Spomedzi vlastníkov súkromných zdravotných poisťovní ako jediná tlačila na ich vyvlastnenie tajomná cyperská firma Prefto. Zdá sa, že urobila veľa preto, aby k vyvlastneniu napokon skutočne došlo.
Súkromné zdravotné poisťovne sa zrušia, je to definitívne rozhodnutie, hovorí ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
Zavedenie systému jednej poisťovne okrem iného znamená, že niekam sa preto pošlú stovky miliónov eur. Otázok je preto veľa. Komu, koľko, či sa to celé oplatí... Začnime jednoducho, otázkou:
Určite nie z tých peňazí, ktoré prídu do rozpočtu z daní a iných poplatkov. Ani z pôžičky nie, dlhy nám aj tak nepríjemne porastú. Tak z čoho teda? Premiér tomu hovorí „výmena aktív“. Niečo, čo má veľkú cenu, sa predá a z toho sa vyplatia majitelia súkromných poisťovní.
Čo by to mohlo byť? Veľa rodinného zlata a striebra, čo by sa dalo speňažiť, už Slovensko nemá. Ale niečo sa ešte nájde. Napríklad spoluvlastnícke podiely v SPP, v Slovak Telekome, v distribučných spoločnostiach ZSE, SSE a VSE. Takže z niečoho takéhoto.
Je jasné, že cena musí byť taká, aby arbitri či súdy (naše i zahraničné) uznali, že je približne spravodlivá. Zákony hovoria, že cena za vyvlastnenie bude musieť v sebe mať zahrnuté očakávané zisky z budúcich rokov. Z toho vieme odhadnúť, že bude v stovkách miliónov eur. Či to bude dvesto, alebo päťsto, to si odhadnúť netrúfame.
Podľa nových zmien v zdravotníckej legislatíve budú musieť súkromné poisťovne posielať štátnej poisťovni vyššiu časť svojich peňazí ako doteraz, keďže štátna poisťovňa má oveľa viac ťažko chorých pacientov ako súkromné. To by mohlo cenu zraziť skôr k nižším hodnotám, keďže to znižuje budúce zisky.
Vieme povedať, že náklady na fungovanie poisťovní a ich zisky sa hýbu v desiatkach miliónov eur a budú nižšie. Cena za vyvlastnenie bude stáť stovky miliónov eur. Čiže je jasné, že len návratnosť peňazí za vyvlastnenie sa bude rátať na roky. Možno päť, možno desať rokov. Aj to len v prípade, že jediná poisťovňa bude s peniazmi narábať hospodárne.
Pri pohľade dozadu, na posledných päť-šesť rokov, vidíme, že hospodárenie VšZP sa dosť podobá na hospodárenie iných štátnych podnikov. Napríklad keď bola riaditeľkou Zuzana Zvolenská, prevádzková strata rástla až tak, že poisťovňa musela po jej odchode bojovať o prežitie a proti uvaleniu nútenej správy.
Podľa odhadov tvorí marža súkromných poisťovní asi jedno až dve percentá výdavkov na zdravotníctvo. Dva nedávne odhady (MMF a OECD) hovoria, že na zdravotníctvo vynakladáme až dve tretiny zdrojov zbytočne, teda v systéme sa stratia viac ako tri miliardy. Tridsaťnásobok toho, čo si vláda myslí, že získa, keď zlúči poisťovne. Ak by sme neboli ideálnou, ale priemernou krajinou spomedzi tých, ktoré sa sledovali, stále by sme ročne mali ušetriť plus-mínus miliardu.
Vieme, že za Dôverou stojí Penta a že poisťovňu aj reálne manažuje Penta. O Pente si môžeme oprávnene myslieť veľa zlého, aj to, že veľká časť jej biznisu je politicky vybavená a že jej zisky sú aj na úkor zdravotníctva. Penta je však tiež veľký kolos, ktorý podniká aj v iných krajinách, kde sa na politikov nemôže až tak spoliehať. A je tam úspešná. Jej manažéri určite patria medzi tých šikovnejších na Slovensku. Ako je potom možné, že sa v predstavenstve Dôvery po voľbách 2010 ocitla Zuzana Zvolenská, keď zanechala za sebou v štátnej poisťovni to, čo zanechala?
