Investor uprednostňuje povrchové riešenie, mesto Košice chce komunikáciu na námestí zapustiť pod zem. O výške sumy, ktorou HB Reavis Group prispeje na dopravné riešenie námestia okolo Auparku v Košiciach, sa stále rokuje.
Košice - Výstavbu Auparku za 2,8 miliardy korún na Námestí osloboditeľov v Košiciach a jej ukončenie koncom roku 2010 by už nemalo nič prekaziť. Včera to na tlačovej besede v Košiciach vyhlásil projektový manažér spoločnosti HB Reavis Group René Popík. Zároveň pripustil, že názory investora a mesta na riešenie dopravy sú rozdielne.
Základným predpokladom výstavby multifunkčného centra v bezprostrednej blízkosti historického jadra mesta je riešenie dopravy. Investor preferuje nadzemnú komunikáciu, mesto sa prikláňa k zapusteniu cesty pod zem.
Podľa Popíka výstavba tunela je oveľa náročnejšia. Kým povrchové riešenie by stálo približne 270 miliónov korún a jeho výstavba by trvala štyri až šesť mesiacov, alternatíva, ktorú presadzuje mesto, by si vyžiadala náklady viac ako 600 miliónov a výstavba by sa predĺžila na štrnásť až osemnásť mesiacov.
Výhodou povrchového riešenia je podľa zástupcu investora aj minimálne obmedzenie dopravy v jednom z najzaťaženejších dopravných uzlov mesta. V druhom prípade by museli premávku vrátane električiek a autobusov z námestia úplne vylúčiť a presmerovať. Výstavbu by mohol skomplikovať aj archeologický výskum, vysoká hladina podzemnej vody, prekládky množstva inžinierskych sietí a nevyhnutnosť staticky zabezpečiť okolité budovy.
Na rozdiel od investora mesto sa nevzdáva mimoúrovňového riešenia. Časť dopravnej tepny by mala byť pod zemou.
„Bezkolízny model je predovšetkým bezpečnejší pre chodcov. Pre mesto je toto riešenie perspektívnejšie aj z pohľadu prepojenia južnej časti s historickým jadrom, rozšírila by sa aj pešia zóna,“ povedal primátor František Knapík. Mesto však nemá dostatok vlastných zdrojov na výstavbu podzemnej komunikácie.
„Chceme nájsť čo najvhodnejší model financovania. Hľadáme možnosti podieľania sa ďalších investorov, ktorí budú na námestí stavať, či niektorých finančných inštitúcií. Ani HB Reavis Group nepovedal konečné slovo,“ skonštatoval košický primátor. Investor sa pridŕža zmluvy, podľa ktorej prispeje na cesty sumou sto miliónov korún. René Popík včera pripustil, že to nie je definitívna suma: „S mestom ešte stále rokujeme.“
Investor projekčne pripravil obidve alternatívy, momentálne sú na pripomienkovaní v dotknutých inštitúciách. Popík očakáva vydanie územného rozhodnutia v máji tohto roku.
Žilina - HB Reavis Group nedávno zastavila stavebné práce na žilinskom Auparku. Spoločnosť ako manažér výstavby Auparku vyhovela rozhodnutiu mesta, podľa ktorého firma Aupark Holding riadne nepreukázala stavebnému úradu oprávnenie na budovanie nákupného centra. HB Reavis Group sa odvolala, rozhodnutie radnice považuje za obštrukciu.
Stavba je podľa hovorcu Žiliny Martina Barčíka v rozpore s územným plánom. Želmíra Rácová z HB Reavis Group naopak tvrdí, že predstavitelia Žiliny zneužívajú svoje právomoci.
Výstavba žilinského Auparku sa podľa vlaňajšieho predbežného opatrenia súdu mala zastaviť až do skončenia súdneho sporu medzi mestom a investorom. Podľa HB Reavis Group však predbežné opatrenie súdu bolo adresované spoločnosti Aupark Žilina, ktorá zabezpečovala stavebnú činnosť. Neskôr ju však prevzala spoločnosť Aupark Holding, ktorá tak údajne mohla pokračovať v stavebných prácach.
Mesto Žilina dalo vypracovať nezávislú analýzu na posúdenie súladu územného plánu s územným rozhodnutím na stavbu Auparku. „Vyplynulo z nej, že stavba Auparku bola povolená v rozpore s územným plánom mesta,“ povedal Barčík. O výsledkoch analýzy mesto upovedomilo súd.
„Máme právoplatné územné rozhodnutie. Nevieme, o akú analýzu sa mesto opiera. Nie sme v rozpore s územným plánom,“ povedala Rácová.
Územné rozhodnutie vydával stavebný úrad mesta Žilina pod vedením Eugena Kozáčka. Ten po prehratých komunálnych voľbách odišiel spolu s bývalým primátorom Slotom. Dnes je Kozáček prednostom Krajského stavebného úradu a rozhoduje o odvolaní Aupark Holding proti rozhodnutiu Žiliny o zastavení stavebných prác na Auparku.
Zuzane Wienk z Aliancie Fair play sa zdá nezmyselné, aby tá istá osoba rozhodovala o svojom predchádzajúcom stanovisku. „Nedá sa očakávať, že by daná osoba mohla nestranne posudzovať samu seba,“ povedala Wienk.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.