Kataster nestíha? Sťažujte sa

Banky zatiaľ sankcie nedávajú, ak nestihnete termín predloženia listu vlastníctva.

Stavebný boom na západnom Slovensku vystavuje miestne katastrálne úrady pretlaku žiadostí o vklad do katastra nehnuteľností. Hoci im zákon prikazuje zavkladovať dom, byt či záhradu do jedného mesiaca, personálne to nezvládajú. V niektorých okresoch sú na katastrálnych úradoch aj pol roka staré návrhy na vklad, a tak mnohí "majitelia" dlhé mesiace čakajú a počítajú straty. A to nielen času, prieťahy na katastri totiž nezriedka vytvárajú škodu, ktorá by sa dala požadovať od štátu súdnou cestou. Napríklad ste pred pol rokom kúpili byt. Chcete ho čím skôr prenajať, aby vám nestáli peniaze, transakcia si však vyžaduje list vlastníctva. A na ten stále márne čakáte.

Banky zatiaľ sankcie nevyrubujú

Mnohí klienti bánk majú v hypotekárnej zmluve zakotvenú povinnosť preukázať sa platným listom vlastníctva. Spravidla na to majú určený termín, napríklad pol roka od podania návrhu na vklad do katastra nehnuteľností, na základe ktorého im banka pridelila hypotekárny úver. Po nedodržaní tohto termínu im môže uložiť tzv. sankčný úrok.

Podľa predstaviteľov bánk tak však zatiaľ nerobia, pretože objektívna zodpovednosť neleží na pleciach ich klientov. Michal Fúrik z Dexia banky hovorí, že tieto prieťahy na katastroch registrujú, svojich klientov však zatiaľ nesankcionujú, hoci na základe zmluvy by tak urobiť mohli. V prípade potreby dokážu po vzájomnej dohode s klientom termín predĺžiť tak, aby ich zákazník finančne neutrpel.

Kto nesie zodpovednosť?

Hoci patria katastrálne úrady pod gesciu ministerstva vnútra, to sa k tejto otázke nevyjadruje. Podľa Aleny Koišovej z komunikačného odboru rezortu, spadá problematika katastra pod Úrad geodézie, kartografie a katastra a nie pod zložky ministerstva vnútra. Tlačová tajomníčka úradu Vladimíra Pôbišová priznáva pomalé vybavovanie sťažností, neplnenie si zákonnej povinnosti sa však podľa nej zatiaľ na súde neriešilo. Úrad dosiaľ zaregistroval 341 sťažností na nedržanie lehoty, riešiť sa ich snaží urýchleným zavkladovaním dotknutých nehnuteľností. Pôbišová hovorí, že v prípade žaloby rozhodne o miere zodpovednosti súd.

Problém zdedilo nové vedenie

Riešenie tohto problému je podľa Pôbišovej dlhodobým cieľom úradu. S prieťahmi pri vkladaní do katastra sa potýkali aj predchádzajúce vedenia úradu, vývoj na realitnom trhu však situáciu ešte viac skomplikoval. Pôvodným riešením malo byť zvýšenie počtu zamestnancov o 200 ľudí, pre plány vlády na úsporu úradníkov však padlo. Pôbišová hovorí, že dnes sa plánujú prijať noví zamestnanci iba v najviac exponovanej Bratislave. "Katastrálny úrad posilníme o 20 zamestnancov, ktorí budú pracovať práve na vybavovaní žiadostí o vklad do katastra." K zlepšeniu situácie by podľa nej malo prispieť aj vytvorenie elektronickej podateľne a zavedenie elektronického podpisu.

Priestor na korupciu?

Zdĺhavé vybavovačky sú živnou pôdou pre korupciu. Ako protikorupčné opatrenie sa zaviedla možnosť zrýchleného konania za finančnú odplatu. Namiesto štandardných 2-tisíc korún zaplatíte 8-tisíc a váš návrh na vklad do katastra bude vykonaný do dvoch týždňov. Podľa Andrey Polačikovej z Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru to však nebolo dostatočné, keďže aj napriek tomu museli riešiť dva prípady korupcie. Oba sa stali na západnom Slovensku, kde zamestnanci katastra požadovali od občanov určité sumy, ktorými podmieňovali rýchlejšie vybavenie ich žiadostí. Najvyššie "všimné" bolo 5-tisíc korún. Vyššia suma sa nevyskytla, pretože by dosiahla hodnotu legálneho poplatku. Pri množstve žiadostí o vklad sa však dá predpokladať, že údaje o korupcii nie sú dostatočné, keďže v tomto prípade ide o obojstranne výhodný obchod.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...