Kočner a Američania za skládkou nikdy neboli. Skládku v Pezinku stále stavajú Manovci. Mesiace zavádzali

Kočner tvrdí, že investora skládky z neho spravili hlúpi novinári. Mesiace s ním pritom o nej rokovali úrady i minister.

Bratislava - Otázka, prečo o pezinskej skládke odpadov na úradoch stále vyjednáva podnikateľ Ján Man starší, ktorý sa od nej mesiace dištancuje, je po včerajšku zodpovedaná. Pezinskí aktivisti pri študovaní spisu objavili dokumenty, podľa ktorých Man práva na americkú spoločnosť Westminster Brothers nikdy nepreviedol. O Američanoch pritom v súvislosti s kauzou hovoril aj premiér Fico.

Ministerstvo životného prostredia pred týždňom na demonštrácii Pezinčanov pred úradom vlády oznámilo, že dočasne pozastaví výstavbu na skládke. Spoločnosti Westminster Brothers a Ekologická skládka až vtedy súdu oznámili, že prevádzkovateľom i stavebníkom skládky je a vždy bola iba Manova spoločnosť Ekologická skládka a nie Westminster Brothers. Zo spisu však vyplýva, že práve na túto spoločnosť Man na začiatku roka previedol práva na výstavbu skládky.

Popierajú vlastné kroky

„Po hrubo nepravdivej mediálnej diskreditácii našej spoločnosti sme sa rozhodli, že od výstavby skládky upúšťame a celý projekt sme odovzdali tretej osobe,“ napísal Man vo februári v tlačovej správe. Spravil tak niekoľko dní potom, ako sa proti spájaniu kauzy so Smerom ohradil premiér Robert Fico.

Územné povolenie pre skládku vydal krajský stavebný úrad, na čele ktorého stál Manov syn, nominant Smeru a vlastník pozemku pod skládkou Ján Man mladší.

Spoločnosť Westminster Brothers vtedy oznámila inšpekcii životného prostredia, že sa „na základe osobitnej zmluvy stala právnym nástupcom prevádzkovateľa Ekologická skládka a všetky práva a povinnosti vyplývajúce z povolenia prešli týmto dňom na nás.“

Minulý týždeň už súdu napísali, že „nikdy nebola uzatvorená zmluva o prevode práv a naše oznámenie bolo preto predčasné a nepodložené“.

Minister si zmenu nevšimol

Od februára pritom štátne orgány doručovali všetky rozhodnutia o skládke zástupcom Westminster Brothers, ktorými boli Jozef Dučák a Marián Kočner. Tým firma vypovedala splnomocnenie až predvčerom a ministerstvo sa preto posledné rozhodnutie o pozastavení prác pokúša doručiť do USA, kde bola spoločnosť založená.

Ministerstvo malo o tom, že stavebníkom nie je Westminster Brothers, vedieť už dávno. V spise sa totiž nachádza aj oznámenie Jána Mana staršieho zo 4. augusta, v ktorom inšpektorátu životného prostredia oznamuje, že „stavba skládky odpadov je vo výlučnom vlastníctve Ekologickej skládky“ a „všetky práva vyplývajúce z povolenia sú výlučne v dispozícii našej spoločnosti“.

Minister Ján Chrbet (SNS) po augustovom nástupe do funkcie sprvu na stretnutia Manovcov aj prizýval, vysvetľoval to však tým, že sú „majiteľmi tehelní, na ktorých území skládka je“. Neskoršie rokovania aj listiny už smerovali na Kočnera.

Obrovský podvod

„Došlo k neuveriteľnému klamaniu občanov, ministra životného prostredia, predsedu vlády. Predstavitelia Westminster Brothers chodili na rokovania, suverénne diskutovali s vysokými predstaviteľmi štátu ako prevádzkovatelia skládky a dnes sa ukazuje, že to bolo celé obrovský podvod,“ tvrdí aktivista Jaroslav Pavlovič.

Podľa právničky aktivistov Zuzany Čaputovej je „podvod“ ďalším dôvodom na zrušenie povolenia skládky. Ján Man starší včera pre TASR poprel, že skládku stavia. „Trvám na tom, čo som povedal vo februári.“

Kočner naopak agentúre povedal, že to, že Westminster Brothers je novým prevádzkovateľom skládky, tvrdili po celý čas iba novinári. „Je to hlúposť a blbosť niektorých slovenských investigatívcov, ktorí sú povrchní a nejdú do podstaty veci.“

Ministerstvo životného prostredia včera napísalo, že si informácie nemôže overiť, lebo nie je účastníkom súdneho konania.

Kto je investor skládky?

  • September 2007: Spoločnosť Ekologická skládka žiada o povolenie výstavby skládky.
  • Február 2008: Ekologická skládka postupuje práva na výstavbu skládky americkej firme Westminster Brothers.
  • November 2008: Ekologická skládka aj Westminster Bro­thers píšu súdu, že zmluva o prevode práv uzatvorená nikdy nebola a prevádzkovateľom skládky bola celý po čas Ekologická skládka.

Ako Man nič so skládkou nemal

Keď minister životného prostredia Ján Chrbet v októbri na pokyn premiéra Roberta Fica prišiel na obhliadku staveniska pezinskej sklád­ky, zavolal si aj šéfa Ekologickej skládky Jána Mana staršieho, ktorý od februára vyhlasoval, že so skládkou nič nemá. Na otázku novinárov, prečo zavolal jeho a nie zástupcu Westminster Brothers, minister odpovedal: „Pán Man je majiteľom tehelní, na ktorých území skládka je.“

Man sa novinárov pýtal: „Na základe čoho ste prišli na to, že ja sa o tento problém intenzívne zaujímam? Vy si myslíte, že ak vie niekto povedať informáciu, že je hneď zainteresovaný vo veci?“ 

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...