Jaguar je luxus aj pre Slovensko

Výrobca luxusných automobilov dostáva výhody ešte pred svojim príchodom. Smer preň menil aj zákony.

BRATISLAVA. O príchode štvrtej automobilky na Slovensko sa začiatkom roka len šepkalo. Špekulácie, že britský Jaguar Land Rover chce postaviť fabriku v strednej Európe, sa síce potvrdili, no až do augusta nebolo jasné kde.

Hoci zahraničné médiá v lete považovali za takmer isté, že Jaguar mieri do Poľska, nestalo sa. Jedenásteho augusta automobilka oficiálne oznámila, že závod postaví pri Nitre.

Poliaci boli sklamaní

Slovensko uplatilo Jaguar Land Rover, reagovali sklamaní Poliaci. „V záverečnej fáze rokovaní prišli Slováci s ponukou veľmi vysokej priamej štátnej dotácie,“ povedali poľskí štátni úradníci pre agentúru Reuters. Ohradili sa, že oni nemohli „takúto úroveň podpory akceptovať“.

Poliaci hovorili, že automobilke ponúkli priamo 350 miliónov zlotých (83 miliónov eur). Od Slovenska podľa vtedajších výpočtov SME mohol Jaguar dostať dotácie okolo 130 miliónov eur, čo sa neskôr pri podpise investičnej zmluvy aj potvrdilo.

Vláda v snahe prilákať 1,4 miliardovú investíciu začala meniť pravidlá štátnej pomoci. Ministerstvo hospodárstva napríklad umožnilo, aby si investor namixoval dotácie tak, aby sa mu to čo najviac oplatilo.

Automobilka podľa nových pravidiel okrem daňových prázdnin dostane aj možnosť kúpiť majetok od štátu za ceny nižšie ako trhové, brať príspevky na pracovné miesta či dotácie na nákup majetku.

Pri podpise zmluvy sa ukázalo, že celých 130 miliónov eur dostane automobilka práve v podobe dotácie na nákup majetku. Podľa starých pravidiel mohol štát podporiť automobilku v Nitre iba daňovými prázdninami či predajom pôdy pod cenu, priame dotácie firma dostať nemohla.

Pre investorov sú však veľmi lákavé, lebo peniaze dostane firma hneď, kým iné výhody, napríklad daňové prázdniny, by využívala postupne niekoľko rokov.

Prvá kauza: pozemky

Len niekoľko dní po podpise memoranda so slovenskou vládou sa ukázalo, že pozemky pri Nitre, na ktorých má továreň stáť, začala ešte v čase, keď sa o jeho príchode vedel málokto, skupovať schránková firma Poľnohospodárska pôda.

Zrejme mala dôverné informácie z rokovaní s britským výrobcom luxusných áut. Podľa prepočtov SME z údajov z katastra skúpila asi 12 hektárov pozemkov na území, kde bude plánovaný strategický park.

Celkovo šlo o zlomok z celkovej výmery. Za pozemky ponúkala firma majiteľom asi 50 centov za štvorcový meter. Za 119-tisíc štvorcových metrov zaplatila asi 60-tisíc eur.

Štátna firma MH Invest v tom čase za štvorcový meter ponúkala 15,1 až 17,21 eura. Ak by firma lacno skúpené pozemky neskôr predala štátu, zarobiť by mohla milióny.

Kým sa o kauze začalo písať, firma stihla skúpiť pôdu od sedemdesiatich ľudí, najmä dôchodcov. Väčšina z nich chcela neskôr od obchodu odstúpiť. Advokát Juraj Bizoň, ktorý zastupuje desiatky z nich, hovoril, že prevody pozemkov sú neplatné.

Firma podľa predávajúcich obišla napríklad aj zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy. Ornú pôdu káže predávať najskôr miestnym farmárom, ak predávajúci neuspeje, môže pozemky ponúknuť susednej obci a podobne. „Nerozumiem, prečo kataster prevody schválil,“ čudoval sa Bizoň.

Poľnohospodárska pôda kupovala pozemky skôr, ako vláda ôsmeho júla vyhlásila lokalitu pri Nitre za strategickú. Od tohto dňa mal štát podľa zákona o významných investíciách na pozemky pri Nitre predkupné právo.

Vláda upokojovala verejnosť, že spory výstavbu automobilky neohrozia. Štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček zo Smeru povedal, že špekulantom nevyplatí vláda nič. „Počkáme si na rozhodnutie súdu,“ tvrdil.

