Mýto: Eurobus zvýši cestovné v autobusoch

Za cestovanie autobusom zaplatíme od januára viac. Zatiaľ v diaľkovej a zahraničnej autobusovej doprave zvýši košický Eurobus ceny o 8-10 percent. Je to reakcia na zavedenie elektronického výberu mýta. Dopravcom a majiteľom vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony, určených na prepravu tovarov či viac ako 9 osôb, ostávajú už len dva dni na registráciu. Systém totiž začne fungovať 1. januára 2010, spoplatnené úseky tvoria v celej SR viac ako 2 000 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a ciest 1. triedy.

DPMK mení linky, rady na registráciu neboli

Košice - Ročné náklady na elektronické mýto len u Eurobusu - Košická dopravná spoločnosť prevýšia 200-tisíc eur.

Gerši: Zvýšime ceny

„Budú to náklady navyše, nie je to zanedbateľná suma. Podstatnú časť z nej tvorí náklad na prímestskú dopravu, okolo 150-tisíc eur, zahraničnú a diaľkovú ťažko odhadnúť," vysvetľuje generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Eurobus Ľubomír Gerši a dodáva:  „Čo sa týka dopadu mýta v prímestskej doprave, ja o tom nemôžem hovoriť, pretože tieto ceny sú regulované a výmerom ich určuje samosprávny kraj. V tomto prípade od 1. januára ceny zatiaľ nezvyšujeme. Iné je to však v prípade diaľkovej či zahraničnej dopravy. Tam tieto náklady ovplyvnia cenotvorbu a ceny zvýšime už od 1. januára, odkedy začne platiť elektronické mýto."

Zdraženie bude podľa Geršiho pri jednotlivých linkách rôzne podľa toho, kade jazdia a koľko spoplatnených úsekov prejdú. „V priemere by to malo byť od 8 do 10 percent."

Eurobus je na zavedenie elektronického mýta pripravený: „Máme všetky autobusy zaregistrované, sú namontované palubné jednotky. Ak nebude problém zo strany prevádzkovateľa, z našej by nemal byť."

Steel Trans blokovať pumpy nebude

Jeden z najväčších prepravcov nákladu v regióne, spoločnosť Steel Trans, je taktiež podľa konateľa Blažeja Podoláka na elektronické mýto pripravená. Dvesto kamiónov je zaregistrovaných a vybavených podľa požiadaviek.

„Veľké firmy majú registrácie už dávno vybavené. Nič sme nechceli nechať na poslednú chvíľu. Budeme však musieť premietnuť výšku mýta do cenníka prepravy," hovorí B. Podolák.

Na otázku, či sa zapoja do pripravovaného štrajku, pri ktorom by mali byť zablokované čerpacie stanice, odvetil: „Nezapojíme sa. Nehovorím však, že by sme s ním nesúhlasili, je to tvrdé pre každého."

V Košiciach bol včera pokoj

V Košiciach bol včera v kontaktnom mieste ČESMAD-u pre registráciu elektronického mýta a výdaj palubných jednotiek na Rastislavovej ulici pokoj, žiadna invázia motoristov sa tam nekonala. Jeden z mužov, ktorí tam momentálne pracujú, nám povedal, že najväčší nával evidovali pred asi tromi týždňami. „Podľa našich informácií, na celom Slovensku by sa malo zaregistrovať okolo 60-tisíc vozidiel, koľko by to malo byť v Košiciach, netuším," uviedol chlapík. „S kolegom si však na základe doterajších skúseností myslíme, že sa to do konca roka nestihne. Registrovať sa môžu dopravcovia aj na benzínových pumpách, prípadne, ak niekto prichádza zo zahraničia, aj na hraničných priechodoch."

Z Rastislavovej sme išli na čerpaciu stanicu pohonných hmôt v mestskej časti Barca, jedinej, kde sa dá v meste zaregistrovať. Takisto zívala prázdnotou. „Teraz je tu pokoj, ale ten bol relatívne aj predtým," tvrdila nám pracovníčka čerpačky. „Za posledné tri týždne sme tu mali len asi 50 motoristov, ktorí sa chceli zaregistrovať."

Dopad mýta na Košice

MHD mení trasy liniek

Od 1. 1. 2010

Na autobusovej linke č. 10 sa mení trasa medzi zastávkami "Lunik VIII" a "OC Optima". Spoje, premávajúce až k/od OC Optima, sa otočia v zastávke "Lunik VIII" a pokračujú po novej trase: Jedlíkova - Popradská - Moldavská cesta - OC Optima a späť bez zastavovania v zastávkach. Odchody z konečných sa nemenia.

Na autobusovej linke č. 11 sa mení trasa medzi zastávkami "SOŠ automobilová" a "Luník IX, sídlisko". Linka bude premávať po novej trase: Moldavská cesta - Popradská - Jedlíkova - Myslavská cesta - Luník IX a späť. Zároveň dochádza k zmene stanovištia zastávky "Moldavská, obchodné centrá" v smere na Luník IX, ktoré sa premiestňuje na Popradskú. Zastávky "Stodolova" a "Luník VIII" vynecháva v oboch smeroch. Odchody z konečných sa nemenia.

Od 4. 1. 2010

Na autobusovej linke č. 54 sa mení trasa medzi zastávkami "Železníky" a "KVP, kláštor". Linka premáva po novej trase: ... Alejová - Trieda SNP - Bardejovská - Jedlíkova - Trieda KVP - Ulica Jána Pavla II. V obidvoch smeroch bude po novom stáť aj v zastávkach "Gymnázium Alejová", "Spoločenský pavilón", "DPMK", "Stodolova", "Luník VIII" a "Kremnická". Mimo týchto zastávok zastavuje linka aj na všetkých pôvodných zastávkach. Menia sa však časy odchodov z konečných zastávok - bližšie info na www.dpmk.sk.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...