Bratislava - Výstavbu kontroverznej pezinskej skládky dnes odobril bratislavský krajský súd. Neuznal tak argumenty občianskych aktivistov, podľa ktorých Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) povolila skládku v rozpore s územným plánom. Rozsudok nie je zatiaľ právoplatný, aktivisti sa chcú odvolať.
"Žaloba nie je dôvodná," odôvodnila rozhodnutie sudkyňa, podľa ktorej rozhodnutie SIŽP bolo vydané v súlade so zákonom. Senát taktiež neuznal hlavný argument aktivistov o rozpore s územným plánom. "Toto územné rozhodnutie vychádzalo zo záväzného územného plánu VÚC Bratislavského kraja a z nariadenia vlády," povedal novinárom hovorca súdu Pavol Adamčiak.
Proti skládke neďaleko historického centra Pezinka protestujú dlhodobo občianski aktivisti, ktorí v uplynulých mesiacoch zvolali niekoľko verejných zhromaždení. Skládka získala aj politický rozmer, keďže spoločnosti Ekologická skládka, ktorá podľa aktivistov za stavbou stojí, šéfuje Ján Man starší. Jeho syn, nominant Smeru-SD Ján Man mladší, stál v čele stavebného úradu, ktorý skládku povolil.
"Sme sklamaní, nesúhlasíme s dôvodmi rozsudku, trváme na tom, že máme kopu dôkazov a dôvodov pre naše argumenty," povedala po vynesení rozsudku právna zástupkyňa aktivistov Zuzana Čaputová. Dodala, že proti rozsudku sa odvolajú.
"Teším sa tomuto rozhodnutiu," uviedol po skončení pojednávania predseda predstavenstva Ekologická skládka Ján Man starší. Podotkol, že spoločnosť vždy rešpektovala rozhodnutia správnych orgánov. Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta konštatovala, že aktivisti sa nestotožňujú s dôvodmi odmietnutia žaloby. "Máme kopu dôkazov a dôvodov pre naše argumenty," uviedla. Podľa aktivistu Jaroslava Pavloviča je dnešný verdikt ukážkou toho, kam až siaha špina v spoločnosti. "Ja už som v tejto kauze zažil všeličo, preto ma tento postoj súdu neprekvapil," povedal s tým, že súd považuje za predpojatý. Podotkol, že sudkyňa niekoľkokrát o právnych zástupkyniach Pezinčanov uviedla, že zavádzajú verejnosť.
Sudkyňa taktiež zamietla tvrdenia aktivistov o nepreskúmateľnosti niektorých úkonov SIŽP, keďže podľa nich inšpekcia rokovala s firmou Westminster Brothers a nie so skutočným, investorom spoločnosťou Ekologická skládka. "Všetky kroky žalovaného, na ktoré upozorňovali žalobcovia a ktoré mali smerovať k spoločnosti Wetstminster Brothers (...) nasledovali až po vydaní predmetných rozhodnutí, a preto ich súd považoval za irelevantné," dodal Adamčiak. Zároveň doplnil, že v konaní vystupovala firma Ekologická skládka, a nie Westminster Brothers.
Postup SIŽP posudzuje aj ministerstvo životného prostredia, ktoré minulý týždeň práce na skládke predbežným opatrením pozastavilo. Ministerstvo podľa hovorcu Petra Višvádera bude pri hodnotení brať do úvahy aj rozhodnutie súdu. "Správny orgán musí rešpektovať súdne rozhodnutie," povedal. Višváder nevedel spresniť, kedy sa konanie o rozhodnutí SIŽP dokončí.
8. februára 1999
Štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Zdenka Tóthová sa v Pezinku stretla so zástupcami občianskej iniciatívy, ktorí z obavy o bezpečné životné prostredie žiadali vyriešiť problém skládky nebezpečných odpadov v lokalite Stará a Nová jama.
11. apríla 2006
Pezinskí poslanci sa na mimoriadnom zastupiteľstve zaoberali nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý konštatoval nesúlad ich prijatých nariadení s článkami Ústavy SR, zákona o odpadoch a zákona o obecnom zriadení. Počiatočným problémom bolo nariadenie číslo 2/1997 o vyhlásení záväzných častí územného plánu a ďalšie nariadenia z nasledujúcich rokov. Nálezom ÚS SR prijaté nariadenie stratilo platnosť, a preto mesto Pezinok prijalo trojpätinovou väčšinou nové. Mesto navrhlo skládku vybudovať v lokalite Panholec pri katastrálnom území Viničné, kým akciová spoločnosť Ekologická skládka v lokalite Nová jama.
23. júna 2006
Pezinskí poslanci na mimoriadnom zastupiteľstve nevyhoveli protestu prokurátora, ktorý uviedol rozpor mestského nariadenia prijatého v apríli 2006 so zákonom o odpadoch. Predmetom dlhodobého problému sa stal záujem súkromnej spoločnosti o výstavbu skládky odpadov. Mesto v súlade so schváleným územným plánom ju odmietlo povoliť v lokalite Nová jama.
30. novembra 2006
Krajský stavebný úrad v Bratislave vydal rozhodnutie vo veci návrhu na vydanie územného rozhodnutia o umiestnení stavby - skládka odpadov v Pezinku.
