Ministra Vážneho zaskočili mýtne poplatky

Ľubomír Vážny ide preverovať, koľko má stáť montáž prístrojov na meranie prejdenej vzdialenosti. Cena za ich montáž, o ktorej sa nedávno dozvedel, ho totiž prekvapila.

Bratislava - Poplatky, poplatky a zasa poplatky. Tie sú spojené s mýtom, ktoré majú dopravcovia platiť od budúceho roka. Niektoré však zarážajú aj samotného ministra dopravy Ľubomíra Vážneho.

„Je tam podľa môjho názoru vysoká suma za montáž pevnej palubnej jednotky," povedal. Hovoril o 160 eurách, ktoré musia dopravcovia zaplatiť za pevnú montáž prístroja na meranie prejdenej vzdialenosti.

Cenu 160 eur oficiálne listom napadlo České združenie prepravcov Česmad Bohemia. Vyzvalo ministra, aby s extra poplatkami niečo urobil. Samotná montáž v servise pritom vyjde na 70 eur. Niektorí dopravcovia preto naznačujú, že na zvyšku sa niekto „nabaľuje". Tým má byť Združenie cestných dopravcov Slovenska - Česmad.

Minister má svoje nástroje

Minister Vážny si dal najnovšie poplatky „zanalyzovať" a vypýtal si všetky informácie o tom, z čoho cena pozostáva. Je presvedčený,  že má nástroje, ako „ich donútiť riešiť túto cenu". Naznačil, že ak ho Česmad o cene nepresvedčí, môže to znamenať, že peniaze vráti štátu.

Česmad má na pevnú montáž monopol na základe tendra. S Vážneho analýzou problém nemá. „Radi si sadneme za stôl a vysvetlíme všetky veci, aby podozrenia boli absolútne vyvrátené," zareagoval prezident Česmadu Peter Halabrín.

Ten tiež potvrdil, že 70   eur bez DPH z ceny stojí samotná montáž prístroja. Česmad však musí platiť napríklad prevádzku kontaktných miest, na ktorých sa dopravcovia registrujú. „To je celý systém personálneho a technického zabezpečenia vrátane informačného systému," povedal Halabrín.

Okrem toho do ceny vstupujú ešte aj káble, potrebné na namontovanie prístroja. Tie Česmad kupuje od prevádzkovateľa mýta - firmy SkyToll.  Hovorkyňa SkyTollu Lenka Lendacká povedala, že to stojí 14,50 eura.

Problémom je, že len dopravcovia s fixne namontovanou jednotkou môžu mýto platiť aj na faktúru.  Generálny tajomník Česmadu Bohemia Martin Špryňar tvrdí, že platby na faktúru sú pre nich lepšie, lebo aj sami dostávajú platby za svoje služby aj so 4­mesačným odstupom.

Druhá lacnejšia možnosť - namontovať si palubnú jednotku len do zapaľovača - je preto menej výhodná. Ani minister to nevedel vysvetliť: „Pre mňa je stále otáznik, prečo musí byť pevné zabudovanie."

Nové poplatky

Len pri sporných poplatkoch za montáže palubných jednotiek však nezostalo. Na svete je sadzobník ďalších extra poplatkov, ktoré si za mýto chce pýtať SkyToll. Sadzobník má vyvesený na svojej stránke. Napríklad za detailný výpis mýtnych transakcií na papieri si vypýta od 4,60 do 34,80 eura.  Za zničenú či stratenú palubnú jednotku vyše 250 eur.

Českému Česmadu sa to nepozdáva. „Systém mýta by mal byť financovaný kompletne zo svojich výnosov a nie ďalšími poplatkami za čokoľvek," reagoval Špryňar. Najviac ho zarazila pokuta za poškodenie jednotky, ktorú označil za škandál. „Na čo sa potom skladá záloha 50 eur za palubné jednotky," pýta sa.

