Kto je tu anarchista?

Ak sa existujúce pravidlá dajú zneužiť alebo obísť, vládna koalícia to bez váhania urobí. Potom sa nemožno čudovať, že časť ľudí považuje protesty na uliciach za dobré riešenie.

Ak niekto v rozpore so zákonom poškodzuje záujmy ľudí, ktorí cestujú za svojou prácou, stáva sa na Slovensku niečo, čo nemá obdobu. Rozčúlený výrok premiéra Fica sa, žiaľ, netýkal prípadu, keď popradský policajt v rozpore so zákonom poškodil záujmy človeka, ktorý s batožinou v ruksaku letel za prácou do Dublinu, ale bol o cestných protestoch kamionistov. „Vyzývam opozíciu aj médiá. Postavte tejto vláde alternatívu, ale nie alternatívu chaosu, neporiadku, porušovania demokratických pravidiel hry a porušovania zákonov," povedal tiež po stretnutí s prezidentom a šéfom parlamentu. Na chaos a porušovanie pravidiel naozaj netreba stavať žiadnu alternatívu. S tým si hravo poradí aj súčasná vláda a je hneď niekoľko spôsobov, akými na to ide:

Ak sa Ficovi nehodia existujúce pravidlá, zmení ich. A to aj keď ide o pravidlá, ktoré by mali byť sväté. Keď chcel premiér zvrátiť priebeh kauzy Tipos, prinútil vládu, parlament, aj prezidenta, aby za jeden deň odklepli nesystémovú zmenu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá aj tak neriešila vtedajší problém. Výstavbe diaľnic má pomôcť zákon umožňujúci stavať na nevyvlastnených súkromných pozemkoch, pričom Ústavnému súdu trvalo dva roky, kým rozhodol, že o ňom niekedy rozhodne. Priklepnutie mýtneho tendra najdrahšej ponuke si vyžadovalo zmenu zákona o verejnom obstarávaní. A teraz je tu druhý zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý bude v rozpore s nálezom Ústavného súdu o neústavnosti toho prvého, aj keby Ficovi prešla aj navrhovaná novela ústavy.

Ak sa existujúce pravidlá dajú ľahko zneužiť alebo obísť, koalícia to spraví. Zvolenie politika z exekutívy, ktorý má pozastavený výkon sudcovskej funkcie do čela Najvyššieho súdu, je síce v rozpore s duchom zákona, no Harabin bol aj tak zvolený a Ficovým Gašparovičom bleskovo vymenovaný. Vypísať miliardový tender na nástenke sa podľa právnych analýz ministerstva výstavby dalo, tak prečo by to nespravili? A druhý pozemkový škandál vraj bol podľa premiéra právne úplne čistý.

Ak sa niekedy otvorene porušia existujúce pravidlá, vláda sa tvári, že to je v poriadku. Umiestnenie výbušniny do batožiny vyhlásil minister vnútra Kaliňák za povolené. Doteraz nepovedal, podľa akého zákona. A doteraz je ministrom. Hedvigu Malinovú označili Fico s Kaliňákom za klamárku bez ohľadu na akúkoľvek prezumpciu neviny a nič sa nedeje.

Ak sa teraz našlo veľa ľudí, ktorí kamionistom držali palce, nosili jedlo a podporne na nich trúbili, nie je to preto, že Slovensko je dobre spravovaná krajina plná anarchistov. Je to preto, že keď štát mení, zneužíva a otvorene porušuje pravidlá hry a ľudia strácajú pocit, že sa dokážu dovolať spravodlivosti, ulica sa začne zdať ako dobré riešenie. Fico má možno pravdu, že dávno „nebol ohrozený demokratický systém Slovenskej republiky ako teraz" a že je to preto, lebo „niekto porušuje zákony v priamom prenose". Lenže ten niekto nie sú kamionisti.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...

O verejnom záujme sa rozhoduje v správnom konaní, upozorňuje ministerstvo dopravy

Poslanci za SaS navrhli zrušiť zákon, ktorý umožňuje vyvlastňovanie v súkromnom záujme.