12. októbra 2007
Mestské zastupiteľstvo v Pezinku schválilo návrh na skládkovanie tuhého komunálneho odpadu na skládke odpadov v obci Dubová, a to do výberu nového zmluvného partnera, ktorý mal vzísť zo súťaže v zmysle zákona o verejnom obstarávaní.
22. januára 2008
Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Bratislava vydal integrované povolenie na vybudovanie a prevádzku novej skládky odpadov v Pezinku. IŽP tak podľa zástupcov OI Skládka do mesta nepatrí urobil na základe územného rozhodnutia Krajského stavebného úradu v Bratislave. Na čele úradu bol v tom čase nominant Smeru Ján Man mladší, vlastník pozemku pod navrhovanou skládkou, a syn Jána Mana staršieho, ktorý o výstavbu skládky žiadal.
19. februára 2008
Spoločnosť Ekologická skládka, a.s., odstúpila od projektu výstavby kontroverznej skládky Nová jama v Pezinku a celý projekt odovzdala tretej osobe. Mala ňou byť americká firma Westminster Brothers (WB).
21. februára 2008
Minister životného prostredia SR Jaroslav Izák listom podal podnet na krajskú prokuratúru ohľadne preskúmania zákonnosti postupu orgánov verejnej správy v súvislosti so skládkou odpadov v Pezinku. Minister dal podnet spolu s ministrom výstavby a regionálneho rozvoja Mariánom Janušekom.
5. marca 2008
Slovenská inšpekcia životného prostredia vydala výzvu pre nového prevádzkovateľa skládky - Westminster Brothers, v ktorej zakázala akékoľvek stavebné práce na skládke až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia.
9. mája 2008
Primátori a starostovia Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu (ZMOMKR) deklarovali svoj súhlas s výstavbou skládky odpadov v schválenej Novej jame v Pezinku. Súhlas združenia potvrdil nový prevádzkovateľ skládky, spoločnosť Westminster Brothers.
16. mája 2008
Inšpektorát životného prostredia (IŽP) začal vykonávať štátny stavebný dohľad nad výstavbou skládky v Pezinku.
21. mája 2008
Slovenská inšpekcia životného prostredia, Inšpektorát ŽP Bratislava vyzvala stavebníka Westminster Brothers, INC na bezodkladné zastavenie prác na stavbe skládky v Pezinku.
18. júna 2008
Inšpektorát životného prostredia v Bratislave vydal rozhodnutie, ktorým nariadil bezodkladné zastavenie prác na stavbe skládky odpadu v Pezinku.
20. júna 2008
Prokurátor Generálnej prokuratúry SR uverejnil stanovisko, z ktorého vyplýva, že územné rozhodnutie vydané KSÚ v Bratislave o vybudovaní skládky v Pezinku je zákonné.
18. augusta 2008
Slovenská inšpekcia životného prostredia rozhodla, že námietky pezinských aktivistov a primátora mesta Pezinok Olivera Solgu proti vydaniu integrovaného povolenia na výstavbu skládky sú neopodstatnené. Prevádzkovateľ skládky odpadov v Pezinku, americká firma Westminster Brothers, získal všetky potrebné povolenia na realizáciu stavby skládky.
3. septembra 2008
Občianska iniciatíva Skládka nepatrí do mesta podala žalobu na bratislavský Krajský súd proti rozhodnutiu Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu skládky odpadov v Pezinku. Aktivisti v žalobe požiadali aj o odklad vykonateľnosti rozhodnutia.
20. októbra 2008
Mestské zastupiteľstvo v Pezinku opäť odmietlo výstavbu kontroverznej skládky odpadov v Novej jame i spochybňujúce vyjadrenia žiadateľov o skládku týkajúce sa neplatného územného plánu mesta a všeobecného záväzného nariadenia .
30. októbra 2008
Ministerstvo životného prostredia SR začalo správne konanie vo veci podnetu na preskúmanie rozhodnutia povoľujúceho skládku odpadov v Pezinku v mimoodvolacom konaní.
25. novembra 2008
Ministerstvo životného prostredia SR vydalo predbežné opatrenie, ktorým rozhodlo o bezodkladnom zastavení všetkých prác na stavbe skládky. MŽP SR zaslalo svoje rozhodnutie aj zástupcovi investora Westminster Brothers Mariánovi Kočnerovi. Splnomocniteľ Nick Weller z WB (USA) však zaslal ministerstvu odvolanie plnomocenstva pre Jozefa Dučáka a Mariána Kočnera. Táto skutočnosť skomplikovala zastavenie výstavby skládky odpadu pri Pezinku.
3. decembra 2008
S odvolaním sa na zistenia ekologických aktivistov v Pezinku a na vyjadrenia podnikateľa Mariána Kočnera média informovali, že prevádzkovateľom a stavebníkom skládky bola a zostala Manova spoločnosť Ekologická skládka, nie spoločnosť Westminster Brothers.
MŽP: Tvrdenia aktivistov o skládke nemôže rezort overiť
Majiteľ skládky podľa ministerstva znemožnil doručenie rozhodnutia
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.