Košická zdravotnícka chobotnica: Hlavy padli, problémové zmluvy ostali

Odvolávanie či vzdávanie sa funkcií nič nerieši. Problémové zmluvy stále platia.

Zmluvy platia: Aj keď sa nájdu predražené zmluvy, odvolajú riaditeľa, kontrakt platí naďalej, takže sa vlastne nič nemení.
 
Za posledný rok sa ukázali na slovenskej politickej scéne dve pravidlá. Pavol Paška (Smer) je mimoriadne toxický a odstúpenie alebo odvolanie z funkcie nemá vplyv na tok verejných peňazí.

Aj po odchode ministra či funkcionára zmluvy zväčša platia. Inak to nie je ani po odchode šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia, ktorý uzatváral zmluvy so svojou tetou Annou Sučkovou (77).

Minister zdravotníctva Viliam Čislák nechal v platnosti aj „protizákonne podpísané“ a problémové zmluvy so schránkovými firmami na stravovanie v nemocniciach. Platia napriek tomu, že pre ne Čislák odvolal až štyroch riaditeľov nemocníc.

Toxický

Od minulého novembra, keď sa Paška porúčal z miesta predsedu parlamentu, vo funkciách skončila celá rota ľudí prepojených na košickú zdravotnícku loby s centrom v Mestskom parku. So sebou stiahol ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú i podpredsedníčku parlamentu a zároveň predsedníčku dozornej rady piešťanskej nemocnice Renátu Zmajkovičovú.

Zvolenská do Bruselu nakoniec nešla a zo Zmajkovičovej je radová poslankyňa. O miesta v zdravotníctve však po Paškovi prišli viacerí Košičania. Napríklad aj riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Košiciach Ladislav Rosocha.

Kým bol Paška vo funkcii, Rosocha prežil nákup široko-ďaleko najdrahšej elektriny, prepiekla sa mu luxusná limuzína v športovej verzii, dokonca mu prešiel nákup predražených ultrazvukov.

Mimochodom, pri nákupe ultrazvukov podľa časopisu .týždeň sedel vo výberovej komisii synovec vtedajšieho šéfa parlamentu Pavla Pašku Branislav, ale aj brat poslanca za Smer Jaroslava Demiana. Okrem toho tender organizovala firma Pro Tender, ktorú vlastní bývalý spolužiak exministra Richarda Rašiho (Smer).

Rosocha prišiel o miesto v decembri minulého roka, keď už Paška politicky oddychoval vo svojich nebytových priestoroch v Mestskom parku. Aj tu však platí pravidlo číslo dva. Rosocha odvolaný, ale limuzína, ultrazvuk i elektrina sa platia ďalej. Na svojom mieste po odchode Pašku náhle skončil aj Juraj Šutta ako riaditeľ bardejovskej nemocnice. Čislák ho odvolal bez spresnenia dôvodu.

Šutta má pritom zaujímavú minulosť. V roku 2007 práve týždenník PLUS 7 DNÍ upozornil, že Šutta ako vtedajší poradca pre eurofondy ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča (Smer) bol v roku 1977 právoplatne odsúdený za krádeže na štyri roky žalára.

Po odsedení trestu mu zápis po čase zahladili, takže má čistý register. Zaujímavé je, že Šutta podľa týždenníka Trend bol v minulosti Paškov poradca. V Brne založil akciovú spoločnosť s Erikou Bílou, generálnou riaditeľkou bývalej Paškovej firmy Medical Group, ktorá dodala piešťanskej nemocnici predražené CT.

Výpalník Paška?

Okrem nákazlivosti má Paška možno aj inú negatívnu vlastnosť. Nášmu týždenníku sa ozval mladý košický podnikateľ v autodoprave, ktorý chcel pred časom robiť biznis s prevozom krvnej plazmy.

„Zistili sme, že prevoz biologického materiálu je veľmi výnosný. Tak sme chceli prevážať najmä krvnú plazmu, keďže máme na to voľné kapacity. Hneď ako som sa začal zaujímať o možnosti prihlásiť sa do výberového konania v košických nemocniciach, automaticky ma nasmerovali za ľuďmi Pavla Pašku,“ tvrdí košický tridsiatnik.

