Manželka exfunkcionára SPF zarobila na pôde pod obchvatom, od štátu dostala vyše pol milióna

Petra Kusá Boskovičová získala pred rokmi pozemky pod budúcim obchvatom Bratislavy. Časť z nich vymenila s dôchodkyňou za menšiu parcelu v inej lokalite, ktorú neskôr dostala späť. Pri následnom vyvlastnení jej štát zaplatil státisíce eur.

Manželka niekdajšieho funkcionára Slovenského pozemkového fondu (SPF) Petra Kusá Boskovičová má zrejme nos na pozemky so zaujímavým finančným potenciálom.

Konateľka spoločnosti SAS Automotive spoluvlastní tri parcely vo vychytenej Španej Doline. Pozemky, ktoré pôvodne patrili štátnym Lesom SR a pozemkovému fondu spájanému s viacerými reštitučnými kauzami, skončili u Kusej Boskovičovej a bývalého šéfa kancelárie námestníka SPF Petra Šilhavého po viacerých zmenách súkromných majiteľov. Stalo sa tak na jeseň 2019, pár rokov po odchode Šilhavého a manžela Kusej Boskovičovej – Stanislava Kusého z fondu spravujúceho reštitučnú agendu i poľnohospodárske nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu.

Najnovšie zistenia Aktuality.sk však ukazujú, že ostrieľaná manažérka sa pred rokmi dostala aj k ďalšej lukratívnej pôde. V roku 2015 získala pozemky pod budúcim obchvatom Bratislavy od dôchodkyne Izabely Lappyovej. Hoci jej podpis figuruje minimálne na zámennej zmluve, 77-ročná Bratislavčanka si dnes nespomína na podrobnosti transakcie ani výšku finančného profitu.

Lappyová pritom nebola jediná, od koho Kusá Boskovičová kúpila pozemky pod budúcim obchvatom. Vyše päťtisíc metrov štvorcových pôdy, ktorú o pár mesiacov vyvlastnil štát rádovo za státisíce eur, získala aj od dnes 65-ročnej Evy Kissovej.

Vykupovanie, resp. vyvlastňovanie pozemkov pod miliardovým obchvatom Bratislavy sprevádzali mnohé pochybnosti. Od mája 2014 do júna 2015, teda pár mesiacov po zverejnení vizualizácie stavby a necelý rok pred podpisom zmluvy so staviteľom najväčšieho PPP projektu v dejinách Slovenska, získali lukratívne pozemky aj známi pozemkoví špekulanti. Jeden z nich pracoval pre ministerstvo hospodárstva.

Čudné transakcie, neznáma cena

Niekdajšia majiteľka pôdy pod budúcim obchvatom – dochodkyňa Lappyová dostala za vyše 10-tisíc metrov štvorcových v Podunajských Biskupiciach inú parcelu. Kusá Boskovičová jej na základe zámennej zmluvy dala nepomerne menší pozemok, a to štyri šestiny z parcely s celkovou rozlohou 526 metrov štvorcových v Devínskej Novej Vsi.

Finančná riaditeľka súkromnej firmy nevidí v zámene pozemkov žiaden problém: „Pani Lappyová podpísala zámennú zmluvu v roku 2015. Platnosť podpisu pani Lappyovej overil notár, inak by kataster zmenu vlastníckeho práva, samozrejme, nezapísal.“

O pár dní nato však mala Kusá Boskovičová spomínaný podiel späť. Zatiaľ čo zámena bola v katastri zavkladovaná 13. februára 2015, o 11 dní neskôr už bola vlastníkom parcely opäť konateľka súkromnej firmy.

Pozemok od Lappyovej oficiálne kúpila, keďže v katastri figuruje ako dôvod nadobudnutia kúpa. Za koľko, nie je známe. Kusá Boskovičová na otázky týkajúce sa kúpy a ceny neodpovedala.

Dôchodkyňa Lappyová ani jej syn si nepamätali, že by dostali nejaké peniaze. Nespomínali si ani na spätný predaj pôdy v Devínskej Novej Vsi. Keď sme s nimi hovorili, netušili ani len to, že im podiel patril a mali zaň dostať zaplatené.

Faktom je, že pôvodne si nespomínali ani na zmluvu o zámene pozemkov. Až po preštudovaní dokumentu sa im vybavilo, že ich pred rokmi navštívil „nejaký pán“ a podpísali s ním „nejakú formu zmluvy či dokonca zmlúv“. Tvrdili však, že meno Petra Kusá Boskovičová počuli po prvý raz od redaktorov Aktuality.sk.

Vyvlastnenie za státisíce

Hoci finančný zisk Lappyovcov z pozemkovej transakcie zostáva neznámy, známa je cena, akú Národná diaľničná spoločnosť (NDS) za vyvlastnenú pôdu zaplatila. V prípade Kusej Boskovičovej ide podľa rozhodnutia o vyvlastnení celkovo o vyše pol milióna eur.

Uvedená suma sa týka časti dvoch rôznych pozemkov. Jeden z nich predtým patril spomínanej dôchodkyni Lappyovej, druhý inej osobe – dnes 65-ročnej Eve Kissovej. Skúsená manažérka získala obe parcely na základe zámennej zmluvy v roku 2015.

„Neviem, o čo ide, švagor by možno vedel,“ uviedla Kissová na otázku, či zamieňala pozemky s Kusou Boskovičovou.

Kissovej švagor potvrdil, že ich navštívili „neznámi ľudia“ a presviedčali ich, aby pôdu predali, lebo cez pozemky nepôjde diaľnica. Kým on pristúpil na predaj, Kissová to riešila cez zámennú zmluvu.

