Kto je tu anarchista?

Ak sa existujúce pravidlá dajú zneužiť alebo obísť, vládna koalícia to bez váhania urobí. Potom sa nemožno čudovať, že časť ľudí považuje protesty na uliciach za dobré riešenie.

Ak niekto v rozpore so zákonom poškodzuje záujmy ľudí, ktorí cestujú za svojou prácou, stáva sa na Slovensku niečo, čo nemá obdobu. Rozčúlený výrok premiéra Fica sa, žiaľ, netýkal prípadu, keď popradský policajt v rozpore so zákonom poškodil záujmy človeka, ktorý s batožinou v ruksaku letel za prácou do Dublinu, ale bol o cestných protestoch kamionistov. „Vyzývam opozíciu aj médiá. Postavte tejto vláde alternatívu, ale nie alternatívu chaosu, neporiadku, porušovania demokratických pravidiel hry a porušovania zákonov," povedal tiež po stretnutí s prezidentom a šéfom parlamentu. Na chaos a porušovanie pravidiel naozaj netreba stavať žiadnu alternatívu. S tým si hravo poradí aj súčasná vláda a je hneď niekoľko spôsobov, akými na to ide:

Ak sa Ficovi nehodia existujúce pravidlá, zmení ich. A to aj keď ide o pravidlá, ktoré by mali byť sväté. Keď chcel premiér zvrátiť priebeh kauzy Tipos, prinútil vládu, parlament, aj prezidenta, aby za jeden deň odklepli nesystémovú zmenu Občianskeho súdneho poriadku, ktorá aj tak neriešila vtedajší problém. Výstavbe diaľnic má pomôcť zákon umožňujúci stavať na nevyvlastnených súkromných pozemkoch, pričom Ústavnému súdu trvalo dva roky, kým rozhodol, že o ňom niekedy rozhodne. Priklepnutie mýtneho tendra najdrahšej ponuke si vyžadovalo zmenu zákona o verejnom obstarávaní. A teraz je tu druhý zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý bude v rozpore s nálezom Ústavného súdu o neústavnosti toho prvého, aj keby Ficovi prešla aj navrhovaná novela ústavy.

Ak sa existujúce pravidlá dajú ľahko zneužiť alebo obísť, koalícia to spraví. Zvolenie politika z exekutívy, ktorý má pozastavený výkon sudcovskej funkcie do čela Najvyššieho súdu, je síce v rozpore s duchom zákona, no Harabin bol aj tak zvolený a Ficovým Gašparovičom bleskovo vymenovaný. Vypísať miliardový tender na nástenke sa podľa právnych analýz ministerstva výstavby dalo, tak prečo by to nespravili? A druhý pozemkový škandál vraj bol podľa premiéra právne úplne čistý.

Ak sa niekedy otvorene porušia existujúce pravidlá, vláda sa tvári, že to je v poriadku. Umiestnenie výbušniny do batožiny vyhlásil minister vnútra Kaliňák za povolené. Doteraz nepovedal, podľa akého zákona. A doteraz je ministrom. Hedvigu Malinovú označili Fico s Kaliňákom za klamárku bez ohľadu na akúkoľvek prezumpciu neviny a nič sa nedeje.

Ak sa teraz našlo veľa ľudí, ktorí kamionistom držali palce, nosili jedlo a podporne na nich trúbili, nie je to preto, že Slovensko je dobre spravovaná krajina plná anarchistov. Je to preto, že keď štát mení, zneužíva a otvorene porušuje pravidlá hry a ľudia strácajú pocit, že sa dokážu dovolať spravodlivosti, ulica sa začne zdať ako dobré riešenie. Fico má možno pravdu, že dávno „nebol ohrozený demokratický systém Slovenskej republiky ako teraz" a že je to preto, lebo „niekto porušuje zákony v priamom prenose". Lenže ten niekto nie sú kamionisti.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...