Mýto zaplatí v cenách každý Slovák

Už niekoľko dní platia na Slovensku všetky autá nad 3,5 tony mýto na dvetisíc kilometroch ciest a diaľnic. Zvýšené náklady dopravcov však podľa Petra Halabrína, prezidenta združenia cestných dopravcov Česmad, zaplatia všetci ľudia v cenách potravín či cestovnom.

Peter Halabrín, prezident združenia cestných dopravcov Česmad.

O koľko môže mýto zvýšiť ceny potravín či iných výrobkov?

Záleží na tom, odkiaľ a kam sa bude tovar prepravovať. Pri kamióne, ktorý vezie 24–tisíc kilogramov soli z Košíc do Bratislavy, to bude možno 0,3–percentné zdraženie na kilo. Dosah na celý spotrebiteľský kôš nebude ani jedno percento. Ale dosah na majiteľa dodávky rozvážajúcej chlieb v regióne, ktorý každý deň zaplatí za celú trasu mýto, bude vyšší.

Potraviny ľudia kupujú denne...

Samozrejme. Debatovalo sa o vplyvoch na cestovné, ale nie o tom, že človek denne príde do obchodu, kde bude mlieko, pečivo – vlastne všetko drahšie pod vplyvom mýta. Istý čas to potrvá, ale mýto sa do cien dostane. Pocíti ho každý človek, ktorý nakupuje tovar. Ten musí predsa niekto dopraviť. Tak to bolo aj v okolitých krajinách.

Prečo mýto nezaplatia dopravcovia z marží či zo zisku?

Mýto je ďalší náklad pre dopravcu, ktorý zaviedol štát, a dopravca ho musí zahrnúť do cien za služby. V súčasnosti sú dopravcovia po poslednom krízovom roku na pokraji prežitia, nemajú voľné zdroje či zisk na vykrývanie vplyvu mýta.

Česmad sa nezapojil do protestu malých dopravcov proti výške mýta, ktorý v pondelok spustia na benzínových pumpách. Prečo?

Nepodieľame sa na organizácii protestu, ale aj naši členovia budú účastníkmi akcií. Sme radi, že je tu aktivita malých dopravcov, aby sa zmenili podmienky podnikania v cestnej doprave. Česmad združuje asi 1 100 dopravcov a už takmer tri roky jednoznačne hovorí o dosahoch mýta. Posledné dva týždne začali vnímať aj ostatní prevádzkovatelia áut nad 3,5 tony, že mýto je problémom každého.

Ako odhadujete zdraženie cestovného v autobusoch?

Autobusy v prímestskej doprave, v ktorých určujú cestovné cestovné samosprávne kraje, zatiaľ nezdražejú. Vyhodnotia prvé týždne, zistia, koľko ich mýto vyjde a budú to riešiť tak na jar či v lete. Napríklad pravidelná linka z Bratislavy do Malaciek prejde po spoplatnenej ceste takmer celú trasu – 50 kilometrov. Iné linky nejazdia po platených úsekoch vôbec.

A diaľkové autobusy?

Odhadované zvyšovanie cestovného až o dvadsať percent bude po znížení mýta pre autobusy na polovicu miernejšie. Presný dosah závisí od dopravcu. A tiež to nebude hneď. Máme problémy spočítať si dosah aj pre nákladné autá. Vieme len, že auto napríklad na trase Bratislava – Žilina vlani zaplatilo za ročnú nálepku vyše 900 eur (27–tisíc korún). V tomto roku ho to vyjde na mýte 16–tisíc eur (482–tisíc korún). Preto analýzy uvádzajú, že ceny dopravy sa musia zvýšiť o 12 až 14 percent. Pri medzinárodných dopravcoch to bude o 3 až 5 percent.

Ešte na jeseň sa však hovorilo aj o úplnom oslobodení prímestských spojov od mýta.

Mýto sa zavádza, aby boli cesty spravodlivo spoplatnené. Každý dopravný prostriedok nad 3,5 tony zaťažujúci cestu by mal platiť, teda aj autobusy. Autobusy dostali polovičnú zľavu, čo je nespravodlivé. Medzi nákladným vozidlom, ktoré vezie napríklad mlieko, a autobusom v rovnakej ekologickej triede nie je predsa rozdiel z pohľadu zaťaženia cesty. Chceme rokovať s ministrom dopravy a dosiahnuť polovičné zľavy aj pre nákladné autá.

Nákladné autá však už majú znížené mýto pri ekologickejších autách. To nestačí?

Nie. Napríklad kamióny (autá nad 12 ton s piatimi nápravami) staršie viac ako 14 rokov, čo sú najmenej ekologické autá, platia 0,153 eura (4,61 koruny) za kilometer. Najmodernejšie a ekologické autá vyrobené nedávno majú sadzbu 0,143 eura (4,31 koruny). Je to rozdiel len o desať centov.

Koľko dopravcov vlani skrachovalo a aký bude podľa vás tento rok?

Vlani sa predaj nových kamiónov prepadol o 80 percent. Medzinárodné licencie pre jazdenie do zahraničia klesli o 15 až 17 percent. Lízingové spoločnosti majú dvory nesplácaných kamiónov. Podľa Asociácie lízingových spoločností je z 35–tisíc zmlúv 10 až 20 percent problémových. Tento rok bude ešte horší.

Budú pre mýto obchádzať medzinárodní dopravcovia Slovensko?

Sú na to predpoklady. Paradoxom je, že aj dopravcovia, ktorí prechádzajú z východu Slovenska na západ, majú obrovský dôvod jazdiť cez Maďarsko. Keď ide kamión z Košíc na západnú hranicu krajiny, zaplatí za cestu 61 eur (1 837 korún). Vlani ho to vyšlo na desať eur. Keď pôjde cez Maďarsko, vyjde ho to približne na 28 eur a môže tankovať lacnejšiu naftu.

Prečo Česmad získal monopol na montáž palubných jednotiek do áut, ktoré vyjdú na každé auto vyše 120 eur?

Česmad vyhral v máji v súťaži na prevádzku kontaktných a distribučných miest a s tým je spojená aj montáž a prenos informácií. Pevné montáže meracích zariadení na prejdené vzdialenosti žiadali samotní dopravcovia, preto sme dostali do zmluvy aj povinnosť zabezpečiť ich.

Peter Halabrín (39)

Vyštudoval na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre na fakulte mechanizácie. Od roku 2004 je prezidentom združenia cestných dopravcov Česmad Slovakia. Zároveň je generálnym riaditeľom dopravnej spoločnosti NAD – RESS v Senici.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...