Ozývajú sa aj hlasy, že SkyToll nemá nijaké právo inkasovať extra platby od dopravcov. Tieto poplatky mali byť predmetom zmluvy na mýto, čiže vysúťažené. Vyplýva to zo slov Georga Konrada z právnickej firmy, ktorá zastupuje jedného z uchádzačov v mýtnom tendri - Slovakpass. Toto konzorcium prišlo do súťaže s najnižšou cenou - o vyše 200 miliónov eur lacnejšou než víťazná  ponuka. Poplatky za doplnkové služby, ktoré chce vyberať SkyToll, už malo v ponúkanej cene.

Poplatky sú minimálne sporné aj podľa Sylvie Košťálovej, ktorá zastupuje ďalšie vyradené konzorcium - Kapsch. „Je namieste otázka, či sú to skutočné materiálne náklady, alebo či na tom SkyToll len zarába," povedala.

Poplatky v cenníku SkyTollu  sa podobajú na tie, čo sa spomínajú aj v zmluve a mali by teda byť súčasťou ceny, ktorú platí štát. V sadzobníku SkyTollu nájdete napríklad poplatok za „opakované" vystavenie  jednoduchej faktúry.

Vláda znížila sadzby mýta pre autobusy

Zľava na sadzby mýta pre autobusy župám nestačí. Chcú nulu. Nákladní dopravcovia zase hovoria o vytváraní dvoch skupín dopravcov.

Autobusy budú platiť od januára nižšie mýto, ako vláda plánovala. Minister dopravy Ľubomír Vážny presadil v návrhu nariadenia, ktorý prešiel s pripomienkami, že sadzby  sa pre autobusy znížia o 40 až 68 percent. Zvýhodnené budú ekologické vozidlá. Pre nákladných dopravcov sa sadzby nezmenili.

Chcú nulové sadzby

Župy však nie sú spokojné. Nepáči sa im, že autobusy do 100 kilometrov, ktoré majú na starosti, majú vôbec platiť nejaké mýto. Prímestské autobusy totiž doteraz diaľničné poplatky neplatili. Združenie žúp SK8 preto ešte minulý týždeň žiadalo Vážneho, nech mýto pre autobusy zruší, alebo nech ho im vykompenzuje.

A to tak, že im štát dá väčšie percento z dane z príjmov fyzických osôb. „Ja na to odpovedám - nemusia využívať spoplatnené cesty," reagoval Vážny na požiadavku samosprávnych krajov.

Zrušenie mýta pre prímestské autobusy nedávno prisľúbil premiér Robert Fico. Minister Vážny zníženie sadzieb považuje za naplnenie tohto prísľubu. Pripomenul, že  zmyslom mýta je vytvoriť zdroje na výstavbu a údržbu diaľnic a rýchlostných ciest. „Všetko ostatné je u mňa irelevantné." O dva roky sa budú podľa neho ceny prehodnocovať podľa skutočných nákladov.

Župy sa však nevzdávajú. „Počkáme na výsledky prvých mesiacov roku 2010 a na výsledky pripomienkového konania k zákonu o cestách, kde navrhujeme doplniť zákon o elektronickom mýte o výnimku pre autobusy," povedala Zuzana Bobriková, hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja.
Ministerstvo dopravy v dôvodovej správe uviedlo, že zníženie sadzieb mýta zabráni zvyšovaniu cestovného.

„Zatiaľ nepristupujeme k zvyšovaniu cestovného a znižovaniu zliav pre vybrané skupiny obyvateľstva," povedal hovorca predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Stanislav Katrinec.

Dve kategórie dopravcov

Za nižšie ceny minulý týždeň lobovali aj obyčajní dopravcovia.  Neúspešne.  Aj podľa Vladimíra Hošku z dopravnej firmy sa rozhodnutím vlády vytvárajú dve kategórie dopravcov. „Veď aký je rozdiel medzi súkromnou SAD-kou a súkromným dopravcom v nákladnej doprave?" Hoško vidí problém najmä v tom, že cesty prvej triedy sú spoplatnené dvakrát.

Slovenskí dopravcovia platia  za ne cestnú daň a od januára budú platiť aj mýto.  Hoško upozornil aj na to, že kým mýto pre vozidlo s tromi a piatimi nápravami je rovnaké, štvornápravové vozidlo má vyššiu sadzbu mýta za kilometer. „Kde to má logiku?" pýta sa.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...