Bratislava - Malí a strední nákladní dopravcovia začali dnes na čerpacích staniciach s protestmi proti mýtnemu systému. Na desiatkach púmp zbierajú podpisy na petičné hárky a požadujú pozastavenie prevádzky mýta, zníženie spotrebnej dane na palivá, označenie všetkých spoplatnených úsekov dopravnými značkami a nižšiu daň z motorových vozidiel.
V Bratislave sa na časti benzíniek dopravcom protest rozbehnúť nepodarilo, pri Lučenci naopak takmer úplne zablokovali čerpaciu stanicu.
Mýto spôsobilo problémy aj na hraniciach. V Mostoch u Jablunkova vznikla päť kilometrov dlhá kolóna kamiónov.
"Akcia prebieha v kľude, bez problémov, petičné hárky sa podpisujú," povedal ráno ČTK jeden z koordinátorov protestu Rudolf Páleš. Na hornom Ponitrí a časti Považia sú podľa neho obsadené všetky hlavné čerpacie stanice a podarilo sa vyzbierať už desiatky podpisov. "Tí, ktorých naši aktivisti a sympatizanti oslovujú, tak tí to bez problémov okamžite podpisujú," dodal ďalší zástupca dopravcov Jaroslav Polaček.
Polícia zatiaľ podľa väčšiny hovorcov krajských riaditeľstiev z celého Slovenska problémy súvisiace s protestmi nezaznamenala. Ani Polaček nemal informáciu o žiadnom incidente.
V hlavnom meste sa podľa Polačka zbierali podpisy na zhruba pätnástke púmp, podľa zoznamu na internetovej stránke dopravcov plánovali pritom protestovať na viac ako 30 bratislavských čerpacích staniciach. Na niektorých pumpách ráno podľa zistení ČTK zamestnanci nepostrehli, že by sa niekto snažil spisovať petíciu.
Komplikovanejšia situácia bola na čerpacej stanici na hlavnej trase zo Zvolena do Košíc pri Lučenci, ktorú takmer úplne zablokovali kamióny nespokojných podnikateľov. Niekoľko osobných áut tam natankovalo, museli však k stojanom zacúvať z protismeru.
Po príchode polície približne po dvoch hodinách protestu dopravcovia čerpaciu stanicu uvoľnili. Zostala tam asi desiatka zahraničných kamiónov, na ktoré si ich vodiči vybavovali palubné jednotky elektronického mýta.
Časť čerpacích staníc museli dopravcovia po výzve majiteľov púmp opustiť. Následne sa presunuli na iné benzínky alebo do obchodov či autoservisov. "Od rána mám iba 16 podpisov, pretože na viacerých pumpách mi ich nedovolili zbierať," povedala ČTK dobrovoľníčka v bratislavskej Petržalke. Zástupkyňa protestujúcich Jana Sarvašová odhadla, že dobrovoľníkov vyhnali z približne dvadsiatky zo zhruba 105 benzíniek.
Banská Bystrica: Obavy niektorých vodičov, že dnes nenatankujú pre blokádu čerpacích staníc sa tak zatiaľ nenaplnili. Kamióny v Banskej Bystrici síce stoja na pumpách, ale tankovať sa dá. Kamionisti ale zvažujú blokádu Bratislavy.
Liptov: Nespokojní autodopravcovia čiastočne blokujú niektoré benzínové stanice v ružomberskom okrese, v mikulášskom je na čerpacích staniciach každodenná situácia.
Trnava. Akcia sa pre jedného z autodopravcov skončila hneď na úvod. Na benzínovej pumpe ho po príchode poprosili, aby odišiel.
Orava. Oravskí dopravcovia avizovali čiastočnú blokádu benzínky v Trstenej. Zatiaľ tam vládne pokoj.
Zvolen. Na čerpacích staniciach v okresoch Zvolen, Detva a Krupina vládne pokoj. Nenašiel sa totiž nikto, kto by koordinoval protestnú akciu.
Prešov. Petičná akcia nespôsobila pumpárom v okolí mesta vážnejšie komplikácie.
Poprad. Na popradskom parkovisku pri Whirpoole sa dnes ráno stretlo zhruba 30 kamionistov, aby podporili protestnú akciu.
