Kočner: Viem, že vláda môže zaplatiť viac

22. 09. 2004

Majiteľ spoločnosti Gamatex Plus Marián Kočner hovorí, že spoločnosť Trnava Invest vyplácala majiteľom pozemkov pod novou investíciou PSA Peugeot aj vyššie sumy, ako uvádzali znalecké posudky.

Štát by podľa neho teraz mohol podobným spôsobom postupovať aj v prípade výkupu pozemkov pod fabriku Hyundai/Kia pri Žiline. Predstavitelia Trnava Investu-dodávateľský park však TASR informovali, že predmetné výkupu pozemkov, na ktoré upozorňuje Kočner, boli realizované nie pre štát, ale pre súkromné firmy.

Kočner, ktorý asi pred mesiacom kúpil takmer hektár pôdy pre automobilku Hyundai/Kia, dnes na tlačovej besede v Bratislave uviedol, že disponuje zmluvou, podľa ktorej spoločnosť Trnava Invest tento rok kúpila 9 parciel označených ako orná pôda vo výmere 54 000 m2. Tie znalec ocenil na 130 Sk za štvorcový meter (m2).

Zmluvné strany sa však dohodli na kúpnej cene až 230 Sk/m2. Ak teda podľa Kočnera minister Rusko tvrdí, že štát nemôže zaplatiť za pozemky pre Hyundai/Kia viac ako uvádza znalecký posudok, tak klame . Uvedenú zmluvu však Kočner odmietol poskytnúť médiám.

Zuzana Karhútová zo spoločnosti Trnava Invest-dodávateľský park však spresnila, že nad úroveň znaleckých posudkov v tomto prípade neplatil štát, ale tri súkromné firmy vrátane silnej finančnej skupiny J&T. Práve privátne spoločnosti na rozdiel od štátu sa pri výkupe pozemkov nemusia striktne držať vypracovaných znaleckých posudkov.

Právny zástupca nespokojných vlastníkov žilinských pozemkov Marek Benedik na tlačovke uviedol, že v mene občanov, ktorí doteraz nepredali svoje pozemky, podal odvolanie proti územnému rozhodnutiu stavebného úradu v Žiline. To je podľa neho kľúčové pre ďalší priebeh výstavby závodu Hyundai/Kia a samotné vydanie stavebného povolenia nakoľko bez predmetného rozhodnutia štát nemôže rozbehnúť ani proces vyvlastňovania pozemkov vo verejnom záujme.

Benedik spochybnil pripravovaný začiatok výstavby závodu Hyundai/Kia, keďže odvolacie konanie dovtedy pravdepodobne nebude ukončené. "Považujem za absolútne nepredstaviteľné, že by bolo možné 15. októbra stavať. Podľa môjho názoru nebude k tomu dňu existovať právoplatné územné rozhodnutie a preto neprichádza do úvahy ani vydanie stavebného povolenia," dodal Benedik.

Na pozemkoch pod plánovanou investíciou Hyundai/Kia bola podľa Kočnera odobratá, či, podľa neho ukradnutá ornica z celkovej výmery 220 hektárov (ha). V tomto prípade bolo urobené podanie občanov na prokuratúru. "Podľa môjho názoru je už v súčasnosti nesporné, že skrývka ornice, ktorá bola vykonaná na predmetných pozemkoch je jednoznačne protiprávnym zásahom do vlastníckych práv tamojších obyvateľov," uviedol Benedik zastupujúci približne 300 ľudí, ktorí ešte nepredali svoju pôdu.

Ako pripomenul, minister Rusko sľúbil, že po vykonaní archeologického prieskumu v danej lokalite sa odvážaná ornica vráti naspäť . Podľa zástupcu petičného výboru občanov Dušana Mikulíka však dochádza k jej rozkrádaniu z pozemkov. Svoje tvrdenie opiera o dôkazy o tom, že ornica sa odvážala mimo stanoveného miesta v obci Krasňany.

Kočner tiež vyslovil výhrady k uzatváraniu rôznych dodávateľských zmlúv právneho, stavebného, či projekčného charakteru v súvislosti s prípravou závodu Hyundai/Kia, ktoré sú podpisované bez výberového konania priamym zadaním. Štát tento postup zdôvodňuje krátkosťou času, podľa Kočnera však od podpisu zmluvy s Kiou bolo doteraz dosť času na to, aby prebehli výberové konania.

Podrobne monitorujeme:

Žilina, KIA

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...