Ľahšie vyvlastňovanie môže priniesť právnu neistotu

Bratislava - Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic, ktorým v utorok parlament zjednodušil vyvlastňovanie pozemkov určených na stavbu diaľnic, zavedie do právneho poriadku chaos. Tvrdí to Richard D r u t a r o v s k ý z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie.

Zákon umožňuje, aby získanie vlastníckych a iných práv k pozemku nebolo nutné deklarovať k stavebnému konaniu. Výstavba sa tak bude môcť začať aj na pozemku, ktorý bude stále vlastniť občan. Usporiadanie vlastníckych práv a kompenzácie sa budú riešiť až ku dňu kolaudácie. Dôvodom podľa vládnej koalície je, "aby miliardové investície nestáli pre licitovanie o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami".

Prezident Ivan Gašparovič by podľa D r u t a r o v s k é h o nemal zákon podpísať. "V spoločnosti vznikne nový problém, či má prednosť vlastnícke právo majiteľa s listom vlastníctva, alebo právo stavať stavbu. Na túto otázku bude musieť hľadať odpoveď napríklad polícia pri riešení konfliktov medzi vlastníkmi a stavbármi," povedal D r u t a r o v s k ý pre Aktuálne.sk.

Opoziční poslanci plánujú napadnúť zákon na Ústavnom súde SR. Budú zároveň žiadať, aby Ústavný súd pozastavil účinnosť zákona až do konečného rozhodnutia, aby sa v čase posudzovania právnej normy nemohlo na dotknutých pozemkoch stavať.

Majiteľ jeden, užívateľ druhý

Hoci zákon je o "jednorazových mimoriadnych opatreniach", D r u t a r o v s k ý očakáva jeho rozširovanie na iné účely. "Štát má právo využívať majetok občanov bez toho, aby občanom za to zaplatil. Pre predstaviteľov štátu je to veľmi príjemné," dodal. Svedčí o tom podľa neho pokus presadiť v parlamente už do tohto zákona rozšírenie jeho pôsobnosti aj na letiská.

D r u t a r o v s k ý sa domnieva, že čoskoro budú vydané stavebné povolenia na dotknutých pozemkoch bez toho, aby vlastníci dostali akúkoľvek náhradu. Po začatí výstavby budú občania v situácii, keď síce majú na svoje pozemky a domy listy vlastníctva a sú aj právne ich vlastníkmi, ale fakticky ich pozemky bude užívať niekto cudzí.

D r u t a r o v s k ý si myslí, že občania budú musieť o kompenzácie takého vyvlastňovania bojovať ešte mnoho ďalších rokov. "Pochopiteľne, budú pri tom ťahať za kratší povraz. Navyše za "svoje" pozemky pod diaľnicou budú povinní platiť aj dane," dodal.

Zákon vytvoril možnosť, aby si investor mohol pri vyvíjaní nátlaku na obyvateľov domov pomôcť aj buldozérom. "Je to nehumánne a nedôstojné na člena Európskej únie," uzavrel D r u t a r o v s k ý.

Rozhodne Ústavný súd

Poslanec KDH Daniel Lipšic už avizoval podanie podnetu na Ústavný súd SR. "Keďže od roku 1989 tu nebol takýto vážny zásah do vlastníckeho práva, už dnešným dňom začíname zbierať podpisy poslancov na podanie podnetu na Ústavný súd SR, s cieľom pozastaviť účinnosť zákona," povedal. Vládna koalícia podľa neho neponúkla jediný argument, že návrh zákona bol v súlade s ústavou.

Poslanec predpokladá, že Ústavný súd SR o pozastavení účinnosti zákona rozhodne jednomyseľne, pretože ide o veľmi vážny zásah do ústavy.

K iniciatíve sa pridala aj SDKÚ-DS. "My chápeme výstavbu diaľnic ako prioritu. Domnievame sa však, že aj takýto verejný záujem môže byť presadzovaný len ústavnými prostriedkami. Návrh zákona umožňuje stavať na pozemkoch, ktoré štát nevykúpil. Tento stav považujeme za protiústavný," konštatovala poslankyňa Lucia Žitňanská.

Právnik Marek Benedik považuje snahu poslancov podať podnet na Ústavný súd za logickú. Verí, že Ústavný súd sa k návrhu postaví podľa svojich skorších vyjadrení, v ktorých prezentoval dôslednú ochranu vlastníckych práv.

Zákon prešiel hlasmi koalície

Za zákon v utorok hlasovalo 80 poslancov koaličných strán, proti bolo 62 zákonodarcov opozície. Zdržala sa iba jedna poslankyňa - Katarína Tóthová z ĽS-HZDS, ktorá sa o zákone vyjadrila, že je protiústavný.

Cieľom navrhovaného zákona je umožnenie rýchlejšej administratívnej prípravy výstavby troch úsekov diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Ivachnová, Jánovce - Jablonov a Fričovce - Svinia. Jednorazové mimoriadne opatrenia v územnom a stavebnom konaní sa majú týkať aj výstavby rýchlostnej cesty R1 na trase Nitra západ - Hronský Beňadik.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...