Kaliňáka s Počiatkom spomínajú, ale nejasne

Mená ministrov sa v Chovancovom spise objavili viackrát. Politickí aj policajní funkcionári obvinenia odmietajú.

BRATISLAVA. Trikrát počas rozsiahlych policajných výsluchov z rokov 2014 a 2015 podrobne vysvetlil obvinený a väznený podvodník s DPH Milan Chovanec, ako fungoval mnohomiliónový „karuselový“ daňový podvod z čias prvej Ficovej vlády.

Ako podvodníci prevážali kamióny s drevenými podlahami a inými komoditami zo Slovenska cez Česko, Poľsko či Maďarsko a naspäť na Slovensko, kde potom neoprávnene žiadali vrátenie DPH z fiktívnych vývozov.

Na čele gangu stáli známe zločinecké štruktúry z východu, ako aj zo západu Slovenska – skupiny okolo obvineného podnikateľa zo Sobraniec Ladislava Piptu a odsúdeného bratislavského podnikateľa Jána Záreckého.

Chovanec tiež vypovedal, ako sa do samotného zločinu aj jeho krytia zapojili rôzni riaditelia daňových úradov, rodinní príslušníci sudcu Najvyššieho súdu, vtedajší riaditeľ Úradu na boj proti organizovanej kriminalite Michal Kopčík a šéf strany Smer v Prešovskom kraji a zároveň poslanec Stanislav Kubánek a súčasný štátny tajomník ministerstva vnútra Jozef Buček.

Nič z toho však nezarezonovalo vo verejnosti tak, ako nedávne tvrdenie týždenníka Trend, že do podvodu mohli byť zapojení aj samotní ministri vo vláde Roberta Fica – vtedajší šéf ministerstva financií Ján Počiatek a vnútra Robert Kaliňák. Na akom základe stoja tieto domnienky?

Prvé podozrenie

Denník SME od leta minulého roku disponuje zhruba troma tisícmi strán dokumentov, ktoré pravdepodobne pochádzajú z vyšetrovacieho spisu Milana Chovanca.

Je z nich zrejmé to, že Chovanca zobrali do väzby koncom roka 2011 nie pre DPH, ale preto, že si objednal zbitie námestníka Daňového riaditeľstva Jána Dobroviča, ktoré sa vraj stalo v roku 2009.

Z výsluchov ďalších uväznených potom vyšlo najavo, že nájomný útok na Dobroviča mohol súvisieť s rozsiahlymi daňovými podvodmi, ktoré sa navyše uskutočnili v spolupráci so štátnymi zamestnancami.

Svedkyňa Miroslava Čížiková napríklad počas výsluchu 14. decembra 2011 uviedla, že spracovala účtovníctvo pre firmu Sirius Global, ktorej konateľ sa koncom roka 2008 dostal do väzby. Potom sa firma podľa informácií z dokumentov ocitla pod vplyvom skupiny okolo Jána Záreckého. Jej cieľom bolo podľa Čížikovej vyberať fiktívne nadmerné odpočty DPH cez spoločnosť Sirius. Čížiková to vraj odmietla.

„Na čo mi Zárecký povedal, že robím veľkú chybu, lebo v tom sú peniaze niekoho iného, má to byť osoba aktívna v politike, podľa informácie, ktorú som verbálne týmto spôsobom od Ing. Jána Záreckého dostala, išlo o Roberta Kaliňáka. Túto skutočnosť si nemám a ani som nemala ako overiť,“ uviedla Čížiková vo výpovedi v roku 2011.

Rozsiahle odpočúvania

Polícia vyhotovila k prípadu tisíce strán prepisov telefonických odpočúvaní z rokov 2009 až 2010, najmä z mobilného telefónu Milana Chovanca.

Z konverzácií bolo zrejmé, že podozriví spolupracovali s vysokopostavenými ľuďmi – policajti len nevedeli, o ktorých išlo.

Istý Vladimír Paľonder sa Chovancovi 19. novembra 2009 sťažoval, že kým Dobrovič z daňového úradu maróduje po bitke, ktorú dostal, ich podvody s DPH stoja. Spomenul „Jožka ako štátneho“ (tajomníka – pozn. red.), ako aj istého 'Roba', ktorý mu vraj telefonicky garantoval vyplatenie fiktívnej DPH.

„No ta v poriadku hovorím do (vulgarizmus), teraz ja, daj mi ho k telefónu do (vulgarizmus) a ja hovorím, počúvaj Robo, hovorím taká a taká vec, ta môže jeden námestník, (vulgarizmus), môže, hovorí do (vulgarizmus), do konca týždňa utorí máce šicke love tam, teľo mi povedal, vybavená vec,“ znie jeden z prepisov.

Podstatná výpoveď

Polícia v máji 2012 vzniesla proti Chovancovi, ako aj proti 42 ďalším osobám obvinenie z daňového podvodu spáchaného vo forme zločineckej skupiny. Počas prvých dvoch rokov vo väzbe Chovanec mlčal. Ale koncom roka 2013 ho zlomil fakt, že policajti obvinili aj jeho družku, s ktorou mal malú dcéru.

Skôr než začal Chovanec vypovedať, odsúhlasil prokurátor špeciálnej prokuratúry zníženie jeho potenciálneho trestu z 20 rokov na polovicu, ako aj zrušenie obvinení proti jeho družke. To všetko pod podmienkou, že Chovanec vyrozpráva celú pravdu, a tá navyše obstojí pred súdom. Vyplýva to z materiálov, ktoré má denník SME k dispozícii.