Táto otázka nás pozvoľna navádza k debate o druhom, tajomnom spoluvlastníkovi Dôvery, spoločnosti Prefto Holding, registrovanej na Cypre. Tá sa do Penty dostala ako väčšinový majiteľ poisťovne Apollo, na ktorú si už dnes takmer nespomíname. Penta potom v roku 2009 Apollo kúpila a spojila ju s Dôverou, dnes tak už máme len Dôveru.
Keď sa všetky zmeny názvov a akcionárov utriasli, vlastníkmi Dôvery zostali Penta a nová firma Prefto Holding. Keď sa vtedy novinári Penty pýtali, kto vlastne je ten Prefto Holding, vraveli, že to je tiež Penta a že tak celá poisťovňa patrí len a len Pente. Dnes už vieme, že to nebola pravda. Pretože medzi Pentou a Prefto Holdingom došlo k sporom a nezhodám, až sa rozišli.
Ak sa teda nepohádala Penta s Pentou, musel to byť niekto iný. Napríklad niekto, kto by mohol nominovať Zuzanu Zvolenskú do predstavenstva poisťovne, hoci bola v tom čase tieňovou ministerkou Smeru pre sociálne záležitosti. Veľa sa popísalo o tom, že ide o Juraja Širokého (prípadne spolu s Jozefom Brhelom). Veľa sa o tom popísalo aj preto, že vedenie Penty novinárom túto verziu mimo záznamu nepoprelo.
Prečo by si Penta pustila do tohto biznisu Širokého? Ak je pravda, že Široký je „akcionárom“ Smeru, tak asi preto, aby si kúpila vo vláde mier. K tomuto odhadu dodajme toľko, že v rebríčku možností ho pokladáme za prvý z možných. A potom dlho, dlho, dlho nič iné.
Už sme písali, že Penta sa s Prefto Holdingom hádali, až sa rozišli. Stalo sa tak len nedávno, koncom leta, ešte to schvaľuje Protimonopolný úrad. Rozišli sa preto, že Penta sa nechcela nechať vyvlastniť. Prefto naopak chcelo, aby sa Penta so štátom dohodla.
Otázkou už len je, prečo Prefto tak veľmi chcelo nechať Dôveru vyvlastniť. Vieme, že reprezentant Prefta Daniel Futej mal po voľbách k ministerke prístup, hoci ani nemohol hovoriť za Dôveru. O čom sa s ministerkou bavili, tiež nevieme. Vieme však, že potom chcel presvedčiť Pentu, aby poisťovňu odovzdala štátu bez boja.
Vláda teda chce predať lukratívny majetok štátu, aby ním zaplatila za kúpu Dôvery (a aj malého Unionu). Jediný, kto zo súkromníkov na celú operáciu tlačil, je tajomná cyperská firma, ktorá priznáva, že to s podnikaním v poisťovníctve nikdy nemyslela vážne. Medzičasom, keď sa vyostruje konflikt medzi súkromnými poisťovňami a vládou, Prefto z biznisu cúva. Svoj podiel predáva Pente, hoci dnes nik nevie, akú cenu vlastne poisťovňa má. To sa ukáže podľa toho, za koľko ich vláda vyvlastní.
Keď sa v biznise robia predaje firiem či ich podielov v takomto neistom prostredí, partneri sa často dohodnú, že suma za predaj alebo jej časť sa vyplatí až neskôr. Podľa toho, ako veci dopadnú. V Pente určite vedia, ako sa poisťuje biznis v neistých časoch. Preto by neprekvapilo, ak by najväčším lobistom za drahé vyvlastnenie bola spoločnosť Prefto, ktorej zástupcovia využili prednostnú príležitosť rokovať s ministerkou o vyvlastnení.
Vyvlastnenie zdravotných poisťovní
Vláda ide za jednou poisťovňou. Aj za cenu vyvlastnenia
Ficov odkaz súkromným poisťovniam. Dohoda alebo vyvlastnenie
Minister Borec spochybnil vyvlastnenie
Zvolenskej plán: Vyvlastnenie odloží jednu poisťovňu o pol roka
Union: Poisťovne nie je možné vyvlastniť
Zákonné vyvlastnenie poisťovní, nie je to možné, tvrdí Union
Dôvera chce ostať na trhu, po vyvlastnení zažaluje štát
Za vyvlastnenie bude žaloba, hrozí Penta
J. Martinková: Vyvlastnenie poisťovní je najdrahšou alternatívou
Fico chystá vyvlastnenie poisťovní
Vznikne jediná zdravotná poisťovňa, Fico sa nebráni vyvlastňovaniu
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.