Mýto sa nepáči ani v koalícii

Fico, Paška a Gašparovič majú problém so štrajkom. Mečiar s tým, ako ho Fico riešil.

Bratislava - Trojica najvyšších ústavných činiteľov sa v utorok mimoriadne nestretla, aby sa ľuďom ospravedlnila za to, že im polícia dáva výbušniny do batožiny a do lietadla, ale preto, aby povedala, že kamionisti nezákonne bojovali za svoje požiadavky.

Premiér Robert Fico (Smer), v čase keď nestáli kamióny na ceste, tvrdil, že mýto je spravodlivé. Potom, ako ich tam postavili, priznal, že to tak nie je. Kamionistom nakoniec vyšiel v ústrety a najdrahší mýtny systém, ktorý štát vybral za 25 miliárd korún, prikázal upraviť.

Premiér opäť kritizoval médiá a opozíciu. Podporovali vraj aktivity nespokojných autodopravcov, ktorí brzdili premávku.

Prezident Ivan Gašparovič aj predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) tiež odsúdili štrajk. Predseda HZDS Vladimír Mečiar včera naopak kritizoval premiéra Fica za to, že sa nechcel stretnúť so štrajkujúcimi autodopravcami. Tí žiadajú, aby sa mýto zrušilo na cestách prvej triedy.

Mečiar sa pustil do partnerov

Čo kritizuje Mečiar

  • spustenie elektronického mýta a ministra dopravy Ľubomíra Vážneho,
  • Policajného prezidenta Jána Packu za kauzu výbušniny na popradskom letisku,
  • komunikáciu v koalícii,
  • zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý predstavil minulý týždeň premiér.

Predvolebná kampaň sa začala a politici vládnej koalície hrajú predovšetkým na seba. Predseda Smeru Robert Fico v pondelok ešte pred tým, že by o tom rozhodla vláda, oznamuje, že sa zníži spotrebná daň na naftu a že plánuje zrušiť dve ministerstvá. Šéf HZDS Vladimír Mečiar v utorok reaguje sťažnosťami, že koaličných partnerov postavili pred hotovú vec.

Kritizuje ministra dopravy a oznamuje, že Ľubomír Vážny aj tak už z politiky odíde. Žiada tiež odvolanie policajného riaditeľa spôsobom, aký si Ficovi koaliční partneri zatiaľ nedovolili.

Mečiarove názory včera v mnohých veciach nepripomínali koaličné, ale skôr opozičné.  Štrajk dopravcov sa podľa neho skončil „úspechom“ a je rád, že dosiahli, čo chceli.

Kritizoval Fica za to, že s nimi nerokoval a premiérovu agendu spájania ministerstiev s otázkou mýta na rozdiel od premiéra spájať nechce. A napokon prirovnal návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý chystá premiér, k znárodňovaniu. Ako tím Roberta Fica robí podľa neho chybu, keď chce zákonom vysvetľovať Ústavu.

Nech ide Packa preč

„Som za to, aby ho (minister vnútra) bezpodmienečne odvolal z funkcie,“ hovoril Mečiar o šéfovi polície Jánovi Packovi. Zdôvodňoval to jeho vyhlásením k autodopravcom, že ich budú trestať, aj škandálom s výbušninou  v lietadle. „Nech ide preč. Nemá tam čo robiť a nie sa ešte vyhrážať druhým.“ Mečiarov kritický vzťah k Packovi je známy dlhšie, jeho odvolanie vraj požadoval na viacerých koaličných radách.

Minister vnútra Robert Kaliňák pár hodín po tejto výzve len odkázal, že sa odvolávať na Mečiarov pokyn nebude.

Smer na otázky SME nereagoval. Podpredsedníčka parlamentného klubu Smeru Jana Laššáková si myslí, že sa Mečiar takto pokúša zaujať voličov. „Pán Mečiar začal svoju predvolebnú kampaň, pretože nevidím dôvod na takéto obviňovania a odmietam direktívne nariadenia z našej strany. Nerozumiem tomu.“

SNS: Sme v režime kampane

„To, že je volebná kampaň, považujem za normálne. Za päť mesiacov máme voľby, takže politické strany, bez ohľadu na to, či sú koaličné, alebo opozičné, sa správajú v režime volebnej kampane,“ hovorí podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.

Politológ Miroslav Kusý si myslí, že predseda HZDS využil situáciu keď má Smer vážne problémy s vysvetľovaním problémov s mýtom či s výbušninou v lietadle, čo sú kauzy ich ministrov.

„Je prirodzené, že chce z tejto situácie vyťažiť. Doteraz bol predmetom útokov on alebo Slota. A naraz sa hlavným predmetom stáva Fico. Pokúša sa to využiť bez toho, aby privolal na seba pohromu.“

Analytik predpokladá, že sa  s kritikou rozbehne aj šéf SNS Ján Slota, ktorý má v posledných mesiacoch s Ficom viac problémov ako Mečiarova stana.

Podľa informácií z HZDS sa viacerí funkcionári vo vedení zaujímali, prečo sa ich strana nedištancovala od mýta.

„Aj u nás sú niektorí členovia dopravcovia. A naši priaznivci určite fandia skôr kamionistom, ako Ficovi,“ povedal SME jeden z poslancov Mečiarovej strany.

Smer nerokuje, HZDS len oznamuje

Vladimír Mečiar má opäť pocit, že ho vytesňujú z rozhodovania v koalícii.

Bratislava - „Vyzerá to, že demokracia je nahrádzaná autokraciou.“ Tak včera zhrnul vzťahy v koalícii predseda HZDS Vladimír Mečiar. Od Smeru vraj dostávajú iba oznamy, čo majú urobiť, a komunikácia viazne.

