Ľahšie vyvlastňovanie môže priniesť právnu neistotu

Bratislava - Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic, ktorým v utorok parlament zjednodušil vyvlastňovanie pozemkov určených na stavbu diaľnic, zavedie do právneho poriadku chaos. Tvrdí to Richard D r u t a r o v s k ý z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie.

Zákon umožňuje, aby získanie vlastníckych a iných práv k pozemku nebolo nutné deklarovať k stavebnému konaniu. Výstavba sa tak bude môcť začať aj na pozemku, ktorý bude stále vlastniť občan. Usporiadanie vlastníckych práv a kompenzácie sa budú riešiť až ku dňu kolaudácie. Dôvodom podľa vládnej koalície je, "aby miliardové investície nestáli pre licitovanie o výšku náhrady za vyvlastnenie s niektorými jednotlivcami".

Prezident Ivan Gašparovič by podľa D r u t a r o v s k é h o nemal zákon podpísať. "V spoločnosti vznikne nový problém, či má prednosť vlastnícke právo majiteľa s listom vlastníctva, alebo právo stavať stavbu. Na túto otázku bude musieť hľadať odpoveď napríklad polícia pri riešení konfliktov medzi vlastníkmi a stavbármi," povedal D r u t a r o v s k ý pre Aktuálne.sk.

Opoziční poslanci plánujú napadnúť zákon na Ústavnom súde SR. Budú zároveň žiadať, aby Ústavný súd pozastavil účinnosť zákona až do konečného rozhodnutia, aby sa v čase posudzovania právnej normy nemohlo na dotknutých pozemkoch stavať.

Majiteľ jeden, užívateľ druhý

Hoci zákon je o "jednorazových mimoriadnych opatreniach", D r u t a r o v s k ý očakáva jeho rozširovanie na iné účely. "Štát má právo využívať majetok občanov bez toho, aby občanom za to zaplatil. Pre predstaviteľov štátu je to veľmi príjemné," dodal. Svedčí o tom podľa neho pokus presadiť v parlamente už do tohto zákona rozšírenie jeho pôsobnosti aj na letiská.

D r u t a r o v s k ý sa domnieva, že čoskoro budú vydané stavebné povolenia na dotknutých pozemkoch bez toho, aby vlastníci dostali akúkoľvek náhradu. Po začatí výstavby budú občania v situácii, keď síce majú na svoje pozemky a domy listy vlastníctva a sú aj právne ich vlastníkmi, ale fakticky ich pozemky bude užívať niekto cudzí.

D r u t a r o v s k ý si myslí, že občania budú musieť o kompenzácie takého vyvlastňovania bojovať ešte mnoho ďalších rokov. "Pochopiteľne, budú pri tom ťahať za kratší povraz. Navyše za "svoje" pozemky pod diaľnicou budú povinní platiť aj dane," dodal.

Zákon vytvoril možnosť, aby si investor mohol pri vyvíjaní nátlaku na obyvateľov domov pomôcť aj buldozérom. "Je to nehumánne a nedôstojné na člena Európskej únie," uzavrel D r u t a r o v s k ý.

Rozhodne Ústavný súd

Poslanec KDH Daniel Lipšic už avizoval podanie podnetu na Ústavný súd SR. "Keďže od roku 1989 tu nebol takýto vážny zásah do vlastníckeho práva, už dnešným dňom začíname zbierať podpisy poslancov na podanie podnetu na Ústavný súd SR, s cieľom pozastaviť účinnosť zákona," povedal. Vládna koalícia podľa neho neponúkla jediný argument, že návrh zákona bol v súlade s ústavou.

Poslanec predpokladá, že Ústavný súd SR o pozastavení účinnosti zákona rozhodne jednomyseľne, pretože ide o veľmi vážny zásah do ústavy.

K iniciatíve sa pridala aj SDKÚ-DS. "My chápeme výstavbu diaľnic ako prioritu. Domnievame sa však, že aj takýto verejný záujem môže byť presadzovaný len ústavnými prostriedkami. Návrh zákona umožňuje stavať na pozemkoch, ktoré štát nevykúpil. Tento stav považujeme za protiústavný," konštatovala poslankyňa Lucia Žitňanská.

Právnik Marek Benedik považuje snahu poslancov podať podnet na Ústavný súd za logickú. Verí, že Ústavný súd sa k návrhu postaví podľa svojich skorších vyjadrení, v ktorých prezentoval dôslednú ochranu vlastníckych práv.

Zákon prešiel hlasmi koalície

Za zákon v utorok hlasovalo 80 poslancov koaličných strán, proti bolo 62 zákonodarcov opozície. Zdržala sa iba jedna poslankyňa - Katarína Tóthová z ĽS-HZDS, ktorá sa o zákone vyjadrila, že je protiústavný.

Cieľom navrhovaného zákona je umožnenie rýchlejšej administratívnej prípravy výstavby troch úsekov diaľnice D1 Hričovské Podhradie - Ivachnová, Jánovce - Jablonov a Fričovce - Svinia. Jednorazové mimoriadne opatrenia v územnom a stavebnom konaní sa majú týkať aj výstavby rýchlostnej cesty R1 na trase Nitra západ - Hronský Beňadik.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...