Minister Počiatek: Stavbári budú mať prácu aspoň do roku 2020

Tohtoročný priebežný rast výkonov stavebníctva by mal pokračovať aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Stavebné spoločnosti očakávajú v rokoch 2016 a 2017 mierne zvýšenie objemu produkcie priemerne o 2,5 %, resp. o 2,1 %. Predpokladom je nárast verejných aj súkromných investícií. Tržby stavbárov by sa mali v budúcom roku zvýšiť o 3,2 %.

10. 12. 2015

Ako vyplýva z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research, ktorú predstavili v utorok na stretnutí stavebných lídrov, firmy mali v novembri zazmluvnené zákazky na takmer šesť a pol mesiaca a ich kapacity sú vyťažené na 83 %.

Spoločnosti realizujúce inžinierske stavby predpokladajú v budúcom roku stagnáciu a pri pozemných stavbách rast o 3 %. „Slovenské stavebníctvo prechádza veľmi intenzívnym rastom hlavne vďaka výrazným investíciám verejných investorov v inžinierskom staviteľstve. Aktuálny objem zákaziek v tejto oblasti stavebníctva je dokonca vyšší ako na predkrízovom vrchole v roku 2008,“ hovorí riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

„Pozemné staviteľstvo vykazuje iba nepatrné medziročné zlepšenie. Pre budúci rok sa očakáva už výraznejší rast investícií aj od privátnych investorov, čo by mohlo podporiť práve pozemné staviteľstvo,“ dodáva. Stavebná produkcia sa za deväť mesiacov tohto roka zvýšila medziročne o 15,7 % na 3,706 mld. eur.

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek povedal, že tento rok je v stavebníctve zlomový oproti predošlým rokom poklesu. Očakávaný objem prác v rezorte v najbližších rokoch je podľa neho približne rovnaký ako v súčasnosti. Odchod odborníkov do zahraničia môže súvisieť s lepšími podmienkami, hoci doma je pre stavbárov dostatok práce.

„Zo strany štátu, čo sa týka objemu zákaziek na infraštruktúrne projekty, nevidím v najbližších rokoch žiadny výpadok. Do roku 2020 bude dopyt plynulý, v prípade realizácie D4 a R7 ešte zvýšený oproti súčasnej hladine,“ uvádza minister. Ako dodal, zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa stavebníctvo opäť mohlo prepadnúť.

„Čo sa týka privátneho sektoru, odpoveď je previazaná na to, či bude oživenie ďalej prebiehať celosvetovo. V prípade krízy určite dôjde k spomaleniu alebo k zníženiu dopytu privátneho sektora,“ dodal minister.

Kedy a či sa stavebníctvo svojimi výkonmi ešte dostane na predkrízovú úroveň pred rokom 2009, je otázne. Objem stavebníctva kulminoval v rokoch 2008 a 2009. „Nepredpokladám, že v dohľadnej dobe niečo také znovu zažijeme. Je potrebné, aby sme stabilizovali celkovú situáciu. Tento rok je z hľadiska objemu investícií prelomový, ale v oblasti zamestnanosti a stabilizácie stavebných firiem ešte by som o tom pochyboval,“ vysvetľuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolt Lukáč. Budúci rok by mal na to dať odpoveď.

„Stavebníctvo od roku 2009 prichádza priemerne o šesťtisíc ľudí a ináč to nie je ani tento rok. Keby sme videli, že zamestnanosť v odborných činnostiach rastie, tak by bola stabilizácia personálnych kapacít, ale toto zatiaľ ešte nenastalo,“ dodáva. Až po zvýšení kapacít stavbárov podľa Z. Lukáča možno hovoriť o výraznejšom rozvoji, nielen o investovaní do stavebníctva, ale aj do odbornej úrovne firiem. Riziká vidí v zabezpečení doterajšej úrovne financovania potrieb stavebného sektora.

Generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK Magdaléna Dobišová očakáva v ďalších dvoch rokoch podobný objem stavebných prác ako v tomto roku, v prípade, že štát začne plánované investície. Generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav - SKMarián Moravčík predpokladá, že pripravované nové stavby by sa mohli reálne začať v polovici budúceho roka a do roku 2017 by sa malo začať aj s realizáciou nových projektov financovaných zo zdrojov Európskej únie.

Budúci rok by sa napríklad mala začať výstavba nových úsekov diaľnice D1 Prešov, západ - juh a Budimír - Bidovce, ako aj D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec. Pôvodne mala začať v tomto roku, ale Národná diaľničná spoločnosť ešte nestihla uzavrieť súťaže.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...

Premiér Matovič chce od základu zmeniť stavebné konanie

Predstava predsedu vlády je vložiť veľkú právomoc do rúk projektantov. Tí majú mať v rukách...

Otrasy z cesty sa prenášajú na môj dom. Ktorý úrad má povinosť nariadiť nápravu?

Pri našom dome vedie cesta 1. triedy. V poslednej dobe sa stav komunikácie zhoršil natoľko, že pri...

Čo je to jednoduchá stavba podľa stavebného zákona?

Stavebný zákon definuje takzvané "jednoduché stavby". Pozor, pod pojmom "drobné stavby" rozumie...

Čo je to drobná stavba podľa stavebného zákona?

Prečo rozlišovať, čo je a čo nie je drobná stavba? Pretože na drobné stavby nie je potrebné...

Sused chce postaviť dom 1 meter od môjho pozemku. Čo sa dá robiť?

Pokiaľ Váš sused ešte nemá vydané územné rozhodnutie resp. stavebné povolenie, uplatnite aktívne...