Kopce prevŕta ešte päť tunelov

Na východe sa chystá Bôrik, Šibeník, Prešov a Dargov.

Do roku 2010 by malo byť na Slovensku vybudovaných a odovzdaných celkom 148,23 kilometrov diaľníc a rýchlostných ciest. Pomocou PPP projektov by malo pribudnúť v plnom profile bez tunelov a náročných trás 68,05 kilometrov. Do roku 2013 by mali koncesionári postaviť prostredníctvom projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) projektov celkovo 151,12 kilometrov za 105,7 mld. Sk. Také sú najnovšie predstavy súčasnej vlády. Výstavba diaľnice cez PPP projekty sa na východe má dotknúť dvoch úsekov, a to Jánovce - Jablonov a Prešov - Svinia.

Minister dopravy Ľubomír Vážny sľúbil, že diaľnica z Bratislavy do Košíc bude dokončená už v roku 2010. V súčasnosti sa diaľnica končí tri kilometre pred Považskou Bystricou a postavené sú len krátke úseky v okolí Žiliny, Popradu, Prešova a Košíc. Tunely, ktoré majú spájať jednotlivé úseky ciest, dovtedy určite hotové nebudú. Diaľnica tak prinesie len zrýchlenie na 130 km za hodinu, kopce však bude treba stále obchádzať po nekonečných vedľajších cestách.

Celá doteraz vybudovaná diaľničná sieť má zatiaľ plne funkčné iba tri diaľničné tunely. V prevádzke je Branisko pri Spišskej Novej Vsi, Horelica pri Čadci a Sitina pri Bratislave. Na východe sú rozostavané dva, a to Lučivná a Bôrik neďaleko Popradu, naplánované v tomto regióne sú okrem nich ešte tri - Šibeník, Soroška a Dargov. Celkom ich na celom území Slovenska treba dobudovať desať.

Tunel Branisko, ktorý je v polovičnom profile v prevádzke od júna 2003, meria takmer päť kilometrov a je zatiaľ najdlhší. Konkurovať mu bude tunel Višňové na trase medzi Žilinou a Martinom pod Malou Fatrou. Bude dlhý 7460 metrov. Najkratší bude tunel Lučivná na východe, ktorý bude merať len 250 metrov na diaľničnom úseku Važec - Mengusovce. Aj keď je miniatúrny, drží rekord v tom, že je rozostavaný najdlhšie. Začali ho raziť v roku 1998 a ešte stále nie je dokončený.

Lučivná

Na úseku diaľnice D1 Važec - Mengusovce sa buduje hĺbený tunel Lučivná v otvorenej stavebnej jame, ktorý bude mať len štvrť kilometra. Stavať sa začal pred deviatimi rokmi s tým, že dokončený bude v roku 2001 v polovičnom profile a o rok neskôr bude hotový celý. Rok po položení základného kameňa vláda rozhodla o odsunutí stavby z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov a až do roku 2005 sa na tejto stavbe robilo len v najnutnejšom rozsahu. Súčasťou bude aj tunel. Definitívne dokončenie diaľničného úseku je naplánované na október 2008, vrátane tunela.

Bôrik

Ďalším tunelom, ktorý je vo výstavbe, je na diaľničnom úseku D1 Mengusovce - Jánovce v okrese Poprad. Je súčasťou základného diaľničného ťahu D1 Bratislava - Žilina - Prešov - Košice - hranica s Ukrajinou. Po dobudovaní bude tento úsek diaľnice súčasťou európskej cesty E50, ktorý prechádza z Francúäzska cez Nemecko, Čechy, Slovensko, Ukrajinu a Rumunsko ďalej na juh. Jeho dĺžka je 999 metrov. Budujú sa dva jednosmerné otvory vedľa seba. Hlbiace práce sa začali v roku 2006 a uvedenie do prevádzky je naplánované v roku 2009, teda potrvá to ešte dva roky. Účelom stavby je previesť dopravu po diaľničnom ťahu medzi obcami Mengusovce a Batizovce popod horský masív Bôrik tunelom. Skráti trasu oproti povrchovému riešeniu obchádzaním kopca zo severnej strany o viac ako 3,6 km a z južnej strany o 3,5 km. Umožmí bezkolízne vedenie diaľnice urbanizovaným prostredím a chránenou krajinnou oblasťou TANAPu. Tunel predstavuje najmenší zásah do prírodného prostredia. Obidve tunelové rúry sa budujú naraz. Portály sa nachádzajú na úpätiach chrbta Bôrika.

