Zákon číslo 669/2007 Z.z., ktorý všetci poznajú ako zákon na urýchlenie výstavby diaľnic, vyvolal vášnivú verejnú diskusiu. Pod paľbu kritiky sa dostalo najmä ustanovenie, ktoré umožňuje vydať stavebníkovi stavebné povolenie aj bez toho, aby mal k pozemku vlastnícke alebo iné obdobné právo. Všeobecne sa toto ustanovenie interpretuje tak, že po vydaní stavebného povolenia bude možné legálne stavať predmetné úseky diaľnic na cudzích pozemkoch a to aj bez súhlasu vlastníka pozemku. Myslím si, že táto interpretácia je nesprávna a to bez ohľadu na ústavnosť či neústavnosť uvedeného zákona.
Na úvod si môžeme pomôcť príkladom zo života. Ak chceme plne legálne šoférovať auto, je potrebné aby boli splnené dve podmienky. Prvou je, aby šofér mal vodičské oprávnenie, lebo zákon o premávke na pozemných komunikáciách takúto povinnosť stanovuje. Druhou podmienkou je, aby vlastník mal právo užívať konkrétne auto (napr. byť jeho vlastníkom, alebo ho mať riadne požičané). Ak nie sú kumulatívne splnené obe podmienky, nemôže byť šoférovanie plne legálne. To znamená, že protiprávne sa správa napr. zlodej, ktorý síce má vodičské oprávnenie, ale auto ukradol. A protiprávne sa správa aj vlastník vozidla, ktorý šoféruje svoje vozidlo a pritom nemá vodičské oprávnenie. Dalo by sa povedať, že na vedenie vozidla je treba mať jednak administratívne oprávnenie (vodičský preukaz) a jednak majetkové oprávnenie (mať vlastnícke alebo iné právo k automobilu).
No a podobné je to aj so zhotovovaním stavieb. Aby som stavbu postavil plne legálne musím ju postaviť jednak v súlade so stavebným zákonom (napr. mať stavebné povolenie ak ho stavebný zákon vyžaduje) a jednak v súlade s predpismi upravujúcimi majetkové práva (napr. musím mať majetkové právo stavbu na pozemku zriadiť). Je potrebné jednoznačne povedať, že vydanie stavebného povolenia neznamená, že stavebník automaticky získa k pozemku majetkové právo zriadiť na pozemku stavbu. To vyplýva aj z dvojakého riešenia situácie, keď dôjde k nelegálnemu zhotoveniu stavby. Takúto situáciu rieši jednak stavebný zákon (§ 88 a nasl.) a jednak občiansky zákonník (§ 135c). Stavebný zákon rieši situáciu, kedy došlo k zhotoveniu stavieb bez príslušného povolenia podľa stavebného zákona. Občiansky zákonníka naopak rieši situáciu, keď niekto protiprávne zriadi stavbu na cudzom pozemku. Avšak protiprávnosť podľa občianskeho zákonníka sa neposudzuje z pohľadu či je stavba riadne povolená podľa stavebného zákona, ale či ten čo ju zriadil mal k tomu právo, t.j. či tým neporušil vlastnícke právo vlastníka pozemku. V praxi to znamená, že aj stavba zriadená v súlade so stavebným zákonom môže byť z pohľadu § 135c občianskeho zákona zriadená neoprávnene a naopak.
No a čo vlastne spôsobil prijatý zákon 669/2007 Z.z.? Nič viac a nič menej než to, že umožnil vydať stavebné povolenie na stavbu diaľnic aj bez toho, aby bol usporiadaný vzťah k pozemkom, na ktorých sa majú diaľnice stavať. Avšak majetkoprávnu stránku nijako nerieši. Mám za to, že na to, aby stavebník získal aj „majetkové“ právo zriadiť stavbu diaľnice na cudzom pozemku, musel by zákonodarca konštituovať osobitné právo stavebníka zriadiť stavbu diaľnice na cudzom pozemku, ktoré by zároveň obmedzovalo vlastnícke právo vlastníka pozemku. Nič také sa ale nestalo. Z toho teda vyplýva, že ak stavebník začne stavať diaľnicu na pozemku, ku ktorému nemá vlastnícke alebo iné obdobné právo, ktoré by ho oprávňovalo stavbu na pozemku zriadiť, dôjde k protiprávnemu zásahu do vlastníckeho práva vlastníka pozemku. A to bez ohľadu na to, či na stavbu diaľnice bude alebo nebude vydané právoplatné stavebné povolenie.
No a čo to znamená pre dotknutých vlastníkov pozemkov? Mám za to, že v prípade, že sa na ich pozemkoch začne výstavba diaľnice bez toho, aby si stavebník usporiadal práva k pozemku, môžu sa domáhať ochrany svojho vlastníckeho práva v zmysle ustanovení § 126 občianskeho zákonníka. Tejto ochrany sa môžu domáhať najmä na súde. Netreba však zabúdať aj na iné možnosti ochrany. Treba spomenúť najmä možnosť domáhania sa ochrany na obci proti tomu, kto spôsobí zrejmý zásah do pokojného stavu (§ 5 občianskeho zákonníka). Obec následne môže predbežne zásah zakázať alebo nariadiť, aby bol obnovený predošlý stav.
Takže nakoniec vlastníci pozemkov nemusia byť na tom až tak zle. To však nič nemení na tom, že zákon číslo 669/2007 Z.z. je treba čo najskôr zrušiť....
Diaľnice a rýchlostné cesty na Slovensku, výstavba a prevádzka
PPP, výstavba a prevádzka diaľnic
2007/669 O opatreniach na urýchlenie výstavby diaľnic - zákon
Občianska iniciatíva Za spravodlivé vyvlastňovanie
Opozícia namietla diaľničný zákon na Ústavnom súde
Prezident podpísal zákon o opatreniach pri výstavbe diaľnic
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.