Kočner: Viem, že vláda môže zaplatiť viac

22. 09. 2004

Majiteľ spoločnosti Gamatex Plus Marián Kočner hovorí, že spoločnosť Trnava Invest vyplácala majiteľom pozemkov pod novou investíciou PSA Peugeot aj vyššie sumy, ako uvádzali znalecké posudky.

Štát by podľa neho teraz mohol podobným spôsobom postupovať aj v prípade výkupu pozemkov pod fabriku Hyundai/Kia pri Žiline. Predstavitelia Trnava Investu-dodávateľský park však TASR informovali, že predmetné výkupu pozemkov, na ktoré upozorňuje Kočner, boli realizované nie pre štát, ale pre súkromné firmy.

Kočner, ktorý asi pred mesiacom kúpil takmer hektár pôdy pre automobilku Hyundai/Kia, dnes na tlačovej besede v Bratislave uviedol, že disponuje zmluvou, podľa ktorej spoločnosť Trnava Invest tento rok kúpila 9 parciel označených ako orná pôda vo výmere 54 000 m2. Tie znalec ocenil na 130 Sk za štvorcový meter (m2).

Zmluvné strany sa však dohodli na kúpnej cene až 230 Sk/m2. Ak teda podľa Kočnera minister Rusko tvrdí, že štát nemôže zaplatiť za pozemky pre Hyundai/Kia viac ako uvádza znalecký posudok, tak klame . Uvedenú zmluvu však Kočner odmietol poskytnúť médiám.

Zuzana Karhútová zo spoločnosti Trnava Invest-dodávateľský park však spresnila, že nad úroveň znaleckých posudkov v tomto prípade neplatil štát, ale tri súkromné firmy vrátane silnej finančnej skupiny J&T. Práve privátne spoločnosti na rozdiel od štátu sa pri výkupe pozemkov nemusia striktne držať vypracovaných znaleckých posudkov.

Právny zástupca nespokojných vlastníkov žilinských pozemkov Marek Benedik na tlačovke uviedol, že v mene občanov, ktorí doteraz nepredali svoje pozemky, podal odvolanie proti územnému rozhodnutiu stavebného úradu v Žiline. To je podľa neho kľúčové pre ďalší priebeh výstavby závodu Hyundai/Kia a samotné vydanie stavebného povolenia nakoľko bez predmetného rozhodnutia štát nemôže rozbehnúť ani proces vyvlastňovania pozemkov vo verejnom záujme.

Benedik spochybnil pripravovaný začiatok výstavby závodu Hyundai/Kia, keďže odvolacie konanie dovtedy pravdepodobne nebude ukončené. "Považujem za absolútne nepredstaviteľné, že by bolo možné 15. októbra stavať. Podľa môjho názoru nebude k tomu dňu existovať právoplatné územné rozhodnutie a preto neprichádza do úvahy ani vydanie stavebného povolenia," dodal Benedik.

Na pozemkoch pod plánovanou investíciou Hyundai/Kia bola podľa Kočnera odobratá, či, podľa neho ukradnutá ornica z celkovej výmery 220 hektárov (ha). V tomto prípade bolo urobené podanie občanov na prokuratúru. "Podľa môjho názoru je už v súčasnosti nesporné, že skrývka ornice, ktorá bola vykonaná na predmetných pozemkoch je jednoznačne protiprávnym zásahom do vlastníckych práv tamojších obyvateľov," uviedol Benedik zastupujúci približne 300 ľudí, ktorí ešte nepredali svoju pôdu.

Ako pripomenul, minister Rusko sľúbil, že po vykonaní archeologického prieskumu v danej lokalite sa odvážaná ornica vráti naspäť . Podľa zástupcu petičného výboru občanov Dušana Mikulíka však dochádza k jej rozkrádaniu z pozemkov. Svoje tvrdenie opiera o dôkazy o tom, že ornica sa odvážala mimo stanoveného miesta v obci Krasňany.

Kočner tiež vyslovil výhrady k uzatváraniu rôznych dodávateľských zmlúv právneho, stavebného, či projekčného charakteru v súvislosti s prípravou závodu Hyundai/Kia, ktoré sú podpisované bez výberového konania priamym zadaním. Štát tento postup zdôvodňuje krátkosťou času, podľa Kočnera však od podpisu zmluvy s Kiou bolo doteraz dosť času na to, aby prebehli výberové konania.

Podrobne monitorujeme:

Žilina, KIA

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...