Bratislava - Na pezinskú skládku od dnešného rána prichádzajú autá s odpadom. Ako pre TASR priblížil Ján Man ml., predseda predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka, ktorá je prevádzkovateľom skládky, odpad pochádza z okolitých obcí v okrese Pezinok. Objasnil, že spoločnosť mala v máji uzatvorené zmluvy na celú priemernú kapacitu skládky a o ich obnovení v súčasnosti rokuje. Odhaduje, že rokovania budú trvať asi mesiac.
Ako v stredu 28. októbra informoval Man ml., Ústavný súd (ÚS) SR prijal ich septembrovú sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR na ďalšie konanie a zároveň rozhodol o odklade vykonateľnosti rozsudku NS SR, skládka sa tak môže prevádzkovať.
Zástupkyňa občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta Zuzana Čaputová naopak namietala, že to neznamená možno zavážať skládku odpadom, keďže rozhodnutia o jej povolení sú právoplatne zrušené. Man ml. dnes v tejto súvislosti konštatoval, že pre neho je dôležité to, čo je napísané v uznesení súdu. NS SR rozhodnutie ÚS SR komentovať nechcel.
Predseda predstavenstva ES dnes oznámil, že prvých 5076 občanov môže na skládku vyviesť odpad do 100 kilogramov zadarmo s tým, že budú musieť zaplatiť iba zákonný poplatok obci. "Jediný, kto bude zo skládky v Pezinku takto profitovať, bude iba mesto Pezinok, keďže poplatok je príjmom rozpočtu obce," povedal Man ml.
Tým, že ľudia odpad privezú, vyjadria podľa neho svoj súhlas so skládkou a v prípade, že ich bude ako 5076, prekročia počet občanov, ktorí sa podpísali pod petíciu proti skládke. Ak ES s výzvou uspeje, chce mestu Pezinok poskytnúť také cenové podmienky, ktoré by mohli znížiť sumy vyberané od Pezinčanov za likvidáciu odpadu na nulu. "Náklady na vývoz odpadu tak mesto Pezinok dokáže plne kompenzovať z poplatku, ktorý mu z prevádzky skládky odvedieme," zhrnul.
Občiansky aktivista Jaroslav Pavlovič považuje túto iniciatívu za manipulatívne kroky. Ako konštatoval pre TASR, o postoji Pezinčanov nedokážu vypovedať pravdu, pričom podotkol, že stále platí demokraticky prijatý územný plán, ktorý skládku zakazuje. Vyjadril tiež pochybnosť o vedení prípadnej evidencie tých, ktorí by odpad doviezli.
Rýchlosť konania ÚS SR, ako aj to, že rozhodol o Pezinčanoch bez nich, vníma ako "šialenú justičnú mafiu". Poznamenal, že vo svojom okolí vidí úplnú stratu dôvery k štátu, justícii a aj vláde vzhľadom na to, že vyhlásenia politikov nezodpovedajú tomu, ako konajú orgány, v ktorých sú dosadení ich nominanti. "Je to ako príbeh nerovnosti v našej spoločnosti," povedal na margo celej situácie so skládkou. Zároveň sa mu zdá, že vyvolení ľudia klamstvom a podvodmi cez politiku a cez nástroje štátu získavajú neoprávnené výhody na úkor ostatných, životného prostredia, zdravia a spravodlivosti.
Najvyšší súd SR zrušil v máji rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia, v ktorom potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu a prevádzku pezinskej skládky odpadov. Skládka vzbudila veľký odpor u miestnych obyvateľov.
Tí sa preto okrem iného obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, v ktorej upozorňujú na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru. Európska komisia by tak mala začať predbežné vyšetrovanie povolenia skládky. Proti skládke aktivisti usporiadali tiež niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia.
Mesto Svätý Jur a obce Viničné a Slovenský Grob vítajú rozhodnutie Ústavného súdu SR o tom, že v prevádzkovaní pezinskej skládky sa môže s okamžitou účinnosťou pokračovať. Uviedol to Ján Man v platenej agentúrnej, pričom sa odvoláva na starostov obcí.
Obciam tým odpadol kameň zo srdca a vyriešila sa tým kritická situácia v regióne, keďže posledná existujúca skládka v okrese im oznámila, že voziť odpad môžu len do konca tohto roka a za ceny o 70% vyššie než v Pezinku.
K uvedeným cenám je nutné prirátať aj náklady na dopravu, čím by sa cena za likvidáciu odpadu musela zdvojnásobiť. Mestá a obce malokarpatského regiónu viackrát podporili výstavbu a prevádzku pezinskej skládky a na tomto podporujúcom stanovisku trvajú aj naďalej.
Man si myslí, že skládku môže prevádzkovať
Lipšic s rozpakmi hodnotí konanie vo veci zákona o príprave diaľnic
Lipšic: Ak Vážneho návrh prejde, napadneme ho na Ústavnom súde
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.