Poľnohospodárska pôda pozemky, ktoré lacno skúpila, prepisovala na Bratislavčanku Paulu Miklášovú, ktorá podľa údajov z katastra býva na tej istej adrese, na ktorej sídli aj firma. „Žiadny tip som nedostala. Jedného rána som sa zobudila, a tak som sa rozhodla,“ odpovedala Miklášová na otázku SME, prečo sa rozhodla nakupovať práve pozemky pri Nitre.

Odkiaľ mohla mať firma dôverné informácie, doteraz nie je jasné. V októbri však začal kataster pozemky vracať pôvodným majiteľom.

Výhody aj číslo na Fica

Popri tichých rokovaniach s automobilkou vláda okrem výhodnejších dotácií chystala viaceré ďalšie zmeny, ktoré mali príchod Jaguaru uľahčiť.

Ministerstvo dopravy presadilo zmenu zákona, aby obce v okolí Nitry nemuseli pre fabriku meniť svoje územné plány. Urýchli sa tak vydanie stavebného povolenia.

V septembri MH Invest oznámil, že za vyše 10 miliónov eur vybuduje nitrianskemu priemyselnému parku privádzač na rýchlostnú cestu z Trnavy do Banskej Bystrice.

Štát tiež znížil náklady na prípravu pozemkov pre významné investície, premena ornej pôdy na stavebné pozemky bude lacnejšia.

Medzitým mali úradníci posúdiť, ako bude priemyselný park vplývať na okolie Nitry. V investičnom zámere, ktorý predložila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), však boli viaceré nedostatky.

Roman Cerulík z Nitry podal odvolanie proti rozhodnutiu Okresného úradu Nitra, že vplyv automobilky na životné prostredie sa posudzovať nebude. Upozornil napríklad, že v plánoch je zámerne nižší počet parkovacích miest, ako bude skutočnosť.

Kým vláda rokovala s Jaguarom, The Financial Times v článku opísali, prečo sa vlastne Briti rozhodli pre Slovensko. Pôvodne si automobilka vyberala medzi Poľskom, Maďarskom ale aj Českom.

Keď začiatkom leta Maďarsko vypadlo, Poliaci si boli podľa informácií FT takí istí jej príchodom, že informáciu posunuli médiám. Taká arogancia sa však Britom nepáčila, napísal denník. „Za jediný mesiac sa Slovensko z outsidera stalo favoritom.“

Noviny tiež spomenuli, že premiér Robert Fico zo Smeru, hoci nepatril do vyjednávacieho tímu, nechal manažérom britskej automobilky svoje telefónne číslo. Na ľudí z Jaguaru to podľa FT zapôsobilo.

O  povoleniach mlčia

Hoci Jaguar podpísal definitívnu zmluvu so Slovenskom v polovici decembra, práce na strategickom parku sa začali oveľa skôr. Oficiálne na pozemkoch robili hydrogeologický prieskum. V skutočnosti však stavebné mechanizmy spevňovali pôdu pre budúce základy.

Ministerstvo hospodárstva na otázku, či má stavba všetky povolenia a prečo na stavenisku pracuje aj Doprastav, doteraz neodpovedalo. S firmou Strabag, ktorá má na starosti prieskum, ani s Doprastavom sa nepodarilo spojiť.

„Pri Nitre prebieha stavebná príprava na všetko možné aj nemožné,“ povedal mestský poslanec Pavel Varga. Práce bežia podľa neho 24 hodín denne už mesiac. Pri Dražovciach sú plochy vybagrované a pokryté kameňom.

Jaguar Land Rover si na Slovensku najskôr najal advokátov, aby ho inkognito zastupovali, okrem iného mu založili aj firmu Investment Project Panthera. Oficiálne do nej vstúpil 14. novembra, keď sa premenovala na Jaguar Land Rover Slovakia.

Automobilka má vytvoriť dve- až štyritisíc pracovných miest, vyrobiť plánuje ročne 150- až 300-tisíc áut. Prvé v roku 2018. Aký model bude vyrábať, zatiaľ neprezradila. Britské médiá špekulovali, že pôjde o Land Rover Defender.

Slovenskí analytici očakávajú, že investícia zvýši do roku 2020 slovenský HDP o 2,5 percenta. Vláda čaká, že vďaka automobilke, subdodávateľom a novým príležitostiam v službách, pribudne až 14,5-tisíc pracovných miest.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...