Na stavbe diaľnice na Spiši kradnú naftu

Výstavba diaľničných úsekov na Spiši je lákadlom pre zlodejov pohonných látok. Polícia prichytila skupiny mladíkov s bandaskami. Išlo o niekoľko partií mladých ľudí, ktorí si takto chceli prilepšiť. Na Spiši sú momentálne rozostavané dva diaľničné úseky, a to pri Spišskom Štvrtku a pod Spišským hradom.

Spiš - Na staveniskách pri diaľnici je po pracovnom čase strážnik. Ukazuje sa, že to asi nestačí. Niektoré firmy, ktoré tu pracujú, preto radšej po zlých skúsenostiach vozia svoje stroje na strážené miesta a platia si súkromnú bezpečnostnú službu.

Ukradli 150 litrov nafty

Firmu z Dolného Kubína okradla trojica mladých mužov vo veku od 18 do 29 rokov z okresu Poprad. "Na svojom aute značky BMW prišli do Spišského Štvrtka. Na stavenisku diaľnice v blízkosti cesty 1/18 vypáčili zámok na veku nádrže zaparkovaného pásového rýpadla. Zlodeji mali so sebou špeciálne upravenú hadicu, pomocou ktorej prečerpali z nádrže 150 litrov nafty do pripravených bandasiek," opísal riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Levoči Pavol Labuda.

Pomýlili si nádrže

Kradnúť chceli aj dvaja mladí Levočania vo veku 19 a 23 rokov. Lákal ich lesný kolesový stroj zaparkovaný v obci Doľany, ktorá sa nachádza v blízkosti stavby. Stroj patrí podnikateľovi z Kysuckého Lieskovca. Zlodeji si však pomýlili veko z nádrže s naftou s vekom od nádrže s olejom.

"Páčidlom vylomili visací zámok na veku nádrže olejovej hydrauliky s úmyslom dostať sa do palivovej nádrže stroja, odkiaľ chceli za pomoci špeciálnej hadice do bandasiek stiahnuť naftu," vysvetlil nám P. Labuda. Muži síce zistili, že sa pomýlili, chceli vypáčiť aj správne veko, miestni ich však vyrušili.

Kontrolujú autá

Keďže stavebné stroje priťahujú ziskuchtivých "majstrov" ako magnet, policajti častejšie kontrolujú autá na ceste 1/18. Nezávisle od seba stopli partiu mladíkov a potom jedného muža s bandaskami. Policajtom sa však nepodarilo dokázať, že ide o zlodejov. "Dvaja mladí muži vo veku 21 a 19 rokov zo Spišského Bystrého mali v aute značky Škoda Fabia šesť prázdnych bandasiek, každá mala objem 30 litrov. V aute bolo cítiť motorovú naftu. Tvrdili, že idú za kamarátom, ktorý im má predať lacnejšie naftu. Keď však uviedli meno dotyčného kamaráta, zistili sme, že nikto taký neexistuje," povedal P. Labuda. Po neúspešnej prehliadke auta museli policajti mladíkov prepustiť.

Nafta od strýka?

Policajti okrem toho riešia aj prípad 23-ročného mladého muža z Klčova, ktorému mal údajne naftu dať za protislužbu jeho strýko. "Mladý muž mal pri sebe bandasku s 20 litrami nafty. Hliadke povedal, že naftu mu dal jeho ujo zo Spišského Podhradia za rozvoz zamestnancov z pracoviska. Keďže sme mali podozrenie, že ide o spáchanie priestupku, bandasku sme zadržali," dodal P. Labuda.

Stroje musia strážiť

Firma Tatra Tera z Dolného Kubína má na stavenisku šesť strojov. "Po tom, čo nás okradli, stroje radšej máme mimo pracovnej doby v stráženom areáli v Levoči," povedal nám Martin Makar z tejto firmy. Na Spiši na úseku Jablonov - Studenec pracujú aj zamestnanci firmy Doprastav. "Stavebné stroje vodiči po ukončení pracovnej zmeny odstavujú na strážených stanovištiach. Stanovištia strážia počas neprítomnosti posádky bezpečnostné služby," uviedla asistentka prezidenta spoločnosti Marcela Cerulíková.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...

Doležal má recept na zrýchlenie výstavby diaľnic - vyvlastnenie

Budovanie diaľnic u nás pripomína nekonečný príbeh. Nestavajú sa však pomaly len pre chýbajúce...

Zmena cestného zákona môže pomôcť vyvlastniť pozemky pod diaľnicami

MDV podotýka, že v súčasnosti platná právna úprava neumožňuje pri líniových stavbách oznamovať...

Viceprimátorka Štasselová: Holý počíta s vyvlastňovaním pre nájomné byty

Prostriedky chceme čerpať zo Štátneho fondu rozvoja bývania a spolupracovať s finančnými partnermi...

Gyimesi: Benešove dekréty sú stále živé. Dochádza ku konfiškácii na základe národnosti

Poslanec za hnutie OĽaNO tejto súvislosti priblížil dva čerstvé prípady.

Prvé kilometre - video dokument o stavbe diaľnice D1 z roku 1970

Nad všetky očakávania intenzívny rast dopravy v mestách a na cestách vyžaduje nevyhnutne stavbu...