Nález ÚS vyvlastňovacieho zákona o príprave výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, bol publikovaný v Zbierke zákonov SR a nadobudol účinnosť.
Bratislava - Nález Ústavného súdu SR, ktorý 26. januára tohto roka konštatoval, že niektoré časti takzvaného vyvlastňovacieho zákona o príprave výstavby diaľnic a rýchlostných ciest z roku 2007 sú v rozpore s ústavou a medzinárodnými dohovormi, bol v utorok publikovaný v Zbierke zákonov SR a nadobudol účinnosť. Zákon schválený parlamentom počas vlády Roberta Fica umožňoval vznik situácie, keď vlastníci nemohli svoj majetok de facto užívať. Zároveň vytváral neprimeraný tlak na všetkých vlastníkov a porušoval aj právo na pokojné užívanie vlastníctva.
Parlament je povinný protiústavné časti zákona upraviť a dať do súladu s ústavou. Ak by tak nespravil, ustanovenia stratia platnosť do šiestich mesiacov od vyhlásenia rozhodnutia ústavného súdu.
Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) potrebuje dostatočný časový priestor na posúdenie nálezu ústavného súdu. Za predčasnú považuje nateraz aj otázku prípadného odškodnenia vlastníkov nehnuteľností. Marcel Jánošík z NDS pre agentúru SITA uviedol, že počet dotknutých vlastníkov, ktorých pozemok mal byť vyvlastnený, sa nezmenil, ide o 7 202 ľudí. Realizovaných vyvlastnení bolo okolo 6 800. Vyplatená suma za vyvlastnenie je doteraz 6 mil. eur. S 28 000 známymi vlastníkmi sa uzavrela dohoda, vyplatená suma bola podľa neho 95,48 mil. eur.
Neznámych vlastníkov, tvoriacich asi 83 % z realizovaných vyvlastnení, zastrešuje Slovenský pozemkový fond. Veľa vlastníkov nebolo ochotných podpísať zmluvy z dôvodu malej náhrady za podiel alebo malú výmeru, 25 % z nich má náhradu do 10 eur.
Pokiaľ ide o odškodnenie vlastníkov pozemkov, u ktorých nebol proces vysporiadania pozemku ukončený a kvôli výstavbe diaľnice či rýchlostnej cesty im vznikla škoda, podľa NDS budú musieť na základe znaleckého posudku preukázať a oceniť uvedenú škodu. Tá im potom môže byť v zmysle právnych predpisov uhradená. "Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a katastrálny zákon upravuje výšku náhrady v prospech vlastníkov," pripomenul Jánošík. Náhrada za výkup pozemku alebo stavby je 1,2-násobok náhrady v peniazoch za ich výkup alebo vyvlastnenie, čiže ku kúpnej cene zistenej v znaleckom posudku sa pripočíta v kúpnej zmluve ešte 20 %.
Stavebné povolenia na diaľnice a rýchlocesty boli podľa diaľničiarov vydané v súlade so spomínaným zákonom z roku 2007. "Doručenky boli použité ako podklad k žiadosti o stavebné povolenie len v prípadoch, ak sa z rôznych dôvodov nepodarilo uzavrieť zmluvu s vlastníkom. V týchto prípadoch bolo stavebné povolenie vydané aj na nevysporiadané pozemky. Postupne boli každému vlastníkovi nehnuteľností zasielané návrhy zmlúv v zmysle geometrických plánov vyhotovených v rámci dokumentácie pre územné rozhodnutie a následne dokumentácie pre stavebné povolenie," poznamenal Jánošík.
Ku dňu vstupu na pozemok, teda ku dňu začatia výstavby boli všetky pozemky, až na niekoľko prípadov, na ktorých bolo vyvlastňovacie konanie, zbavené práv tretích osôb. Aj to sa len týkalo druhého balíka PPP na výstavbu úsekov R1 Nitra západ - Selenec - Beladice - Tekovské Nemce. "Iná je situácia na D1, kde výstavba ešte nezačala, prebieha vyvlastňovanie ešte okolo 50 vlastníkov, ktorí by však ku začatiu výstavby mali byť vysporiadaní," uviedol ďalej Jánošík.
Ak sa vlastník dohodol, dostal za pozemok podľa zákona 1,2-násobok náhrady. "Ak sa nedohodol, pozemok mu bol vyvlastnený, prišiel o 1,2-násobok, ale peňažnú náhradu dostal v obidvoch prípadoch podľa znaleckého posudku, ktorý ocenil pozemky v súlade s platným územným rozhodnutím ako stavebný pozemok, určený na zastavanie," priblížil Jánošík. Znalec pri oceňovaní pozemkov podľa neho vychádza z platného cenového predpisu, zohľadňuje všetky parametre a koeficienty na stanovenie všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti.
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
2007/669 O opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic - zákon
Protiústavné zákony treba podľa Fica pripraviť nanovo
O vyvlastňovacom zákone rozhodne Ústavný súd čoskoro
Ústavný súd chce o vyvlastňovaní rozhodnúť až po voľbách
Mimoriadne opatrenia pri výstavbe diaľnic a ciest - stručný úvod
Naozaj získala NDS právo stavať diaľnice na cudzích pozemkoch?
Text podania skupiny poslancov na Ústavný súd Slovenskej republiky k zákonu 669/2007 Z. z.
Tóthová k Vážneho zákonu: Ústavný súd ho určite zruší
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.