Rozdiel medzi najlacnejšou a najdrahšou ponukou v mýtnom tendri je 200 miliónov eur. Vyhral najdrahší. Vyše rok po súťaži sa spojil s J&T, ktorá dlho rokovania popierala.
J&T v mýte
Bratislava - S mýtom nemáme nič spoločné, tvrdil hovorca J&T Maroš Sýkora zhruba pred rokom, keď najväčší tender v histórii Slovenska vyhral najdrahší súťažiaci. Odvtedy sa vzťah finančnej skupiny k lukratívnej zákazke zmenil. V apríli už mala uzatvorenú rámcovú zmluvu na spolufinancovanie projektu a nedávno sa jej podarilo priamo vstúpiť do spoločnosti Ibertax, ktorý je súčasťou víťazného konzorcia v mýtnom tendri. Konzorcium vedie francúzska firma Sanef.
J&T ešte v apríli tvrdila, že o vstupe do Ibertaxu sa nerokuje. Zmenila J&T postoj k mýtnej zákazke? „Odjakživa sme hovorili, že by sme v tom obchode chceli byť, ale nie sme," pripomenul hovorca J&T Maroš Sýkora. Nadobudnutie 10percentného podielu v spoločnosti vytvorenej len na vstup investora je tak asi pre finančníkov dobrou správou.
Celý projekt má hodnotu zhruba 850 miliónov eur (takmer 26 miliárd korún). Mýto však mohlo stáť aj o vyše 200 miliónov eur menej - keby v súťaži vyhrala najlacnejšia ponuka, s ktorou prišiel talianskorakúsky Slovakpass. Ani ďalšie dve ponuky - od rakúskeho Kapschu a slovenskošvajčiarskeho Tossy - však neboli vyššie ako víťazná. No lacnejších Národná diaľničná spoločnosť z tendra vyradila. Jediný v „súťaži" tak zostal SanToll/Ibertax.
Koncom mája bolo jasné, že J&T prinajmenšom v minulosti bola prepojená na Ibertax. Svedčia o tom zápisnice z valného zhromaždenia firmy. Ibertax podľa nich vlastnia dve cyperské firmy, ktoré na správu Ibertaxu splnomocnili manažérov z J&T. Sýkora vtedy tvrdil, že v čase, keď bol vyhlásený tender, J&T už firmu nespravovala.
„Niekedy v roku 2007 zrejme pravdepodobne naše administrátorky na základe splnomocnenia zastupovali klienta pri niektorých úkonoch súvisiacich s Ibertaxom. Je to bežné. Takýchto spoločností spravujeme stovky a investičné banky vo svete takýchto firiem spravujú tisícky," povedal Sýkora.
Zoznam navrhovaných subdodávateľov, ktorý predložil SanToll/Ibertax v súťažnej ponuke, obsahuje firmy, ktoré sú často spájané s J&T. Ako prvá v zozname je firma Tri R, ktorá sa od mája 2008 volá Towercom. Sú to pôvodne Rádiokomunikácie.
Teraz Towercom vyhral súťaž na prevádzku digitálneho vysielania. O jej prepojení s finančníkmi hovoril viackrát bývalý šéf Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj.
Ďalší z návrhu dodávateľov Movys je zas prepojený s Towercomom cez osobu Jozefa Motyčku, ktorý je podpredsedom predstavenstva v Towercome a zároveň predsedom predstavenstva vo firme Movys.
A do tretice: Towercom je priamo prepojený s firmou Ibertax cez osobu Petra Bezáka. Ten sedí v predstavenstve Ibertaxu a zároveň podľa informácií Trendu pracuje aj v Towercome. Tam sme ho aj v pondelok telefonicky zastihli.
Neskôr v emaile odpovedal na otázky: „V spoločnosti Towercom pracujem od prvého septembra 2007." O tom, že by bol Towercom prepojený s J&T, sa však Bezák dočítal iba v našich novinách. Kto ho do Ibertaxu „nominoval", sme sa nedozvedeli.
J&T opakovane tvrdí, že s Towercomom nemá nič spoločné. Podobne je to s firmou Movys, ktorej prepojenie s finančníkmi je podľa Sýkoru len novinárskou konštrukciou.
Ďalším zo subdodávateľov z ponuky SanToll/Ibertax je firma VSS, taktiež spájaná s J&T. „Spoločnosť VSS je vlastnená našimi klientmi a manažérsky posilnená našimi manažérmi. So spoločnosťou SkyToll rokovala nezávisle od rokovaní o financovaní," povedal Sýkora.
Pre mýtny tender začala pred niekoľkými mesiacmi konať Európska komisia. Pochybnosti o postupe štátnej diaľničnej spoločnosti jej malo ministerstvo dopravy vysvetliť v liste. Ten má už komisia u seba. Komisia sa má najbližšie jednotlivými konaniami zaoberať koncom septembra. „Nie je však isté, či tento prípad bude vtedy na programe," povedal hovorca eurokomisára pre vnútorný trh Charlieho McCreevyho.
J&T zmenila názor a vstúpila do firmy, ktorá sa podieľa na mýte
Poslednú bránu elektronického mýta vystavajú pri Košiciach
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.