Návšteva Jána Chrbeta v Pezinku vrátila na scénu iniciátora skládky. Minister si mal vypočuť výhrady Pezinčanov. Na skládku prišiel v sprievode jej zástancov.
Pezinok - Minister životného prostredia Ján Chrbet sa včera prišiel pozrieť do Pezinka na výstavbu spornej skládky odpadu.
Reagoval tak na minulotýždňový prísľub premiéra Roberta Fica pezinským aktivistom, že minister príde na miesto, aby „to nebolo iba o podkladoch, ktoré dostane od svojich zamestnancov, ale aj o podkladoch, ktoré mu dajú predstavitelia mesta Pezinok a ľudia, ktorí sú proti tejto skládke“. Ministerstvo totiž v týchto dňoch rozhoduje o podnete aktivistov, či bolo povolenie skládky zákonné.
Minister však aktivistov, ktorí zozbierali tisíce podpisov pod výzvu premiérovi a podali aj podnet na ministerstvo, na obhliadku miesta neprizval. Naopak, na stavbe ho sprevádzal žiadateľ o výstavbu skládky Ján Man starší a jeho hostia – traja starostovia, ktorí výstavbu skládky podporujú. Z odporcov si minister prizval len primátora Pezinka Olivera Solgu.
Man, ktorý vo februári previedol práva na výstavbu skládky na spoločnosť Westminster Brothers, sa odvtedy tvári, že so skládkou nemá nič spoločné. Včera Chrbeta na mieste presviedčal o výhodách skládky.
„Pán Man je majiteľom tehelní, na ktorých území skládka je. Títo páni ma len sprevádzali. To, čo si hovoria medzi sebou, ma v tomto štádiu nezaujíma,“ vysvetľoval Chrbet.
„Na základe čoho ste prišli na to, že ja sa o tento problém intenzívne zaujímam? Vy si myslíte, že ak vie niekto povedať informáciu, že je hneď zainteresovaný v danej veci,“ pýtal sa novinárov Man. Zároveň informoval, že skládka je postavená na „šesťdesiat percent a skolaudovaná by mala byť do polovice decembra“.
Westminister Brothers do mája zastupovali Manovi obchodní parteri, potom, čo na to upozornil denník SME, prebral vystupovanie v mene firmy podnikateľ Marián Kočner. Územné rozhodnutie pre skládku vydal Krajský stavebný úrad pod vedením Manovho syna a nominanta Smeru Jána Mana mladšieho. Ten zároveň vlastní pozemok pod skládkou.
„V tomto okamihu sa mi to javí, že 8665 občanov vybavilo stretnutie pána ministra s Jánom Manom starším,“ povedal Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Hovorca ministerstva Peter Višváder popoludní poslal médiám stanovisko, v ktorom „minister odmieta podsúvané informácie, že sa nechcel stretnúť s aktivistami“.
„V tejto fáze rieši problém ako predstaviteľ nezávislého orgánu, ktorý musí rozhodovať objektívne, a preto v správnom konaní nemôže byť ovplyvňovaný jednou alebo druhou stranou,“ napísal Višváder.
Proti stretnutiu nemá výhrady ani premiér Fico. „Primátor Pezinka patrí medzi najrazantnejších odporcov skládky, takže niet pochýb o tom, že ministrovi poskytol všetky potrebné informácie a argumenty,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
Európska komisia podozrieva Slovensko, že siaha na práva občanov chrániť zdravie a životné prostredie.
Európska komisia začala vyšetrovať Slovensko pre porušovanie niektorých základných práv. Únia nám vyčíta, že občania a združenia nemajú možnosť zúčastňovať sa na úradnom povoľovaní aktivít s vplyvom na zdravie a životné prostredie.
Aktivistov napríklad z povoľovania ťažby, stavby elektrární, skládok či diaľnic vylúčili zmeny v zákonoch o ochrane prírody a o urýchlení výstavby diaľnic. Novely prešli parlamentom na návrh vlády a koaličných poslancov.
