Kiu pokutujú za čiernu stavbu

05. 05. 2006

Zdroj: kk, Pravda

Žilinská utomobilka Kia dostala od Slovenskej stavebnej inšpekcie pokutu za výstavbu závodu bez stavebného povolenia. Podľa inšpekcie totiž bez povolenia v areáli závodu vyrástla lisovňa, zvarovňa, lakovňa, montážna hala a dočasné zariadenie staveniska. Približne týždeň už prebieha testovanie výroby.

"Výšku pokuty nemôžem uviesť, pretože toto rozhodnutie ešte nenadobudlo právoplatnosť a Kia sa proti nemu odvolala. Riaditeľstvo inšpekcie teraz skúma opodstatnenosť odvolania," povedal šéf Slovenskej stavebnej inšpekcie Peter Holý.

Automobilka Kia nechce udelenú pokutu komentovať. "Meškania, ktoré vznikli pri výstavbe automobilky, súvisia s oneskoreným výkupom pozemkov. Slovenská vláda by mala niesť zodpovednosť za záväzky z investičnej zmluvy, ktoré neplní načas. My harmonogram investície dodržiavame," povedal Dušan Dvořák, hovorca Kia Motors Slovakia.

Inšpekcia následne upozorňuje na zistené porušenia zákona stavebné úrady. "Tvrdšie opatrenia ako zastavenie stavby alebo výroby sú v kompetencii úradu, ktorý vydáva na stavbu stavebné a užívacie povolenie," doplnil Holý.

Kii by však žiadne prísne obmedzenia nemali hroziť. Podľa informácií Pravdy stavebný úrad, Kia a Žilina Invest spolupracujú na čo najrýchlejšom udelení stavebných povolení.

Pracovníci stavebnej inšpekcie zo Žiliny podľa Holého na stavbe ďalej dohliadajú. Ak zistia ďalšie porušenia stavebného zákona, budú podľa toho konať.

Prekážkou v udelení stavebných povolení bolo, že doteraz sa nepodarilo vykúpiť pozemky pod automobilkou. Dotiahnutie výkupu pozemkov, ku ktorému malo dôjsť do konca mája, sa znovu posúva.

"Tento problém stále rieši ministerstvo výstavby, ktoré posudzuje odvolanie vlastníkov pôdy proti vyvlastneniu," uviedol Peter Beck, technický riaditeľ Žilina Investu, firmy, ktorá za štát riadi výstavbu Kie a infraštruktúry.

"Aj keď nemáme vykúpené všetky pozemky, pripravujeme všetky technické podklady pre stavebný úrad tak, aby stavebné povolenia mohli byť vydané v čo najbližšom čase. V prípade vydania stavebných povolení do konca mája potom Kia požiada o vydanie kolaudačných rozhodnutí," dodal Beck.

Pre Kiu je dôležité získať užívacie povolenie (prejsť kolaudáciou), pretože už v súčasnosti sa jej haly využívajú. Automobilka testuje výrobné zariadenia od konca apríla a navyše tento týždeň už oficiálne predstavila svoj prvý európsky závod zahraničným novinárom. "Spoľahli sme na termíny, ktoré odzneli zo slovenskej strany. Bohužiaľ, znovu sa nenaplnili," hovorí Dvořák.

Kia plánuje spustiť sériovú výrobu nového modelu automobilu koncom tohto roka. Automobilka nabehne na plnú výrobu 300-tisíc áut ročne do konca roku 2007. Podľa prezidenta žilinskej fabriky je však možné, že sériovú výrobu spustia skôr.

"Plánom je síce december, ale podľa toho, ako sa veci vyvíjajú a celý proces prebieha oveľa rýchlejšie, ako bolo naplánované, je možné, že výrobu spustíme už skôr - od októbra alebo novembra tohto roku," uviedol prezident Kia Motors Slovakia In-Kyu Bae.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...