Občianske združenie Legis Telum návrh novely zákona označilo za protiústavný, keďže nepočíta s odškodnením vlastníkov.
Združenie vlastníkov zbraní podalo proti novele zákona, ktorá má obmedziť držanie zbraní, hromadnú pripomienku.
Chystaný zákaz vlastníctva automatických zbraní, ktorý presadzuje ministerstvo vnútra po masakre v Devínskej Novej Vsi, vyvolal odpor medzi držiteľmi zbrojného preukazu. Občianske združenie Legis Telum, zastupujúce tisícky majiteľov zbraní, dnes návrh novely zákona označilo za protiústavný, keďže nepočíta s odškodnením vlastníkov. Tvrdilo, že zmeny sa budú vzťahovať na 60 percent zbraní na Slovensku. Úrad Daniela Lipšica (KDH) výhrady kritikov odmietol.
Sprísnenie zákona predložilo do pripomienkového konania ministerstvo po tom, čo strelec v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves zastrelil koncom minulého mesiaca samopalom sedem ľudí a potom zbraň obrátil proti sebe. Vrah sa angažoval aj v klube športovej streľby. Jeho motív nie je dodnes známy, špekulovalo sa o susedských sporoch.
Útočník si zbraň zaobstaral zrejme legálne, súčasná legislatíva totiž výnimočne povoľuje držať prerobené automatické zbrane, ak sú upravené na streľbu jednotlivými ranami. Lipšic však neskôr naznačil, že muž si ju pravdepodobne nedovolene prerobil na paľbu v dávkach.
Majitelia samočinnej alebo samonabíjacej zbrane by mali podľa novej úpravy do konca júna budúceho roku zbrane previesť na "oprávneného držiteľa", zabezpečiť ich zničenie, znehodnotenie alebo ich odovzdať polícii. Združenie dnes tvrdilo, že majitelia zbraní tým stratia prístup k svojmu majetku. Polícia vraj navyše podľa člena predstavenstva občianskeho združenia Daniela Turečeka nie je schopná desaťtisíce zbraní správne uskladniť. Kto by mal byť oprávnený držiteľ, sa podľa Turečka nevie. Najväčšie škody po prijatí novely vraj podľa združenia utrpia zberatelia.
"Ten návrh sa z absolútnej väčšiny týka len bývalých samopalov vzor 58," reagoval minister na kritiku. Poznamenal, že ide o samopaly, ktorých hodnota je 300 až 400 eur. Minister odmietol argumenty, že sa zmena legislatívy dotkne takmer všetkých druhov krátkych zbraní. "Nie je to tak, že novela sa dá uspôsobiť na rôzne typy zbraní," uviedol.
Na Slovensku bolo evidovaných ku koncu minulého roka 239.311 strelných zbraní, v súčasnosti je ich zhruba 250.000. Definícia novely zasiahne podľa združenia 60 percent z nich, keďže v legislatívnej úprave sa navrhuje zakázať tiež zbrane, ktoré majú podobný vzhľad ako samočinné zbrane. "Takáto bezbrehá formulácia vlastne umožňuje patričným orgánom si zadefinovať do tejto kategórie ľubovoľnú zbraň, pretože podobnosť je vec veľmi subjektívna," poznamenal predseda predstavenstva združenia Ľudovít Miklánek, podľa ktorého sa pripravovaný zákon dotkne aj všetkých moderných pištolí.
V prípade, že legislatívnu úpravu schváli vláda aj parlament, hrozí vraj na Slovensku aj zánik olympijskej disciplíny - rýchlopalná pištoľ. "Pretože zbrane, ktoré sa pri tom používajú, tiež spadajú pod túto novelu," poznamenal Tureček. "Nepoznám žiadnu olympijskú disciplínu v športovej streľbe, kde by sa strieľalo samopalom vzor 58 - neohrozí to, športovú streľbu," reagoval Lipšic.
Združenie tiež kritizuje snahu zaviesť povinné psychologické testy pre držiteľov zbrojných preukazov. Psychologické vyšetrenia sa vykonávali do roku 1995, neskôr ich však ministerstvo vnútra zrušilo. "Na to, aby skutočne bol posúdený stav žiadateľa o zbrojný preukaz, by bolo treba nie psychologický test, ale klinické vyšetrenie," dodal Tureček.
Občianske združenie podalo k pripravovanému zákonu hromadnú pripomienku, ku ktorej sa pripojilo asi sedemtisíc ľudí. "V našom štáte došlo k zlyhaniu jednotlivca, ale momentálne sa tu začína uplatňovať princíp kolektívnej viny," poznamenal Tureček, podľa ktorého navyše nebolo skončené vyšetrovanie streľby.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.