Mečiar hovorí o problémoch v komunikácii s Robertom Ficom už od začiatku fungovania koalície.  Vlani v máji prirovnal koaličnú zmluvu ku zdrapu papiera. „Je pomaly šiesty mesiac. Za týchto päť mesiacov sme sa videli dvakrát,“ sťažoval sa.

Keď v roku 2007 vrcholil škandál okolo pozemkov v Tatrách, predseda HZDS dostal prísľub, že sa koaličná rada bude stretávať najmenej dvakrát do mesiaca. Napriek tomu sa trojica stretáva len sporadicky.

SNS podobný problém nemá. „Viem, že náš predseda nemá problém komunikovať s premiérom, ak to uzná za vhodné,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Nemá preto pocit, že by premiér konal autoritatívne.

Ján Slota však v posledných týždňoch tiež obvinil Smer z nečestných praktík. Domnieva sa napríklad, že sú ich rezorty sledované „silovými“ rezortmi – teda ministerstvom vnútra a SIS.

Smer na otázky SME neodpovedal. Agentúre SITA poskytol stanovisko, podľa ktorého koaličná rada zasadá pravidelne a premiér má záujem „pokračovať v korektnej spolupráci“ s Mečiarom aj  so Slotom.

HZDS oznámilo Vážneho koniec, ten ho nepoprel

Výhrady k ministrovi dopravy prejavil Vladimír Mečiar tak, že  oznámil, že Ľubomír Vážny chce aj tak v politike čoskoro skončiť.

Bratislava - Ľubomír Vážny v politike končí - to je informácia, s ktorou neprišiel samotný minister dopravy či premiér a jeho stranícky šéf Robert Fico. Oznámil to Vladimír Mečiar, ktorý ho včera za zavádzanie mýta kritizoval. Minister informáciu nevyvrátil.

„Je tam politická zodpovednosť, ale som za to, aby bola uplatnená tým, že dokončí toto volebné obdobie a viac kandidovať nebude, čo mi sám osobne opakovane prisľúbil,“ hovoril predseda HZDS.

Nepodporí preto opozičný pokus o odvolanie ministra, zdôvodňoval to i krátkosťou času do volieb. Tvrdil, že ak by išlo o ich ministra, už by v  kresle nesedel. Informáciu o konci Vážneho kariéry sa vraj dozvedel od ministra vlani v parlamente, keď schvaľovali  vyvlastňovací zákon.

„Minister má v pláne plnohodnotne dokončiť funkciu ministra v tomto volebnom období. Jeho ďalšie pôsobenie nebudeme konkretizovať,“ odpísal Vážneho hovorca Stanislav Jurikovič na otázku, či bude kandidovať v júnových voľbách

Vážny v roku 2006 kandidoval za Smer na šiestom mieste. Už pred voľbami s ním počítali ako s ministrom dopravy.

Okrem problémov s mýtom ho kritizovali za vyvlastňovanie pod diaľnicami, ktoré je podľa nových zákonov možné stavať ešte pred rozhodnutím súdu. Médiá ho považujú za človeka blízkeho podnikateľovi Vladimírovi Poórovi.

Bol totiž členom predstavenstva spoločnosti Nafta, a. s., v čase, keď bola Poórova firma jej hlavným akcionárom. Poórova firma ŽOS Trnava dostala pred rokom zákazku na inováciu vozňov za dve miliardy korún od Železničnej spoločnosti, ktorú ovláda ministerstvo dopravy.

Podľa informácií SME sa Vážny pred koaličnými aj opozičnými politikmi viackrát vyjadril, že už nemá príliš chuť v politike zostať.

Podrobne monitorujeme:

Diaľničné mýto na Slovensku

Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie

2007/669 O opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic - zákon

Priamo súvisiace články

TV Joj a STV divákom o mýte či výbušnine všetko nepovedali 

Fico označil konanie opozície a médií za cestu do pekla 

Vážny: Mýto sa vyberá podľa zákona. Systém funguje 

Vážny: Mýto funguje veľmi dobre 

Vodiči mrzli, Vážny a Choma mali voľno 

Vážny: Výber poradcu pre PPP projekty bol v poriadku 

Vážny priznal, že prestrelili. Diaľnica bude neskôr 

Minister dopravy a riaditeľ NDS sú zrelí na odvolanie 

Vážny: Diaľnica medzi Bratislavou a Košicami bude v roku 2012 

Vážneho valcovacia novela 

Vážny navrhuje zrušenie svojej úlohy o výstavbe diaľnic 

Vážny: Jeden kandidát stačí 

Vážny: Elektronické mýto nestihneme 

Vážny: Prvý diaľničný balík PPP je v časovom sklze 

Na cudzom chcú stavať stále viac 

Vážny varoval šéfa diaľničnej spoločnosti 

Vážny tvrdí, že pri tendri dodržali zákon 

Lipšic: Ak Vážneho návrh prejde, napadneme ho na Ústavnom súde 

Vážny chce stavať diaľnice protiústavne, apeluje opozícia 

Tóthová k Vážneho zákonu: Ústavný súd ho určite zruší 

Vážny chce porušiť ústavu, tvrdí Tóthová 

Súvislá diaľnica do Košíc za Fica nebude 

Vážny: Môj zákon je na hrane ústavy 

Právnik: Je to ako za komunizmu 

Cez Smer má vplyv niekoľko podnikateľov 

Budeme vlastníkov splachovať vodnými delami? 

Vážny: Buldozér dom nikomu nezbúra 

Vážneho vyvlastňovacia novela urobí z vlastníkov osoby II. kategórie a je nepodložená 

Vážny: Úsek diaľnice D3 Skalité - Čadca juh chceme dokončiť do roku 2010 

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...