Firma Logica nemá konkurenciu v súťaži o to, kto bude kontrolovať, či SkyToll poctivo vyberá mýto od nákladiakov a autobusov.
Bratislava - Ďalším víťazom v mýtnom tendri bude s najväčšou pravdepodobnosťou firma Logica. A zasa je to súťaž s jedným záujemcom. Tentoraz sa „súťaží" o nezávislého znalca, teda o firmu, ktorá bude dohliadať na prevádzkovateľa mýtneho systému, firmu SkyToll. Odhadovaná cena zákazky je vyše 33 miliónov eur.
„Máme jedného záujemcu, podľa mojich informácií splnil podmienky tendra," povedal včera šéf Národnej diaľničnej Igor Choma, ktorá tender vyhlásila. Tým záujemcom je firma Logica. Či už padlo definitívne rozhodnutie, nevedel povedať.
Záujem o zákazku však prejavilo viac firiem: „O súťažné podklady požiadalo 20 spoločností z celého sveta," povedal v septembri hovorca Národnej diaľničnej Marcel Jánošík.
Ako je možné, že záujem o tender na nezávislého znalca v mýtnom systéme za vyše 33 miliónov eur prejavilo 20 firiem z celého sveta, ale ponuku predložila len jedna?
Prečo si to napokon nádejní znalci rozmysleli? Odpoveď naznačuje Karl-Heinz Ambrosch zo spoločnosti Arsenal Research, ktorá robí dozor v rakúskom mýtnom systéme. „Oficiálne sme si vyzdvihli súťažné podklady, ale nebolo možné splniť kritériá týkajúce sa predchádzajúcich skúseností," povedal Ambrosch.
Podmienkou účasti v tendri bola okrem mnohých technických podmienok napríklad aj účasť na projekte, ktorý bol realizovaný v rokoch 2005 až 2008 a jeho hodnota je minimálne 3,2 milióna eur. Rakúsky mýtny systém nevyhovoval, pretože bol daný do prevádzky v roku 2004. „Jediným projektom, ktorý vôbec podmienky tendra spĺňal, bol ten, čo je v Česku," povedal Ambrosch. Českým mýtnym znalcom je práve Logica.
Choma uznáva, že podmienky boli nastavené veľmi prísne. „Zavádzame akýsi extra systém, ktorý je naozaj špičkový v rámcie únie, a potrebujeme naň mať aj extra špičkových odborníkov," povedal.
Rakúsky znalec nebol z našej súťaže jediný sklamaný. Ulrich Schwerhoff, ktorého firma audituje nemecké mýto, sa tiež chcel zapojiť do súťaže.
Nedostal sa ani k tendrovej dokumentácii. „Komunikovali sme posledných šesť mesiacov s diaľničnou spoločnosťou a inými vládnymi organizáciami, aby sme o procedúre zistili viac. Dostávali sme mätúce odpovede na otázky, kedy a kde bude tender zverejnený," povedal Schwerhoff. Tender podľa jeho slov nebol zverejnený ani v európskom vestníku verejného obstarávania.
Schwerhoff sa tak nedozvedel to, o čom ho napokon informovala Nemeckoslovenská obchodná komora v emaile: „Verejné obstarávanie bolo vyhlásené 28. júla na stránke Úradu pre verejné obstarávanie a je už medzitým uzavreté."
Firme Logica bolo naše mýto blízke už dávno predtým, než sa rozhodla súťažiť o znalecký post. Senior konzultant firmy - Ľuboš Wedochovič - bol totiž členom komisie, ktorá hodnotila ponuky uchádzačov o prevádzku nášho mýtneho systému.
Komisia napokon rozhodla: traja lacnejší uchádzači boli vyradení. Rozdiel medzi najdrahšou a najlacnejšou ponukou je vyše 200 miliónov eur. Podľa Chomu bola účasť Wedochoviča v komisii výhodou. Pozná totiž systém, a tak môže veľmi prísne kontrolovať SkyToll.
Spoločnosť Logica sa však ocitla už aj na zozname subdodávateľov pre slovenský mýtny systém. Do svojej ponuky ju totiž zahrnulo víťazné konzorcium SanToll/Ibertax, ktoré teraz vystupuje pod názvom SkyToll. Má prevádzkovať a postaviť elektronický mýtny systém zhruba za 852 miliónov eur.
Logica však subdodávateľom pre naše mýto podľa SkyToll nie je a ani sa to neplánuje. „Spoločnosť SkyToll predložila Národnej diaľničnej len informatívny zoznam potenciálnych subdodávateľov pre projekt elektronického výberu mýta," povedala v septembri Lenka Lendacká, hovorkyňa SkyToll. Okolnosti tendra na znalca sú podľa opozičného poslanca Ivana Štefanca (SDKÚ) len ďalším dôkazom toho, že celý mýtny tender od začiatku neprebehol štandardne. Teraz navyše štát stratí kontrolu nad extra drahým výberom mýta.
Ide o to, že znalec má kontrolovať, či SkyToll vyberá mýto poctivo a či teda kamióny nejazdia po našich cestách načierno. Vyberať peniaze je pritom základný cieľ celého elektronického mýta. „Keďže súťaž na znalca neprebehla štandardne, tak je aj celá jeho kontrola spochybnená," povedal. Pre mýtny tender začala voči Slovensku konanie aj Európska komisia.
Cena nášho mýta sa stále zvyšuje
Kontrolór tendra trvá na svojom aj na súde
O diaľničnom mýte rozhodujú ľudia, ktorých vybrali minister a štátny tajomník zo Smeru
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.