Legislatívna rada vlády na svojom zasadnutí 29. apríla 2003 opäť nesúhlasila s predloženými novelami stavebného zákona.
Legislatívna rada vlády na svojom zasadnutí 29. apríla 2003 opäť nesúhlasila s predloženými novelami stavebného zákona.
Vláda totiž 4. 12. 2002 uložila ministrom predložiť na rokovanie vlády návrhy noviel všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré je potrebné novelizovať v súvislosti s prechodom kompetencií.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) predložilo 20. 12. 2002 na medzirezortné pripomienkovanie svoj návrh úplne nového stavebného zákona. Návrh rátal s tým, že právomoc vyvlastňovať prejde z okresných úradov na obce a rozhodnutia o vyvlastnení bude podpisovať starosta či primátor. Proti tomuto návrhu zákona podali občianske iniciatívy hromadné pripomienky. Ministerstvu vyčítali, že paragrafy o vyvlastnení sú do návrhu prebrané bez akejkoľvek zmeny zo zákona z roku 1976. Ten umožňuje jednoduchou procedúrou, bez rozhodnutia súdu, vyvlastňovať majetok občanov bez primeranej náhrady, za štátom určené ceny podľa vyhlášky z roku 1991. Prijatie zákona v navrhovanom znení a jeho vykonávanie by prinieslo najmä neprípustné a neústavné obmedzenie vlastníckych práv občanov a právnických osôb. Ministerstvo oznámilo predstaviteľom Občianskej iniciatívy (OI) "Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme", že pripomienky občanov neakceptuje.
Svoj vlastný návrh predložilo aj ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR). Na medzirezortné pripomienkovanie, ktoré mimochodom trvalo iba dva dni, ministerstvo predložilo 10. 1. 2003 svoj návrh novely stavebného zákona. Ten bol však v rozpore s návrhom MŽP. Ministerstvo výstavby v dôvodovej správe doslova tvrdilo, že "Prechod pôsobnosti v oblasti vyvlastňovacieho konania z okresných úradov na obce nie je v celospoločenskom záujme, pretože obce, napr. v prípade nevyhnutnosti vyvlastňovať pre akcie presahujúce hranice obce, nedisponujú dostatočnými personálnymi, či inými kapacitami a preto je nevyhnutné aby tieto aktivity zabezpečovali okresné úrady".
Legislatívna rada vlády (LRV) následne odmietla návrhy oboch ministerstiev na svojom zasadnutí 4. 2. 2003. Odporučila ministerstvu výstavby, aby pripravilo nový návrh novely stavebného zákona. Ako vtedy pre TASR povedala podpredsedníčka LRV Lucia Žitňanská, je potrebné doriešiť ešte problematiku vyvlastňovacieho konania a v súvislosti s prechodom kompetencií medzi jednotlivými rezortmi špecifikovať ešte ekologické aspekty územného plánovania.
Národná rada schválila 27. 2. 2003 prechod právomoci vyvlastňovať z okresných úradov na obce od 1. 4. 2003. Vyvlastňovacie konania začaté pred týmto dátumom dokončia okresné úrady. Druhostupňovým odvolacím orgánom ostali krajské úrady.
Ministerstvo výstavby predložilo 3. 3. 2003 na medzirezortné pripomienkovanie ďalší návrh novely stavebného zákona. Otvorene označilo súčasnú právnu úpravu vyvlastnenia za protiústavnú a do paragrafovaného znenia vložilo ustanovenie, aby výška náhrady za vyvlastňovanú nehnuteľnosť bola trhová, určená doslova "podľa primeranej ceny zistenej podľa ceny, za ktorú sa v tom istom čase a mieste rovnaká alebo porovnateľná nehnuteľnosť predáva". Občianska iniciatíva "Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme" podala doplňujúce návrhy, v ktorých sa o. i. snaží, aby o vyvlastňovaní rozhodovali nezávislé súdy. Do dnešného dňa jej predstavitelia nedostali z ministerstva odpoveď.
MŽP však prišlo 25. 3. 2003 so svojim vlastným návrhom novely stavebného zákona. Dotýkal sa iba vymedzenia kompetencie ministerstva v rámci ekologických aspektov územného plánovania. Vôbec sa však nezaoberal vyvlastňovacím konaním, ako žiadala Legislatívna rada vlády po zasadnutí dňa 4. 2. 2003.
Legislatívna rada vlády po prerokovaní oboch návrhov na zasadnutí dňa 29. 4. 2003 odporučila predkladateľovi, aby v spolupráci s ministerstvom životného prostredia predložil jednotný návrh do dvoch týždňov.
Zatiaľ nezodpovedanou otázkou ostáva, či sa ministerstvá dokážu konečne dohodnúť, a ak áno, či protiústavné ustanovenia o vyvlastnení budú konečne zmenené, alebo sa aj naďalej bude vyvlastňovať podľa právnej úpravy s koreňmi v roku 1976 bez primeranej náhrady.
Pôvodné články na vyvlastnenie.sk
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Ministerstvá sa nezhodli, kto bude mať právomoc vyvlastňovať
Vyvlastňovanie sa v novom stavebnom zákone meniť nebude
Občania vyzývajú vládu na zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.