Komentár: Pezinčania - obete sponzorov Smeru

Spor o skládku v Pezinku naberá na obrátkach. Zhromaždenie nespokojných občanov, "vypočúvanie" zainteresovaných v parlamentnom výbore, plánované protesty proti výstavbe nového smetiska, nejasný verdikt Ústavného súdu, podanie na Najvyšší súd, lekárske analýzy dokazujúce škodlivý vplyv na obyvateľov blízkeho okolia skládok...

Bežný občan sa v tom stráca a nechápe, kde je podstata. A tá je pritom taká jednoduchá - Bratislava nemá kam vyvážať odpad.

"Vhodnú" lokalitu našli kompetentní v Pezinku, hneď vedľa bývalého smetiska, ktoré nedávno uzavreli. Práve to malo byť podľa vyjadrení expertov "chemickou časovanou bombou", čo je dôsledkom zvážania nebezpečného odpadu do tejto lokality. Ešte aj teraz sú jeho následky cítiť, v okrese je vyšší výskyt rakovinových ochorení ako inde na Slovensku a zápach zo skládky znepríjemňuje život obyvateľom v jej okolí. Keď zavanie "správny" vietor, môžu si ho vychutnať aj ľudia v centre mesta.

Táto skládka je pritom len dvesto metrov od najbližších domov, asi štyristo vzdušnou čiarou od mestského úradu a historického centra mesta. Nová skládka má byť postavená hneď vedľa nej. Bude viditeľná priamo zo železničnej stanice. Generálny riaditeľ Inšpekcie životného prostredia Oto Hornák si myslí, že "z hľadiska dostupnosti a vhodnosti prostredia je to najlepšia lokalita v Bratislavskom kraji". Naozaj je z hľadiska vhodnosti najlepšie umiestnenie niekoľko sto metrov od prvých bytoviek?

Zámer skladovať na tomto mieste je známy už dlhodobo. Miestny podnikateľ Ján Man, ktorý kúpil Pezinské tehelne a s nimi aj pozemok pod skládkou, sa ním netají už roky. Mesto na to zareagovalo v roku 2002, keď v územnom pláne povedalo jednoznačné nie výstavbe novej skládky v tejto lokalite. "Získali sme rozhodnutie Ústavného súdu, ktorým bol územný plán mesta Pezinok zrušený a vyhlásený za protizákonný," tvrdil v utorok poslancom výboru Miroslav Held, riaditeľ inšpektorátu životného prostredia. Prednosta mestského úradu Miroslav Šebesta sa však bráni, že nezrovnalosti ihneď napravili a územný plán je preto platný.

Zaujímavý je aj postoj viceprimátora mesta Jána Čecha. Aj keby Bratislavský kraj naozaj nutne potreboval skládku a musela by byť práve v Pezinku, viceprimátor by mal byť proti nej. A realita? Kauza je podľa neho vymyslená a územný plán mesta neplatný. Primátor Oliver Solga má k tejto problematike diametrálne odlišný postoj, verbálne sa už dlhé roky prezentuje ako bojovník proti skládke v meste. Takže spor dokonca aj na najvyšších miestach mestskej hierarchie...

Proti skládke sú dlhodobo aj občania mesta. Už prvá spustila na prelome tisícročí búrlivú diskusiu, ktorá sa stala hlavnou témou komunálnych volieb. Po roku 2002, keď sa prijal kontroverzný územný plán, na chvíľu utíchla, no občianska spoločnosť opäť ožila. V piatok sa na Radničnom námestí (len pre pripomenutie asi 400 metrov od budúcej skládky) uskutoční zhromaždenie proti plánom na výstavbu.

Takže - mesto proti, občania sú proti a skládka aj tak bude. Ako je toto možné? Všetko sa zbieha k jednej osobe - k spomínanému Jánovi Manovi, majiteľovi Pezinských tehelní a starej skládky a predsedovi predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka, ktorá požiadala o povolenie novej skládky. Jej výstavbu odobril krajský stavebný úrad. A na jeho čele Ján Man, tentokrát s prívlastkom mladší. Syn pezinského podnikateľa pred výborom odmietol povedať, či sa považuje za politického nominanta. Priznal len to, že na svoju funkciu nemá žiadnu kvalifikáciu, nevyštudoval totiž stavebnú školu, nemusel dokonca ani prejsť konkurzom. Do funkcie sa dostal v roku 2006 po parlamentných voľbách ako...

Ako nominant Smeru. Všetko nasvedčuje tomu, že ho tam dosadil jeho otec, sponzor Smeru. A najväčší zástanca skládky na mestskom úrade Ján Čech? Nominant Smeru, farby tejto strany, ktorá "ide smerom k ľuďom", háji dokonca aj v parlamente. V tomto kontexte vyznieva smiešne neustále ohradzovanie sa Smeru voči netransparentnému spájaniu strany s rôznymi sponzormi. Je evidentné a tentokrát na do doplatili Pezinčania...

Viac informácií o občianskej iniciatíve a samotnej skládke nájdete na tejto stránke.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...