Byrokracia v otázke životného prostredia zlyháva.
Slová a pojmy „obec“, „občan“ a „demokracia“ navzájom súvisia. Preto vo svete obdivujeme doklady starého osídlenia - obce a mestá, vybudované ako diela „obecného urbanizmu“, spoločnej vôle generácií ich obyvateľov, občanov. Zároveň obranu takto vytvorených hodnôt považujeme za jedno zo základných demokratických občianskych práv.
Ako je to dnes u nás? Príklad: tlak na nezmyselnú výstavbu sídliska v susedstve staroslávneho Devína. Občania, miestni poslanci i starostka sú proti. Výstavba je v rozpore s požiadavkami ochrany prírody aj kultúrneho dedičstva. V publikácii Krajinnoekologické podmienky rozvoja Bratislavy, ktorú vypracovali vedci zo SAV, je dotknuté územie označené za nevhodné pre bytovú výstavbu. Navyše sa nachádza v ochrannom pásme Národnej kultúrnej pamiatky Devínsky hrad i v tesnom susedstve Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Občianska i komunálna iniciatíva sú v úplnom súlade s duchom ústavy, zákonov i názormi odborníkov.
Devín reprezentuje vývoj minimálne 10 storočí európskej histórie a predstavuje národný symbol kľúčového významu. Podobný prípad je, v zmysle najnovších archeologických výskumov, bratislavská Vydrica. O niečo ďalej leží Park kultúry a oddychu a osobitne treba spomenúť Pamätník Chatama Sófera, pamiatku svetového významu, navrhnutú na zápis do zoznamu UNESCO. Zhodou okolností sa všetky uvedené pamiatky nachádzajú v neveľkej vzdialenosti od seba na tom istom nábreží Dunaja - európskej vodnej cesty, kultúrneho fenoménu, bývalej hranice Rímskej ríše i biokoridoru medzinárodného významu a reprezentujú Bratislavu navonok. Nedostatok rozvahy a perspektívneho myslenia u tých, ktorí majú v rukách moc, ohrozuje všetky uvedené kultúrne, prírodné a krajinárske hodnoty, ochudobňuje nás a robí nám hanbu pred svetom.
To, čo chýba „tým hore“, našťastie nechýba občanom a vnútorne ich zjednocuje. Petíciu za záchranu PKO podpisujú ľudia bez rozdielu národnosti, vzdelania, profesie, veku a politických názorov. Občianske iniciatívy však narážajú na betónové múry byrokracie a podnikateľských loby. Prichádza „hodina pravdy“ - otázka fungovania demokracie. Na základe početných skúseností možno usudzovať, že zbyrokratizované oficiálne štruktúry v agende životného prostredia a kultúrneho dedičstva degenerujú a zlyhávajú.
Začnú konať tí, ktorí majú v rukách moc a zároveň tak radi hovoria národe a jeho kultúre? Alebo bude treba, aby sa občan vydal kráčať po cestách Mahátmu Gándhího a Martina Luthera Kinga?
Autor je architekt-urbanista.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.