Prešov – Mesto Prešov rozhodne nesúhlasí s projektom 20-násobného rozšírenia kapacity spaľovne nebezpečného odpadu, ktorý plánuje na Jilemnického ulici realizovať spoločnosť Fecupral. Primátor Pavel Hagyari dnes pred novinármi vyhlásil, že v procese posudzovania tohto zámeru dala radnica negatívne stanovisko už v minulom roku a rovnaké odošle aj v nasledujúcich dňoch.
Slovenská inšpekcia životného prostredia zaslala radnici oznámenie o podaní nového návrhu spoločnosti na povolenie rozšírenia spaľovne, ktorý bol dodnes zverejnený na úradnej tabuli. Verejnosť však svoje pripomienky a podnety môže podať na Inšpektorát životného prostredia do Košíc do 26. apríla, prípadne ich predniesť priamo počas konaní.
"Vzhľadom na to, že prebieha nové konanie, bol som vyzvaný aj obyvateľmi mesta aj tretím sektorom, aby mesto vyjadrilo svoj názor aj verejne. Naše posolstvo znie 'spaľovňa nebezpečného odpadu do mesta nepatrí'. Sme presvedčení, že takéto technológie sú potrebné v tomto tisícročí avšak nie v obytnej zóne," povedal Hagyari. Zamietavé stanovisko k tomuto projektu dalo mestské zastupiteľstvo ešte v minulom roku a okrem toho petíciu proti rozšíreniu spaľovne podpísalo aj niekoľko tisíc ľudí.
Hlavný architekt mesta Vladimír Ligus konštatoval, že súčasná povolená kapacita spaľovne je spracovanie 1000 ton odpadu ročne, pričom sa tu zlikviduje len asi polovica. Tvrdí, že ak by sa mala plniť kapacita uvažovaných 20.000 ton, musel by sa odpad dovážať z veľkých vzdialeností a pravdepodobne aj zo zahraničia, čo by určite nebolo v prospech Prešova.
Mesto už pred viac ako rokom vyjadrilo výhrady aj k tomu, že lokalitu, cez ktorú by mal byť prevážaný odpad, považujú za absolútne nevhodnú, pretože územný plán v nej počíta len s ľahkým priemyslom a prípadným budovaním objektov občianskej vybavenosti. Ligus upozornil aj na udalosti z októbra 2008, kedy kvôli požiaru v areáli Fecupralu evakuovali z jej okolia stovky ľudí, z obavy pred únikom nebezpečných látok.
Podľa odporcov projektu pri zvýšení kapacity spaľovne sa zvyšuje aj riziko znečistenia prostredia pri preprave a skladovaní odpadu. Stanovisko mesta dnes podporili aj zástupcovia Mládežníckeho parlamentu Prešova a občianskeho združenia Priatelia zeme – Spoločnosť priateľov zeme (SPZ). Katarína Vrábľová zo ZPZ pripustila možnosť, že kapacita spaľovne by sa mohla rozšíriť dvoj- až trojnásobne, nie však na 20.000 ton, ako to plánuje investor.
Konateľ spoločnosti Fecupral Štefan Hanigovský je momentálne na služobnej ceste. Podľa pracovníčky firmy sa k postoju mesta vyjadrí pravdepodobne na budúci týždeň. V minulom roku Hanigovský pre TASR povedal, že podobné zariadenia fungujú v mnohých európskych mestách a ich technológie sú moderné a bezpečné. Rovnako upozornil na potrebu likvidácie a zhodnocovanie odpadov, ktoré môžu inak skončiť na skládkach, čo rozhodne nie je v záujme zlepšovania životného prostredia.
K požiaru vtedy uviedol, že oheň vznikol v priestoroch recyklačného dvora, kde spoločnosť skladuje papier, plasty, palety a sklo a s technológiou spaľovne vôbec nesúvisel. Dodal, že pri vyšetrovaní sa nepotvrdilo samovznietenie materiálu a trestné stíhanie v tejto veci bolo prerušené.
Spaľovňu nebezpečného odpadu v Prešove nerozšíria
Fecupral znova skúša rozšíriť spaľovňu v Prešove
Spaľovňa v Prešove, začalo sa povoľovanie
Pripomienky k rozšíreniu spaľovne Fecupralu možno podať do 25. júla
Mesto tvrdí: Nie sme proti spaľovniam
Presná príčina požiaru na skládke nie je jasná
Stanovisko: Unikli do ovzdušia nebezpečné látky?
Priatelia Zeme: Za samovznietenie môže Fecupral
Ochranári tvrdia, že za požiar v spaľovni zodpovedá jej vedenie
Vyhlásenie mimoriadnej situácie spôsobilo viacerým prešovským firmám straty
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.