Návrh novelizácie stavebného zákona z dielne Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR (MVRR) je v rozpore s návrhom nového stavebného zákona z dielne Ministerstva životného prostredia SR (MŽP). Ministerstvá majú rozdielny názor na to, ktorý orgán má v budúcnosti vydávať rozhodnutia o vyvlastnení súkromného majetku občanov a právnických osôb vo verejnom záujme a pre potreby súkromných investorov.
MŽP presadzuje vo svojom návrhu, aby pôsobnosť v oblasti vyvlastňovania prešla z okresných úradov na obce. Rozhodnutia o vyvlastnení má podpisovať starosta resp. primátor.
Naproti tomu, MVRR v dôvodovej správe svojho návrhu doslova tvrdí, že "Prechod pôsobnosti v oblasti vyvlastňovacieho konania z okresných úradov na obce nie je v celospoločenskom záujme, pretože obce, napr. v prípade nevyhnutnosti vyvlastňovať pre akcie presahujúce hranice obce, nedisponujú dostatočnými personálnymi, či inými kapacitami a preto je nevyhnutné aby tieto aktivity zabezpečovali okresné úrady."
MVRR zverejnilo svoj návrh novelizácie stavebného zákona na medzirezortné pripomienkovanie na internetových stránkach vlády v piatok 10. 1. 2003 pod č. 20/M-2003. Lehota na pripomienkovanie končí v pondelok 13. 1. 2003, čo je mimochodom hneď na ďalší pracovný deň po zverejnení.
MŽP zverejnilo svoj návrh nového stavebného zákona 23. 12. 2002 pod č. 1660/2002-3 a lehota na pripomienkovanie sa skončila 8. 1. 2003.
Je pozoruhodné, že obidve ministerstvá uvádzajú rovnaký dôvod na zmenu súčasného stavebného zákona. V dôvodových správach ministerstiev sa doslova rovnako tvrdí, že "Dôvodom vypracovania návrhu je plnenie úloh vyplývajúcich z uznesenia vlády SR č. 1287 zo 4. decembra 2002." Výsledkom sú protichodné materiály.
K návrhu z dielne MŽP sa počas pripomienkového konania vyjadrila aj Občianska iniciatíva „Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme“, ktorú doposiaľ podporilo viac ako 250 občanov. Jednou z požiadaviek občianskej iniciatívy je, aby pôsobnosť vyvlastňovacieho konania prešla na súdy a nie na obce. Hlavnou požiadavkou však je, aby bolo zaručené, že občania pri vyvlastnení dostanú za vyvlastnený majetok primeranú náhradu. Dnes to tak nie je, a vyvlastňuje sa za zlomok trhových cien. Ako však už MŽP v piatok 10. 1. 2003 oznámilo dvom splnomocnencom občianskej iniciatívy - Richardovi D r u t a r o v s k é m u a Eve K o v á č e c h o v e j - ministerstvo nebude pripomienky a návrhy občanov akceptovať.
Podľa občianskej iniciatívy svedčia uvedené fakty o tom, že vláda nemá ujasnenú koncepciu v oblasti stavebného práva. Návrh MVRR predpokladá ponechanie pôsobnosti v oblasti vyvlastňovania na okresných úradoch, ktoré však majú byť zrušené. Oveľa nebezpečnejší je však zámer MŽP presunúť vyvlastňovanie na obce. Vyvlastnenie je totiž najzávažnejším zásahom do ústavou chráneného vlastníckeho práva občana a preto je prirodzené, že o vyvlastnení by mal rozhodovať súd. Vzhľadom na dôležitosť stavebného zákona, Občianska iniciatíva „Za spravodlivú zmenu právnej úpravy vyvlastňovania vo verejnom záujme“ vyzýva vládu na širokú verejnú a odbornú diskusiu o koncepcii stavebného zákona a ponúka do tejto diskusie aj odborníkov a právnikov zo svojich radov. V súčasnej situácii by sa unáhlené prijatie stavebného zákona rovnalo prijatiu zlého zákona, najmä keď sa pod zámienkou zmeny z dôvodu prechodu kompetencii dostalo do návrhu MŽP aj ustanovenie, ktoré s prechodom kompetencií nesúvisí a v konečnom dôsledku sa ním má oproti súčasnosti obmedziť účasť verejnosti pri povoľovaní stavieb.
Je mimoriadne znepokojujúce, že ani jedno ministerstvo sa vo svojich návrhoch nezaoberá zmenou súčasnej zákonnej úpravy vyvlastňovania z roku 1976, ktorá dodnes umožňuje nedôstojne vyvlastňovanie majetku občanov bez primeranej náhrady. Je to znepokojujúce o to viac, že už v roku 1998 údajne vláda prerokovala návrh stavebného zákona, ktorý zásadným spôsobom riešil vyvlastnenie a presúval kompetencie v oblasti vyvlastnenia na súdy.
Archivovaná kópia návrhu je na webovej stránke:
http://vyvlastnenie.szm.sk/pk/navrh20030110
V súčasnosti už nemusí byť dostupný, preto nasledujú archivované kópie dokumentov:
Aktuálne pripomienkové konania sú zverejnené na webovej stránke vlády:
http://www.rokovania.sk/appl/material.nsf/PripomienkoveKonanie?OpenView
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.