Košice - Od septembra minulého roku sa ústavný súd nezaoberal takzvaným vyvlastňovacím zákonom. Tvrdí to poslanec Daniel Lipšic (KDH) po včerajšej návšteve v Košiciach. Ako účastník konania využil svoju právomoc a nahliadol do spisu.
Posledným úkonom bolo podľa Lipšica zaevidovanie vyjadrenia Národnej rady SR, ktorá v spore vystupuje v úlohe odporcu, v septembri minulého roku. Odvtedy sudca - spravodajca Milan Ľalík, ktorý je zároveň podpredsedom ústavného súdu, napriek viacerým prísľubom vo veci nekonal.
Skupina poslancov podala ústavnú sťažnosť v januári minulého roku. Podľa ich názoru viaceré ustanovenia Zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest nie sú v súlade s ústavou. Po vyše roku a pol súd návrh ani predbežne neprerokoval a nerozhodol, či ho vôbec príjme na ďalšie konanie.
Poslanec, ktorý je jedným z navrhovateľov, je nečinnosťou súdu vážne znepokojený. Vyvlastňovací zákon totiž umožňuje stavať na nevysporiadaných pozemkoch, čím podľa navrhovateľov štát porušuje ústavou garantované práva občanov:
„Keď niekto môže kedykoľvek prísť na cudzí pozemok s buldozérmi, začať stavať a ústavný súd napriek podanému návrhu nekoná, je ohrozené vlastnícke právo každého občana Slovenskej republiky."
Postoj ústavného súdu k podnetu považuje Lipšic za zlý signál pre obyčajných ľudí. Ako uviedol, jeho nečinnosť odrádza vlastníkov pozemkov, aby za ne bojovali.
Zákon sa napriek návrhu na pozastavenie účinnosti sporných ustanovení uplatňuje v praxi a štát podľa neho postupuje voči niektorým majiteľom pozemkov pri výstavbe diaľnice D1.
Podľa Lipšica Ústavný súd musí budiť zdanie, že je nestranný a nezávislý. Poslanec pokukázal na rozdielny prístup k podaniam.
Vo viacerých prípadoch dokázal rozhodnúť vo veľmi krátkom čase, teraz, keď ide o vlastnícke práva občanov, z nepochopiteľných príčin váha: „V tomto prípade jeho konanie, či skôr nekonanie, vyvoláva veľké rozpaky."
„Daniel Lipšic ako advokát výkon svojho advokátskeho povolania zneužíva na politikárčenie," píše v stanovisku Ústavného súdu SR jeho hovorca Jozef Skybjak. Podľa jeho vyjadrenia sudca - spravodajca už predložil materiál predsedníčke súdu, ktorá ho zaradila na konkrétny termín neverejného zasadnutia pléna. Plénum má rozhodnúť o tom, či súd návrh prijme na ďalšie konanie, alebo nie.
„Skutočnosť, že v súdnom spise sa nenachádza prípravný materiál sudcu -spravodajcu, neznamená, že vo veci sudca - spravodajca nekonal. Pre Vašu informovanosť uvádzam, že ani samotní sudcovia Ústavného súdu Slovenskej republiky nemajú možnosť oboznamovať sa cez interný informačný systém s prípravným materiálom sudcu spravodajcu v konkrétnej veci," uviedol Skybjak.
Podľa jeho vyjadrenia ústavný súd nepovažuje uvedenú dobu za dlhú. „Boli tu omnoho staršie podania (niektoré ešte z roku 2001 medzi nimi aj tzv. „Interrupčný zákon"), ktoré ústavní sudcovia zdedili z predchádzajúceho funkčného obdobia a dnes z 993 zdedených vecí ostala už len 1 plenárna vec z roku 2005 a 2 plenárne veci z roku 2006. (Z roku 2007 je ešte 6 plenárnych vecí). A my tu hovoríme o roku 2008, ktorý sudcovia takisto priebežne vybavujú (ešte 11 nevybavených plenárnych vecí)."
Ústavný súd dôrazne odmieta tvrdenia Lipšica o rôznom prístupe k podaniam koaličných a opozičných poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z hľadiska dĺžky konania. Postup sudcu - spravodajcu je podľa hovorcu v súlade so Zákonom o organizácii ústavného súdu o konaní pred ním a o postavení jeho sudcov v platnom znení.
„Ústavný súd Slovenskej republiky je nezávislý súdny orgán ochrany ústavnosti. Medializované výroky JUDr. Daniela Lipšica a spôsob ich prezentácie považuje Ústavný súd Slovenskej republiky za neštandardný postup a neprimeraný nátlak na činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky," píše sa v stanovisku.
Kto a prečo môže mať záujem na tom, aby rozhodnutie ústavného súdu padlo čím neskôr?
„Môže to vyhovovať štátu, ktorý si myslí, že je múdrejší, ako občania, že vie lepšie využiť súkromné pozemky, ako občania, štátu, ktorý podceňuje ľudí a myslí si, že politici a úradníci rozhodnú za nich lepšie aj o ich vlastnom majetku."
Ako si vysvetľujete, že súd ani predbežne nerozhodol o vašom podaní?
„Nechcem špekulovať o motivácii sudcu - spravodajcu. Ale faktom je, že keď v tak vážnej veci, v ktorej je návrh na pozastavenie účinnosti zákona, ústavný súd viac ako rok neurobí žiaden, ani jeden - jediný úkon, keď žiada vládu a národnú radu o vyjadrenie, ktoré sa v zásade vždy vyžaduje až keď je návrh prijatý na ďalšie konanie, vyvoláva to obrovské rozpaky.
Nech si každý vytvorí vlastný názor, ako je možné, že v iných prípadoch, oveľa závažnejších a komplexnejších, ako je napríklad preukázanie pôvodu majetku, prípad špeciálneho súdu, a podobne, ústavný súd niekedy rozhodol o pozastavení účinnosti predpisu v priebehu dní, a teraz viac ako rok a pol sa nedeje nič."
Nemáte pocit, že nečinnosť ústavného súdu súvisí práve s vašim návrhom na pozastavenie niektorých ustanovení vyvlastňovacieho zákona, aby vláda mala voľné ruky a mohla pri výstavbe diaľnic konať?
„Faktom je, že vláda má voľné ruky. Kým ústavný súd nerozhodne, zákon je účinný a buldozéry môžu vyjsť, a aj vychádzajú, na súkromné pozemky. Nekonaním ústavného súdu môže teda dochádzať k porušovaniu ústavných práv bežných ľudí."
Predseda vlády Róbert Fico ešte pred prijatím vyvlastňovacieho zákona vyhlásil, že do roku 2010 spojí diaľnicou Bratislavu s Košicami. Aj keď je jasné, že je to nereálne, nemáte pocit, že prijatie zákona a aj nečinnosť ústavného súdu súvisí s týmto plánom?
„To nebol žiaden plán. Bol to sľub, ktorý nemá šancu byť dodržaný. Róbert Fico, ako pri mnohých iných veciach, aj v tomto prípade predstiera riešenia. Rovnako predstieral, že vie riešiť ceny potravín, či benzínu, že postaví diaľnicu. V skutočnosti to nerobí.
Len sa dostavajú úseky diaľnic, ktoré sa začali budovať za našej vlády, a nič viac. Je to skôr také divadlo na verejnosti."
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
2007/669 O opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic - zákon
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.