Veľkopodnikateľ a spoločník J&T zabezpečil, aby chorá firma získala bankové garancie.
Silný muž v pozadí zákazky roka tajil svoje meno pol roka. Namiesto neho sa v stavebnom sektore špekulovalo o úplne iných magnátoch, ale aj o politikoch. František Hodorovský je skrátka veľkopodnikateľ, ktorého veľmi nevidno. Preto jeho aktivity v stavebnej spoločnosti TSS Grade vychádzajú na povrch až teraz. A preto sú zdrojom všeobecného prekvapenia. Keď sa však na jeho príbeh pozrieme zblízka, všetko do seba logicky zapadá. Hodorovského vplyv v TSS pre HN potvrdili nezávisle od seba štyri dobre informované zdroje.
Získať TSS a s ňou aj 245-miliónovú zákazku na nové trate v Trenčíne nemohol hocikto. Muselo ísť o podnikateľa s obrovským kapitálom a zázemím. TSS totiž potrebovala špeciálny prístup. Síce mala na dosah zákazku s rozprávkovým ziskom, ale tiež bola príliš vyčerpaná. Vlani na jeseň sa rozhodla striasť sa svojich dlhov v reštrukturalizácii. To však riešilo len časť problému. Na získanie zákazky potrebovala TSS získať bankovú garanciu alebo záruku od veľmi bohatého človeka. Je to bežná podmienka, ktorou sa štát chráni pred darebáckymi firmami. Ak napríklad stavbár skrachuje, banka vyrovná škody. Alebo keď nedostáva zaplatené načas a potrebuje pomoc, banka mu požičia. V tomto prípade žiadali Železnice SR záruku vo výške 10 percent zákazky, teda takmer 25 miliónov eur.
Predchádzajúci vlastník TSS Ľuboš Hačko chcel problém bankovej záruky prenechať na iných. O predaji podľa informácií HN rokoval s manažérmi nadnárodnej firmy OHL ŽS a so slovenským veľkopodnikateľom Miroslavom Remetom.
Prečo sa k nej napokon dostala Hodorovského skupina, zostalo Hačkovým tajomstvom. Okrem sumy mohol rozhodnúť aj ich spoločný názor na to, do akej miery treba vybabrať s veriteľmi. A následne aj Hodorovského schopnosť zabezpečiť potrebnú záruku.
Vstup nových vlastníkov sa začal ešte v auguste. Do predstavenstva sa vtedy dostal advokát Ivan Pohanka, nasledovali manažéri Marek Choma a Dušan Chovanec. Najmä Chomu a Pohanku podľa dostupných informácií spájajú s Hodorovským spoločné aktivity. Pohanka bol jedným z hlavných aktérov konkurzu, po ktorom Hodorovský ovládol Tatralandiu. Choma pre Hodorovského podľa českých médií staval napríklad akvapark v Česku.
Mužom číslo jeden v oboch prípadoch bol však Hodorovský. A to isté platí podľa viacerých zdrojov tiež pre TSS. S touto firmou ho viaže aj ďalšie puto. TSS sídli v polyfunkčnej budove v centre Bratislavy, ktorú postavila spoločnosť Hrivis developing, kde bol Hodorovský podpredsedom predstavenstva a Choma členom dozornej rady. Tým najdôležitejším putom Hodorovského v TSS je však jeho záruka.
Potrebných 25 miliónov eur odmietla podľa informácií HN poskytnúť Slovenská sporiteľňa, ktorá bola pred reštrukturalizáciou dvornou bankou TSS. A teraz jej významným veriteľom. Keďže boli opatrné aj ostatné banky, na scénu vstúpil Hodorovský. „Bol nápomocný pri riešení poskytnutých garancií,“ potvrdil Chovanec.
Hodorovský sa mohol zaručiť aj sám vlastným kapitálom. „Takáto situácia je možná iba za podmienky, že s tým ŽSR vyslovili súhlas,“ povedal Andrej Leontiev, partner advokátskej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c. Omnoho jednoduchšie bolo využiť vzťahy s J&T Bankou. Hodorovský spolu s touto bankou patria medzi hlavných akcionárov Tatry mountain resorts. Chovanec potvrdil len to, že potrebné prísľuby poskytla banka so sídlom na Slovensku. J&T Banka sa odvolala na bankové tajomstvo a o prípade mlčí.
Isté je, že s Hodorovského pomocou napokon garancia bola, zmluva sa podpísala a začalo sa stavať. Adrenalínu však zďaleka neubúdalo. Práve sa začala reštrukturalizácia. Nádej pre veriteľov bola najmä v lukratívnej trenčianskej zákazke. Súťažné ponuky TSS a ostatných uchádzačov boli ešte „pri starých cenách“. Teda pred érou výrazného zlacnenia stavebných prác na úroveň alebo pod úroveň nákladov. Rizikom bolo zase to, do akej miery sa TSS o tento úspech podelí.
Zatiaľ to pre veriteľov vyzerá zle. S výnimkou bánk a zamestnancov sa hovorí len o odrobinkách. Dvaja z nich podľa informácií HN dostanú ani nie 20 percent, čo je vzhľadom na veľkosť týchto firiem a veľkosť pohľadávok pomerne veľký škrt.
V pozadí TSS Grade zostáva stále niekoľko neznámych. Špekuluje sa aj o vplyve podnikateľa Ivana Petríčka. Ten bol podľa viacerých médií v minulosti súčasťou vlastníckych štruktúr TSS. Nie je úplne isté, aká je jeho pozícia po príchode Hodorovského, no zdá sa, že si ju udržal. Jeho vplyv treba hľadať v materskej spoločnosti TSS, ktorou je firma Rail Invest. V nej je predsedom predstavenstva istý Peter Kováčik. Ten má väzby na Petríčka cez spoločnosť Tempra, ktorej je konateľom. Petríček je zase v dozornej rade spoločnosti, ktorá Tempru ovláda. Petríček mal podľa medializovaných informácií prsty vo viacerých zákazkách. Aj Tempra podľa zistení HN robila pre ŽSR školenia BOZP.
Isté je, že v tomto momente TSS potrebuje ľudí, ktorí sa vedia prihovoriť na správnych miestach. Železnice SR dostali za úlohu ešte raz prehodnotiť, či víťazom tendra má byť naozaj TSS. Alebo či túto firmu majú z tendra vylúčiť pre chyby, ktoré potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie.
Trenčín, modernizácia železničnej trate
Na dome má pre výstavbu železnice trojmetrové praskliny
Modernizácia železnice je ohrozená
Rybníček: Trenčín môže ostať rozkopaný pre cudziu chybu
Dobrodruhovia z tendrového úradu
Skanska uspela, najväčšia vládna zákazka sa prehodnotí
Najväčšia vládna zákazka sa prehodnotí
Top zákazkou za Fica je stavba pri Trenčíne
Európsky súd po mýte preverí železnice
Pri Trenčíne bude stavať firma, ktorej spadli dva mosty
Trenčanov čakajú výrazné dopravné obmedzenia
Skanska žiada preskúmať rozhodnutie ÚVO v železničnom tendri
Obchvat Trnavy má byť hotový do konca mája
Fico chce škrtať extrémne ponuky pri stavba diaľníc
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.