Ako dodáva, cez jedného známeho sprostredkovali stretnutie priamo s Paškom. „Poviem to rovno. Po prepočtoch nám to vychádzalo na obrat sedem a pol tisíca eur mesačne.

No Paška nám povedal, že to môžeme robiť, ale musíme z toho mesačne platiť 75 percent, čo vychádzalo na päťtisíc eur. Skoro som odpadol,“ hovorí a dodáva, že tak by bol v čistej strate. Ako pokračuje podnikateľ, ktorého meno má redakcia k dispozícii, mechanizmus platenia paušálu bol jednoduchý.

„Získali by sme zákazky a potom by nám cez nejakú ich spoločnosť fakturovali služby v tej hodnote,“ tvrdí Košičan. „Asi preto, že sme boli noví, tak sme dostali taký vysoký paušál,“ uzatvára mladý podnikateľ a dodáva, že nakoniec sa nedohodli a ani nepokúšali šťastie vo verejnom obstarávaní.

Pred rokom opozícia obvinila Pašku, že podobné „paušály“ idú cez jeho spoločnosť Komed. Tá s jediným zamestnancom podľa poslanca Daniela Lipšica vykazuje nadpriemernú ziskovosť.

V roku 2013 pri nákladoch 78-tisíc eur mala čistý zisk 277-tisíc eur, čo je sen každého podnikateľa. V roku 2014 sa zdvojnásobili mzdové náklady, ale i tak vykázala čistý zisk 120-tisíc eur.

Paška band?

V zdravotníckych kuloároch sa otvorene hovorí, že v slovenských nemocniciach sa bez Pašku ani striekačka nepohne. Mnoho z vplyvných ľudí v rezorte má pôvod v Košiciach a priame alebo nepriame napojenie na Pavla Pašku.

Exminister Richard Raši, súčasný minister Viliam Čislák, spomínaný Ladislav Rosocha i Juraj Šutta. Z okolia Košíc je aj Marcel Forai s tetou Ankou a jej synom Miroslavom Sučkom. Ten podnikal spolu s Rosochovou ženou, ale i s Petrom Pažinkom, ktorého manželka je zase predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Divadlo

Minulý týždeň skončil vo funkcii Marcel Forai, šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne, lebo podpisoval zmluvné dodatky s vlastnou tetou. Reakcia ministerstva zdravotníctva na škandalózne zmluvy bola nekompromisná. „Zmluvy preverí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ vyhlásil minister Čislák.

Lenže kontrola má dva háčiky. Úrad podľa zákona nemá preverovať ekonomické zmluvy, ale skôr poskytovanie zdravotnej starostlivosti. To je to isté, ako keby absolvent práva mal urobiť odbornú gynekologickú prehliadku. Ako druhý háčik sa ukázala košická zdravotnícka chobotnica.

Manžel šéfky úradu Moniky Pažinkovej Peter Pažinka podnikal s Miroslavom Sučkom, synom tety Anky, ktorej zmluvy by mala pani Pažinková preverovať. Aby toho nebolo málo, tak na záver minister Čislák vyhlásil, že ak sa ukáže, že zmluvy sú v poriadku, Marcela Foraia inštaluje späť.

Podľa poslanca Miroslava Beblavého ide o divadlo. „Akože kontrolou dajú zmluvám legitimitu,“ hovorí a dodáva, že najlepším riešením podľa neho by bol v tomto prípade forenzný audit nezávislým renomovaným audítorom.

Podľa riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša odstúpením Foraia sa ako v iných prípadoch nič nezmení. „Človek odíde, ale nikomu sa nič nestane a navyše zmluvy naďalej platia,“ dodáva. A naozaj.

Zmluvy i daňovníci platia

Príkladom sú zmluvy na stravovanie v štyroch štátnych nemocniciach, na ktoré upozornila práve organizácia Transparency International. Prepojené schránkové firmy získali desaťročný biznis za 81 miliónov eur v Trenčíne, Trnave, Banskej Bystrici a Poprade.