Chovanec vypovedal takmer tri mesiace pred vyšetrovateľom Úradu boja proti korupcii Pavlom Milanom. Ten viedol aj česko-slovenský vyšetrovací tím, ktorý zriadili s cieľom prípad s medzinárodnými presahmi poriadne vyšetriť. Chovanec vo výpovedi podľa spisu uviedol mnohé dovtedy neznáme skutočnosti, ako práve napríklad vedúcu úlohu mafiánskych skupín okolo Ladislava Piptu a Jána Záreckého, ako aj spoluprácu ľudí z prostredia politiky a polície.

Kaliňáka ani Počiatka počas hlavného výsluchu nespomínal. Ale keď mu vyšetrovateľ Milan predostrel spomínaný telefonát s Paľonderom, neváhal. „Paľonder spomína Roba, myslí tým Roberta Kaliňáka,“ povedal Chovanec o odpočúvaní. „Pričom spolu telefonicky dohovárajú aktivity Jána Dobroviča a nadmerné odpočty DPH, ktoré Dobrovič zadržiaval spoločnosti Renoira, pričom Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir peniaze na účte, že je to vybavená vec... Ja mu odpovedám, nech to riešia spolu s Počiatkom, ktorého v rozhovore nazývame Strapatý.“

Zakročil štát?

V marci 2014 po ukončení prvej rozsiahlej výpovede ju samotný Chovanec rozposlal do médií. Potom, ako začali prinášať reportáže zamerané najmä na údajnú spoluprácu medzi policajnými a regionálnymi politickými špičkami Kubánkom, Bučekom a Kopčíkom – štát si akoby ďalšiu spoluprácu s Chovancom  rozmyslel.

Najskôr padla jeho dohoda o znížení trestu so špeciálnym prokurátorom. Potom prokurátorka sprísnila návrh trestu za prípad zbitia Dobroviča zo šesť rokov na trinásť. Krajský súd v Prešove zase zmenil rozhodnutie okresného súdu o jeho prepustení na slobodu. A šéf vyšetrovacieho tímu Milan odišiel z polície.

Chovanec napriek tomu nezmenil výpoveď. Rovnako aj koncom roku 2014, keď sa vyšetrovacieho tímu ujal nový šéf Peter Kuljovský, stále tvrdil, že „pod menom Robo myslíme Roberta Kaliňáka, pod menom 'Strapatý' myslíme Jána Počiatka“. To isté zopakoval aj v marci 2015 pred českým vyšetrovateľom Jiřím Adamusom. „Paľonderovi hovorím, že teraz vidia, kto robí účelové naprieky, tak nech si tam Kaliňák sadne so 'Strapatým', čím myslím Jána Počiatka, a nech dajú celú vec do poriadku.“

Prepustený

V júni 2015 došlo k nečakanému obratu. Chovanca zrazu po 44 mesiacoch strávených za mrežami na samotke prepustili. Nevedel si vysvetliť dôvod, povedal vtedy pre denník SME.

Po troch dňoch na slobode ho však podľa vlastných slov navštívil člen košického podsvetia so správou, že naňho v podsvetí niekto vypísal odmenu.

Polícia v tom čase zároveň rozšírila počet obvinených – aj na základe Chovancovej výpovede –, a preto bolo nutné všetky úkony zopakovať vrátane Chovancovho svedectva. Keďže však mal pocit, že štát ho za jeho výpovede perzekvuje, rozhodol sa ukončiť spoluprácu a odísť do zahraničia.

Ostalo teda veľa nezodpovedaných otázok ohľadom údajnej úlohy Kaliňáka a Počiatka v prípade podvodov s odpočtami DPH. Medzi ne patrí aj otázka, či je vôbec pravdepodobné, že by minister vnútra nielen zdvihol telefón od pochybného človeka ako Vladimír Paľonder, ale aj, či by ho uisťoval, že zariadi vyplatenie „šickych love“ z mafiánskeho podvodu spôsobom „do konca týždňa, vybavená vec“.

A to všetko v čase, keď Chovancovu skupinu skúmalo Daňové riaditeľstvo aj odpočúvala polícia. V priebehu februára polícia opäť rozšírila žalobu o nové osoby a skutky. Chovanca teraz zrejme čaká štvrtý výsluch. Otázne je, či bude ešte raz ochotný vypovedať a či prinesie aj dôkazy o svojich tvrdeniach, čo preňho údajne robili Kaliňák s Počiatkom a akú odmenu vraj dostali.

Spojenie odmietajú

Bývalý policajný viceprezident Kopčík, štátny tajomník Buček aj stranícky funkcionár a poslanec Kubánek obvinenia v minulosti odmietli a podali trestné oznámenie pre ohováranie.

Svoju účasť na podvodoch odmieta aj Počiatek. „Pánov Chovanca a Paľondera nepoznám, nikdy som sa s nimi nestretol,“ povedal pre SME. „Nikdy som s nimi nebol v žiadnom kontakte priamo ani cez žiadneho sprostredkovateľa. Dôrazne sa ohradzujem proti tomu, že by som obvineným poskytol akúkoľvek pomoc alebo mal z ich činnosti akýkoľvek prospech,“ dodal.

Ministerstvo vnútra v roku 2014 označilo Chovancovu výpoveď za „čistý výmysel a klamstvo“.

Polícia k prípadu v súčasnosti bližšie informácie neposkytuje. „Vzhľadom na skutočnosť, že stále prebieha vyšetrovanie, bližšie informácie k trestnému konaniu nie je možné poskytnúť z dôvodu jeho možného zmarenia,“ povedala policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...