Šibeník

Trasa diaľničného úseku D1 Jánovce - Jablonov na území dvoch okresov Levoča a Spišská Nová Ves musí prekonať kopec Šibeník. Najvýhodnejším riešením je vybudovať tunel, ktorého dĺžka bude 600 metrov. Táto stavba bola zaradená do programu financovania zo súkromných zdrojov, ktoré bude štát postupne splácať. V súčasnosti je stavba v štádiu príprav. Obidva tunelové otvory sa budú raziť súbežne a sú navrhnuté v pravotočivom oblúku. V prípade, že Národná diaľničná spoločnosť zverí výstavbu súkromnému sektoru, nielen tento úsek diaľnice, ale aj tunel pod Šibeníkom by mal byť hotový do roku 2010.

Prešov

V príprave je aj tunel na D1 Prešov západ - Prešov juh. Celá trasa diaľničného úseku prechádza náročným pahorkovitým terénom, čiastočne geologicky nestabilnom. Začína sa v križovatke Prešov západ, ktorej časť sa buduje. Časť diaľnice bude viesť tunelom a pri obci Haniska sa napojí na hotovú diaľnicu Prešov-Košice. Tunel sa má vybudovať po roku 2010 a uvedený do prevádzky má byť v roku 2014. Tvoriť ho budú dva paralelné tunelové otvory určené pre jednosmernú dopravu. Dlhý bude 2520 metrov.

Dargov

Hudbou budúcnosti je tunel pod Dargovom na diaľničnom úseku D1 Bidovce - Dargov na území okresov Košice-okolie a Trebišov. Stavba je v štádiu príprav. Stavať sa začne až v roku 2014 s ukončením v roku 2018. Trasa diaľničného úseku prechádza Slanskými vrchmi a predpokladaný variant je najsevernejší a najviac sa smerovým i výškovým vedením približuje variantu povrchovému. Vybudovať tunel je jediná možnosť, ako prekonať najkratšou spojnicou cez Dargovský priesmyk v smere na Michalovce. Navrhujú sa dva súbežné diaľničné tunely v dĺžke 1050 metrov. Pravá tunelová rúra bude mať dva dopravné pruhy a ľavá navyše pruh pre pomalé vozidlá. Dôvodom je výškové vedenie trasy diaľnice od Dargova.

Soroška

Už dávno motoristi túžia po tuneli na rýchlostnej ceste R2 Rožňava - Jablonov nad Turňou v horskom priechode Soroška, ale stále to zostáva len pri snoch. Existujúca cesta nevyhovuje intenzite dopravy a aj technický stav si vyžaduje úseky so zníženou rýchlosťou, pretože je to jedna z najhorších nehodových lokalít. Uspokojiť by sa mali aspoň s tým, že o tuneli sa uvažuje a sen sa teda môže raz zmeniť na skutočnosť. Začiatok úseku cesty má byť v mimoúrovňovej križovatke Rožňava a pokračovať má v novej trase, pri obci Lipovník bude križovať železničnú trať a vchádzať do navrhovaného tunela. Koniec úseku bude v novej križovatke medzi obcami Jablonov nad Turňou a Hrhov.

Tunel Soroška má byť dlhý 3650 metrov. Národná diaľničná spoločnosť vypísala súťaž na technickú štúdiu projektu rýchlostnej komunikácie R2, ktorej súčasťou je aj tunel pod horským priechodom Soroška. Projekt je stále len v prípravnej fáze. Kedy sa začne reálne stavať záleží od mnohých okolností. Najneskôr by sa mala začať v roku 2014. Tento úsek je súčasťou rýchlostnej komunikácie R2, do ktorej patrí dokončený obchvat okolo Tornale a Oždian a ešte okolo Figy, ktorý sa práve buduje a mali by ho dokončiť do roku 2008.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...