Napríklad zmluvy v Trenčíne a Trnave, hoci boli podpísané s dvomi papierovo rozdielnymi firmami, sú prakticky identické. Minister Čislák pre ne odvolal štyroch riaditeľov nemocníc a vyhlásil, že zmluvy sú v rozpore so zákonom. No i tak ich nechal v platnosti.

„Zmluvy platia. Existuje niekoľko možností, ako môžu skončiť, ale ich predčasné ukončenie by malo svoje následky,“ uviedol Čislák. Napríklad, že by schránkové firmy nezarobili na mizernej strave pre pacientov a zamestnancov nemocníc?

Podľa našich informácií napríklad v trenčianskej nemocnici sa pre nízku kvalitu a vysokú cenu jedál hromadne odhlasujú lekári a zdravotné sestry z obedov.

Nemocnica je však podľa zmluvy povinná zaplatiť 410 obedov denne po 3,95 eura bez ohľadu na to, koľko sa ich skutočne predá. Pri pacientoch je to 630 stravných jednotiek po 8,27 eura.

Takže schránková firma Hospital Catering Solutions má istý mesačný príjem okolo 200-tisíc eur, čo dáva za desať rokov slušných 24 miliónov eur. V Trnave je to veľmi podobné. Takže summa summarum, ľudia síce odstúpili, ale biznis pokračuje.

Kto je kto

Pavol Paška - bývalý predseda parlamentu a neoficiálny minister zdravotníctva. S podnikaním s liekmi oficiálne prestal už dávno, no jeho bývalí spoločníci sa objavujú v rôznych firmách i kauzách.

Richard Raši - Paškov kamarát, v roku 2008 nahradil na mieste ministra zdravotníctva Trnavčana Ivana Valentoviča. Momentálne poslanec a košický primátor.

Branislav Paška - synovec Pavla Pašku má v košickej univerzitnej nemocnici na starosti verejné obstarávanie.

Ivan Šesták - predseda predstavenstva stavebnej spoločnosti VZT Mont, Paškov švagor. Firma získala viaceré zákazky v košickej nemocnici i vo Východoslovenskom ústave srdcovo-cievnych chorôb.

Viliam Čislák - minister zdravotníctva, pred rokom vystriedal Zuzanu Zvolenskú z pozície štátneho tajomníka.

Marcel Forai - niekdajší košický krajský riaditeľ VšZP, od roku 2012 jej generálny riaditeľ. „S Paškom si tykám, no nie sme kamaráti,“ uviedol v roku 2012.

Štefan Cuľba - Foraiov kamarát, na ktorého prechádzajú postupne všetky firmy, kde figurovala Foraiova teta Anna Sučková. Prepisy firiem sa začali hromadne začiatkom septembra, keď sa prevalil škandál. V Cuľbových firmách sa objavuje aj Dušan Mach.

Dušan Mach - priateľ a sused Pavla Pašku. Spoločne začínali s podnikaním v zdravotníctve a dlho pôsobil aj vo firme Medical Group, ktorá úspešne vyhráva zákazky v slovenských nemocniciach.

Ladislav Rosocha - bývalý riaditeľ košickej nemocnice podniká s Pažinkom, ktorý je prepojený s tetou Ankou, jej synom Miroslavom i so synovcom Marcela Foraia. Ako riaditeľ nemocnice objednával predražené ultrazvuky a bez súťaže vyberal upratovaciu firmu. Za štátne si kúpil športovú verziu limuzíny Škoda Superb.

Ján Šutta - niekdajší poradca pre eurofondy ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, neskôr riaditeľ bardejovskej nemocnice, podnikal vo firmách prepojených na Medical Group a Dušana Macha, suseda Pavla Pašku. V roku 1977 na štyri roky právoplatne odsúdený pre krádež.

Peter Pažinka - doktor a podnikateľ. Podnikal spolu so synom tety Anky Miroslavom Sučkom, ale i s Ladislavom Rosochom. Je manželom šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Moniky Pažinkovej, na snímke. A tá pre zmenu pôsobila vo firmách napojených na manželove aktivity.

Anna Sučková - 77-ročná teta Marcela Foraia. Úspešná podnikateľka v zdravotníctve, ktorá sa však po škandále papierovo sťahuje z biznisu.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...