Lipšic s rozpakmi hodnotí konanie vo veci zákona o príprave diaľnic

S rozpakmi zhodnotil dnes poslanec NR SR a zástupca skupiny poslancov Daniel Lipšic (KDH) konanie Ústavného súdu (ÚS) SR vo veci nimi napadnutého zákona o jednorazových opatreniach v príprave diaľnic po tom, čo nahliadol do spisu.

12. 10. 2009

 Ani po roku a pol návrh neprijali na ďalšie konanie a v tejto súvislosti súd sa nezaoberal ani návrhom poslancov pozastaviť účinnosť zákona.

"Považujem to za veľmi zlý signál pre občanov, keď Ústavný súd dokáže v priebehu niekoľkých dní pozastaviť napríklad účinnosť zákona o preukazovaní majetku a v tomto prípade nekoná a ohrozuje tým vlastnícke práva občanov. Podľa stále platného zákona môže totiž ktokoľvek prísť s buldozérom na ich majetok a začať stavať," povedal Lipšic.

Ako spresnil poslanec po tom, čo nahliadol do spisu, prvý úkon v ňom urobili vlani v máji po štyroch mesiacoch od podania a ostatný úkon vlani 25. septembra, keď prišlo vyžiadané vyjadrenie z NR SR, ktorá považuje zákon za ústavný.

"To, že v súdnom spise je posledný úkon z konca septembra 2008, neznamená, že sudca - spravodajca v tejto veci nekonal. Materiál bol predložený predsedníčke Ústavného súdu SR a tá ho zaradila na konkrétny termín neverejného zasadnutia pléna Ústavného súdu Slovenskej republiky," uviedol v reakcii hovorca ÚS SR Jozef Skybjak. Podľa neho postup sudcu - spravodajcu pri zhromažďovaní podkladov pre prípravu materiálu na predbežné prerokovanie v pléne, ktorý dnes spochybnil Lipšic, je v súlade so zákonom o organizácii ÚS, o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v platnom znení.

"Ústavný súd SR je nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti. Medializované výroky Daniela Lipšica a spôsob ich prezentácie považuje ÚS SR za neštandardný postup a neprimeraný nátlak na jeho činnosť a poslanec ako advokát výkon svojho advokátskeho povolania zneužíva na politikárčenie," dodal Skybjak.

Opoziční poslanci podali 10. januára 2008 na ÚS SR návrh na začatie konania o súlade častí zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest.

Dôvodom podľa nich je, že zákon umožňuje stavanie diaľnic aj na súkromných pozemkoch bez súhlasu ich majiteľa. "Opozičné strany sú za urýchlenie dostavby diaľnic, ale nie na úkor ľudských práv," povedal vtedy poslanec Gábor Gál.

Podľa Lipšica by ústavný súd mal vydať predbežné opatrenie, ktoré pozastaví účinnosť zodpovedajúcich ustanovení zákona čo najskôr, lebo hrozia nezvratné škody. Ak totiž štát raz začne na súkromnom pozemku stavať diaľnicu, už ho nie je možné vrátiť do pôvodného stavu.

Takýto precedens by podľa Lipšica znamenal, že "vlastníctvo žiadneho občana nie je v bezpečí". Zákon podľa neho umožňuje nielen, aby štát musel mať vlastnícke právo na pozemky až pre potreby kolaudačného konania, ale dokonca za určitých podmienok umožňuje diaľnicu pred kolaudáciou využívať. Formálny vlastník pozemku ho tak de facto nemôže využívať na pôvodné účely, za čo mu zákon nepriznáva žiadnu náhradu. "Nie je tam ani žiadna lehota pre štát, dokedy musí vysporiadať pozemky," doplnil Gál.

Voči postupu štátu sa podľa Lipšica vlastník pozemku môže brániť individuálnym podaním na Ústavný súd SR. "Ale až po vyčerpaní všetkých opravných prostriedkov," upozornila poslankyňa Žitňanská.

"Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach na výstavbu diaľnic a ciest pre motorové vozidlá je podľa nášho názoru v súlade s Ústavou SR," reagoval hovorca Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Marián Jánošík. Iniciatíva poslancov NR SR je podľa neho využitím ich ústavného práva.

Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá platí od 1. januára 2008, jeho zámerom je urýchliť výstavbu dopravnej infraštruktúry na Slovensku.

Nový zákon prináša rýchlejšiu administratívnu prípravu výstavby diaľnic, zavedenie inštitúcie predbežného geometrického plánu, nové opatrenia v súvislosti so zjednodušením vyvlastňovania a novelizuje aj katastrálny zákon.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...