Štát nevyvlastnil od Kusej Boskovičovej celé parcely, ale ich časti. Z niekdajšej parcely Lappyovej to bolo 3610 metrov štvorcových, v prípade bývalého pozemku Kissovej to bolo 2969 metrov štvorcových.

Chcela hospodáriť

Kusá Boskovičová tvrdí, že na pozemkoch chcela hospodáriť. „Žiadne informácie z NDS som nikdy nemala, pozemky som nadobudla prostredníctvom sprostredkovateľa ako ornú pôdu, so záujmom o budúce poľnohospodárske využitie,“ argumentuje.

Na otázku, či hľadá ďalšiu pôdu na hospodárenie, keďže jej zámer nevyšiel, neodpovedala. Rovnako nekomentovala, či hospodári na iných pozemkoch v Bratislave.

Kusá Boskovičová neuviedla ani meno sprostredkovateľa, ktorého na transakciu splnomocnila. Podľa zistení Aktuality.sk ním bol Michal Bakoš, ktorý s Kusou Boskovičovou vystupuje aj v spoločnej firme.

Lappyovci však tvrdili, že ani meno Michal Bakoš im nič nehovorí.

Podozrivý znalec

Vyvlastnenie pozemkov pod obchvatom Bratislavy stálo daňových poplatníkov stovky miliónov eur. Keďže viacerí vtedajší majitelia pôdy sa s NDS nevedeli dohodnúť na cene, do procesu vstúpil Okresný úrad v Bratislave.

Diaľničiari požiadali úrad o vyvlastnenie pozemkov, pričom doložili aj znalecký posudok. S vlastnými cenovými odhadmi – spravidla vyššími, ako boli kalkulácie NDS – prišli aj viacerí vlastníci pôdy. Okresný úrad napokon vyvlastnil pozemky za cenu medzi týmito dvoma znaleckými posudkami.

To bol aj prípad Kusej Boskovičovej, ktorá rezolútne odmietla akékoľvek špekulácie ohľadom cien. „Ponúkaná cena v prípade dobrovoľného predaja bola spravidla o 20 eur/m2 vyššia ako cena, za ktorú NDS nakoniec pozemky vyvlastnila,“ argumentovala.

Na otázku, prečo sa práve jej podarilo zdvihnúť cenu z pôvodného posudku diaľničiarov na úrovni 64,90 eur za meter štvorcový na 73,06 eur za meter štvorcový, neposkytla jasnú odpoveď, resp. kontrovala protiotázkou týkajúcou sa rozdielov v cenových odhadoch znalcov.

Autorom posudku k pozemkom Kusej Boskovičovej bol znalec Dušan Holík. Ten nacenil jej pozemky na cenu vyššiu približne o tretinu oproti odhadom znalcov najatých diaľničiarmi, a to na 83,89 eur za meter štvorcový.

Holík v minulosti čelil kontroverziám. V roku 2013 nacenil pozemky, ktoré chcela kúpiť finančná skupina J&T od mesta Bratislava, na cenu na úrovni polovice odhadu iného znalca. Jeho syn Michal Holík v minulosti sedel v predstavenstve J&T Corporate Finance.

Podľa blogu Jána Hrčku bol Holík navyše záhadným spôsobom vylosovaný systémom, v ktorom vďaka neúmyselnej chybe vylosovaný byť nemohol.

Zarobil aj otec

Na predaji pozemkov pod bratislavským obchvatom zarobil aj otec Kusej Boskovičovej. Pavol Boskovič dostal od dcéry do daru, resp. na základe darovacej zmluvy pozemok v Podunajských Biskupiciach s celkovou rozlohou 6474 metrov štvorcových.

Štát od neho napokon vyvlastnil len 1476 metrov štvorcových, v rozhodnutí o vyvlastnení však bola cena na rozdiel od citovaných dokumentov vyčiernená.

Ďalších 298-tisíc eur mu prinieslo vyvlastnenie pozemkov vo Svätom Jure.

Boskovič odmietol komentovať, ako sa dostal k pozemok aj ich následné vyvlastnenie: „A čo, ak ich mám od dcéry?“

Zo stola zmietol aj otázky týkajúce sa zámennej zmluvy medzi dcérou a dochodkyňou Lappyovou: „Musí to byť podpísané dvoma stranami.“

Počas telefonického rozhovoru s redaktorom skonštatoval: „Nevŕtajte do toho.“ A po otázke, za akých okolností mu dcéra pozemky darovala, zložil telefón.

Vzácna pôda v Španej Doline

Kusá Boskovičová spoluvlastní aj lukratívne parcely v Španej Doline, ktoré v minulosti patrili SPF. Teda úradu, kde svojho času pracoval jej manžel Stanislav Kusý ako šéf odboru usporiadania vlastníctva. A to dokonca v čase, keď fond požiadal Lesy SR o pôdu v baníckom mestečku Špania Dolina, ktoré je jednou z troch pamiatkových rezervácií na Slovensku.

Práve na základe Kusého žiadosti získal SPF od štátnych Lesov SR lukratívnu pôdu. Od štátneho fondu prešli pozemky do rúk rodiny Hovorkovcov. Reštituenti ich predali akciovke Middle Slovakia Properties Alpha, ktorej šéfuje Zdenko Zubčák mladší.

Zubčák sa pôdy následne zbavil, predal ju Borisovi Procikovi, finančníkovi označovanému za lobistu blízkeho finančnej skupine J&T.

Na konci vlastníckeho kolotoča skončili pozemky vo vlastníctve už spomínanej dvojice Peter Šilhavý a Petra Kusá Boskovičová.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...