Bratislava. V ranných hodinách bol v Bratislave problém nájsť čerpaciu stanicu, na ktorej by bolo vidieť protest dopravcov.
Martin. Blokáda na martinských čerpacích staniciach sa nekoná. Turčianski dopravcovia svorne tvrdia, že blokádou sa nič nevyrieši.
Trenčín. Takmer na všetkých čerpacích staniciach v Trenčíne dnes stáli nákladné autá.
Prievidza. Čerpacie stanice v okrese Prievidza neblokujú kamióny a nákladné vozidlá. Väčšina šoférov petíciu podpisuje.
Nitra. Situácia na pumpách v Nitre je zatiaľ pokojná. Miesto pôvodných dvoch miest protestujú dopravcovia len na pumpách pod Zoborom.
Malí a strední dopravcovia na Slovensku chcú kampaňou pritlačiť na vládny kabinet, aby znížil cestnú a spotrebnú daň motorových palív. "Chceme, aby sa výrazne znížila cestná daň ako kompenzácia za zavedenie elektronického mýta, tak ako tomu bolo v krajinách, kde zaviedli mýtny systém," vyhlásil v sobotu (2.1) na tlačovej konferencii Polaček.
Na Slovensku kvôli vyššej spotrebnej dani tankujú vodiči benzín a naftu v priemere o 30 centov drahšie ako v okolitých krajinách. Podľa Polačeka je najvyšší čas, aby premiér Robert Fico naplnil svoj predvolebný sľub o znížení tejto dane, a to na úroveň priemeru okolitých krajín. V prípade benzínu sa má dostať na sumu 0,371 eura za liter a pri nafte na úroveň 0,298 eura za liter.
UNAS zároveň žiada pozastaviť realizáciu mýtneho systému, ktorý bol naplno spustený 1. januára tohto roka. Rezort dopravy by mal totiž prepracovať mapy spoplatnených ciest 1. triedy len na nevyhnutné úseky, z dôvodu vylúčenia tranzitných jázd mimo diaľnic. Jednotlivé spoplatnené úseky by sa mali tiež rozdeliť na podrobnejšie časti ciest s presnejším meraním skutočne najazdených kilometrov.
"Dopravcom by sa mali účtovať len skutočne prejazdené vzdialenosti s minimálnymi odchýlkami a nie prejazdené celé úseky ciest, veď najdrahší a najmodernejší systém GPS GSM to musí umožňovať," zdôraznil Polaček.
Nový elektronický mýtny systém podrobili dopravcovia kritike pre chýbajúce označenie spoplatnených úsekov, ktoré by sa malo urýchlene zaviesť. "Dopravcovia predsa musia jasne vedieť, kde je úsek cesty spoplatnený nemôžu predsa za jazdy študovať mapy, je to proti bezpečnosti cestnej premávky," uzavrel Polaček.
Zástupcovia malých a stredných dopravcov sa ešte koncom minulého roka stretli s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym, ich rokovanie však neprinieslo výsledky. Ministerstvo totiž nepristúpilo na žiadnu z ich 11 požiadaviek.
"Máme platné zákony, nie je v mojej moci oddialiť mýtny systém. Domnievam sa, že ani jeho posunuté spustenie by neprinieslo nové riešenia," priblížil Vážny v stredu 30. decembra dôvod zamietnutia hlavnej požiadavky dopravcov, ktorí žiadali oddialenie spustenia mýtneho systému na júl 2010.
Výber mýta od 1. januára sa týka iba nákladných vozidiel nad 3,5 tony. Jeho vybudovanie a prevádzkovanie zabezpečuje spoločnosť SkyToll, ktorá podpísala zmluvu s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) ešte v januári 2009.
Mýto sa má vyberať za viac ako 2000 km diaľnic, rýchlostných ciest a ciest 1. triedy. Vodiči zaplatia za každý kilometer prejdený po 397 km diaľnic a 173 km rýchlostných ciest.
Súčasne sa mýto bude vyberať na 1461 km ciest prvej triedy, pričom doteraz dopravcovia platili formou diaľničných nálepiek len na vyše 300 kilometroch hlavných ciest.
Mýto zablokovalo časť hraničných priechodov
Mýto zatiaľ vyberá štátu menej, sviatkovalo sa
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.