Komisia nám vytýka, že zákony zrušili združeniam možnosť byť účastníkmi úradného povoľovania. To je prípad ťažby uránu v Jahodnej či výstavby elektrárne v Trebišove. Komisia tiež namieta, že jednotliví zasiahnutí občania často nemajú možnosť sa povoľovania zúčastniť. „Je to napríklad prípad skládky v Pezinku. Pri jej povoľovaní boli vylúčení všetci občania a zostal iba investor. Úrad totiž tvrdil, že nikto nemôže byť skládkou zasiahnutý,“ povedal právnik Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia.
„Začiatok infridgementu znamená, že komisia našla na sťažnosti niečo, čo je porušením európskej legislatívy,“ povedal Ladislav Miko, riaditeľ Odboru ochrany prírodných zdrojov v Európskej komisii
Ministerstvo životného prostredia, ktoré má list od komisie dostať, včera o záujme Bruselu nevedelo. „Nedostali sme ho. Reagovať budeme až keď to budeme mať na papieri,“ povedal hovorca rezortu Peter Višváder.
V prípade, že Slovensko odpovie na výhrady Bruselu nedostatočne a neprijme požadované zmeny, môže sa prípad dostať až pred Európsky súdny dvor. Komisia už jeden infridgement voči Slovensku vedie pre ťažbu v Tichej a Kôprovej doline. Tento prípad stále nie je uzavretý.
Krajský prokurátor popísal dokument, ktorý mal zastaviť výstavbu skládky. Ten už neexistuje.
V kauze pezinskej skládky sa zrejme stratilo závažné rozhodnutie v prospech jej odporcov.
V májovom stanovisku Krajskej prokuratúry v Bratislave, ktoré si na popud premiéra Roberta Fica vyžiadalo ministerstvo životného prostredia, sa totiž spomína dnes neexistujúce rozhodnutie Ústredia inšpekcie životného prostredia, ktoré malo byť v tom čase v spise. Rozhodnutie ústredia malo rušiť pôvodné povolenie skládky podriadeným bratislavským inšpektorátom životného prostredia a vrátiť mu vec na „nové prerokovanie“. Prokurátor René Vanek v stanovisku upozorňuje, že toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale konštatuje, že „sa javí ako zákonné“.
„Postup príslušných orgánov budem sledovať a budem Vás informovať,“ napísal Vanek ministrovi.
Ďalší vývoj však Vanek už nesledoval. „Generálna prokuratúra si v tomto prípade vyhradila právo rozhodnúť,“ povedal televízii Markíza. Včera nezdvíhal telefón.
V júnovom stanovisku generálnej prokuratúry sa už zrušujúce rozhodnutie inšpekcie nespomína. Prokurátor generálnej prokuratúry Ľuboš Bunčiak len konštatuje, že na porušenie zákonov zo strany úradov neprišiel.
Rozhodnutie sa už nenachádza ani v spise inšpekcie, ktorá napokon v auguste rozhodla presne opačne a výstavbu skládky odobrila.
Inšpekcia stratené rozhodnutie komentovať nechce. „My sme vydali iba jedno rozhodnutie a viac sa k tomu nebudeme vyjadrovať,“ povedal jej hovorca Michal Štefánek.
Hovorkyne generálnej prokuratúry včera celé popoludnie nezdvíhali telefóny, nereagovali ani na písomnú žiadosť o stanovisko.
Právnička občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová sa domnieva, že „zrejme napokon prevládol záujem povoliť skládku nad záujmom vydať zákonné rozhodnutie“.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) donaha. Zamestnanci úradu nesúhlasia s tvrdeniami politikov o tom, že novinka prinesie stavebníkom možnosť stavať už za pár...
O vyvlastnenie požiadala minulý rok Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), chce zabrániť jeho úplnému schátraniu.
Nové mýto má vybrať viac peňazí. Otázkou je, či sa plán podarí.
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené, rozhodol budějovický krajský súd.
Na Slovensku počuť iba politikov, ktorí zastupujú ruské záujmy, maďarské záujmy, súkromné záujmy, ale žiadneho, ktorý by v tejto veci zastupoval slovenské záujmy.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 -...
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené,...