Mimoriadna situácia v Prešove si vyžiadala opatrenia

V piatok 20. novembra 2015 primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH) vyhlásila na území mesta mimoriadnu situáciu. Odporučil to po svojom zasadnutí krízový štáb. Prejazd vnútromestskej aj tranzitnej dopravy sa totiž stále zhoršuje, aj keď pribudol nový 300-metrový úsek komunikácie na Kuzmányho ulici. Problémom je však nedostavaná križovatka I/68 odbočka Škultétyho-ZVL. Mestská polícia aj dopravný podnik navrhli opatrenia.

PREŠOV. Vedenie mesta po vyhlásení mimoriadnej situácie uložilo odboru dopravy, životného prostredia a komunálnych služieb na prešovskej radnici, aby vykonával štátny odborný dozor vo zvýšenej miere na všetkých miestnych komunikáciách súvisiacich s rozostavaným dopravným uzlom.

Vodiči v kolónach totiž strácajú čas a nákladná doprava je čoraz hustejšia.

Dojazd zložiek záchranného systému na miesto nehody či požiaru sa pod vplyvom okolností na cestách čoraz častejšie predlžuje, čo má vplyv na ohrozovanie zdravia aj života obyvateľov mesta i účastníkov premávky.

Spoje MHD často meškajú 20 až 100 minút.

Zástupca krajského policajného riaditeľa František Leško zdôraznil, že po spustení úseku komunikácie Šarišský Štiavnik v okrese Svidník, decembrového ukončenie diaľničných úsekov a s prihliadnutím na zlý technický stav Čierneho mosta, ktorý je v súčasnosti hlavnou trasou tranzitnej aj mestskej dopravy, sa dopravná situácia stala mimoriadne závažnou.

Mestská polícia bude sledovať cesty aj chodcov

Pre vodičov a obyvateľov mesta sa vyhlásením mimoriadnej situácie síce nič nemení, ale mestská polícia prijala isté opatrenia.

Podľa náčelníka Jána Andrejka budú mestskí policajti pravidelne monitorovať dopravnú situáciu a pokúsia sa eliminovať kolízne situácie na cestách a križovatkách najmä na uliciach Rusínska, Škultétyho, Masarykova, Košická, Východná, Švábska, Solivarská, Armádneho generála Svobodu a Laca Novomeského.

Pri monitoringu im pomôže aj kamerový systém. V prípade kolíznych situácií operatívne poskytnú informácie o dopravnej situácii štátnej polícii a pri eliminovaní problémov budú spolupracovať.

Mestskí policajti budú zároveň vo zvýšenej miere dohliadať aj na vytypované priechody pre chodcov, najmä v prípade rizikovej skupiny, ako sú deti a dôchodcovia a to cez deň aj v noci. Na bezpečnosť budú dohliadať najmä na miestach zhustenej tranzitnej dopravy.

Dopravný podnik zmení trasy a zvýši zálohy

Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. tiež pripravil opatrenia na minimalizáciu negatívnych dôsledkov, keď ľudia meškali do práce či do školy kvôli zablokovaným linkám MHD.

Podľa riaditeľa Petra Janusa v kritických dňoch, teda v pondelok a piatok, počas rannej a popoludňajšej špičky budú nielen monitorovať situáciu, ale zvýšia aj počet zálohových vozidiel z dvoch na štyri.

V prípade neprejazdnosti Košickej a Východnej ulice pri Baumaxe zabezpečia zmenu trasy liniek po uliciach Solivarská, Východná, Kuzmányho a Plzenská v oboch smeroch. Janus tiež navrhuje zriadiť dočasné zastávky na Východnej a Kuzmányho ulici.

Každú zmenu trasy linky oznámi vodič cestujúcim. Ak nastane nepredvídané meškanie, revízori musia tolerovať prekročenie času pri jednorazovom cestovnom lístku.

„Z pohľadu MHD je žiaduce odľahčenie celkového zaťaženia dopravy a rozdelenie prepravných prúdov vozidiel, teda odklonenie tranzitnej nákladnej dopravy z ulíc Solivarská a Armádneho gen. Svobodu na ulice Východná a Rusínska,“ uviedol v opatreniach Peter Janus.

Ako ďalej dodal, zo skúseností v prevádzke MHD vyplýva, že riadenie kritických úsekov na kruhovej križovatke pri bývalom ZVL, križovatky Košická-Východná, Východná-Solivarská, respektíve Solivarská-Švábska a Východná-Rusínska policajnými hliadkami výrazne prispieva k zníženiu hrozby vytvárania kolón.

Rezortné ministerstvo začne konať

Po vyhlásení mimoriadnej situácie bude môcť Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR konať a vybrať dodávateľa na dokončenie stavby I/68, odbočka Škultétyho - ZVL v skrátenom konaní.

Vznikne tak predpoklad, že dopravný uzol, na ktorom sa reálne vyžaduje ešte 9 mesiacov stavebných prác, bude dokončený koncom budúceho roka.

Ide totiž o miesto, cez ktoré prechádza väčšina tranzitnej aj vnútromestskej dopravy v meste.

Podľa štátneho tajomníka rezortného ministerstva Viktora Stromčeka rozhodnutie by malo padnúť už do niekoľkých dní.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...