Na trvalý pobyt sa prihlasuje na obecnom alebo mestskom úrade. Termín, dokedy to treba stihnúť, neexistuje. Presťahovaný môže žiť aj v úradnom vákuu, sám si však komplikuje život.
Bratislava - Konečne vo svojom. Radosť a novozískaný pocit domova po presťahovaní však stále niečo kazí. Nové bývanie vo vlastnom byte či dome, často získané po rokoch, ešte treba dotiahnuť.
Na rad prichádza množstvo papierovačiek. Jednou z nich je zvyčajne zmena trvalého bydliska.
Zmena trvalého pobytu komplikuje rôzne životné situácie. Ukázalo sa to napríklad aj pri víkendových voľbách prezidenta. Ak niekto menil trvalé bydlisko krátko pred voľbami alebo medzi prvým a druhým kolom, úrady nemuseli vedieť, kam mu poslať oznámenie o voľbách. Volič tak nevedel, či má voliť ešte v starom, alebo už novom okrsku. Výraznejšie problémy volebná komisia nehlásila, hlasovanie však nakoniec záviselo od ochoty dohodnúť sa priamo vo volebnej miestnosti.
Keď meníte trvalý pobyt, najprv sa treba prihlásiť na mestskom alebo obecnom úrade, vysvetľuje Kvetoslava Ďuriančíková z evidencie obyvateľstva na Mestskom úrade v Brezne. V Bratislave a v Košiciach sú to miestne úrady jednotlivých mestských častí. Ďuriančíková tvrdí, že zákon nehovorí o tom, do koľkých dní po presťahovaní sa musí človek nahlásiť. Ukladá len ohlasovaciu povinnosť.
Termín je podľa Gabriely Cifraničovej z trebišovského mestského úradu stanovený len pri prechodnom pobyte. „Ak sa občan zdržiava mimo svojho bydliska viac ako 90 dní, tak je povinný nahlásiť sa na prechodný pobyt,“ vysvetľuje.
Ak ani toto pravidlo nedodrží, nehrozia mu podľa Aleny Koišovej z ministerstva vnútra žiadne sankcie.
Pokuty nie sú ani pri trvalom pobyte. Ak sa však naň občan neprihlási, riskuje podľa Koišovej prieťahy pri komunikácii s úradmi, ktoré sú napojené na evidenciu obyvateľstva.
Na trvalý pobyt treba okrem ľudí, ktorí sa presťahovali, prihlásiť aj novorodencov, obyvateľov zariadení sociálnych služieb, ktorí v nich žijú celý rok, a napríklad osoby, ktoré získali slovenské občianstvo
a rozhodli sa natrvalo žiť na Slovensku.
Zdroj: Ministerstvo vnútra
Záujemca o trvalý pobyt na príslušnom obecnom alebo mestskom úrade potrebuje preukaz totožnosti.
Deťom do 15 rokov treba priniesť ako identifikačný doklad ich rodný list. K prihláseniu sa na trvalý pobyt je potrebný takisto doklad o vlastníctve alebo spoluvlastníctve budovy, kde človek býva. Podnájomník musí predložiť písomné potvrdenie o súhlase s prihlásením na trvalý pobyt s overeným podpisom vlastníka alebo nájomcu budovy.
Ohlasovňa overí správnosť a platnosť údajov a predložených dokladov. Následne je už na nej, aby o prihlásení občana dala vedieť mestskému úradu v jeho predchádzajúcom bydlisku.
Pri prihlasovaní na trvalý pobyt záujemca vypĺňa aj prihlasovací lístok so základými údajmi.
Prihlásenie na trvalý pobyt je podľa Koišovej z ministerstva vnútra bezplatné. Spoplatnené je len potvrdenie o pobyte, ktoré stojí tri eurá.
Zmenu pobytu potom treba nahlásiť predovšetkým do zdravotnej poisťovne, ktorá si už pri ignorovaní tejto povinnosti vypýta pokutu – až do 331 eur (10tisíc korún). Najmä žinostníkov potom čaká návšteva ďalších úradov.
Nová adresa sa musí odraziť aj na dokladoch. Základom je výmena občianskeho preukazu. O jeho vydanie musíte požiadať do 30 dní od zmeny trvalého bydliska.
Žiadosť o jeho vydanie treba podľa informácii ministerstva vnútra podať osobne na okresnom riaditeľstve Policajného zboru v mieste trvalého bydliska.
Polícia na to potrebuje doterajší občiansky preukaz a potvrdenie o trvalom pobyte. Správny poplatok za výmenu občianskeho preukazu v tomto prípade je 4,50 eura.
Nový občiansky preukaz si žiadateľ musí prevziať osobne najneskôr do 90 dní od podania žiadosti. Kto nepožiada o vydanie občianskeho preukazu pri zmene trvalého bydliska, môže dostať pokutu do 33 eur.
Kolotoč úradov, ktorý nasleduje po zmene trvalého pobytu.
1. Zdravotná poisťovňa
Zmenu treba nahlásiť do ôsmich dní. Pokuta za nedodržanie povinnosti môže byť až do 331 eur.
2. Sociálna poisťovňa
Prihlásiť sa musia najmä živnostníci a rodičia svoje novonarodené deti.
3. Polícia
Mení sa osvedčenie o evidencii vozidla. Najneskôr do 15 dní, poplatok je 4,50 eur. Zmeniť treba aj evidenčné číslo, iba pri presťahovaní do iného okresu. Povinnosť do 15 dní. Poplatok je 16,50 eur, pokuta môže dosiahnuť až 100 eur. Zmena sa týka aj tých, čo majú zbrojný preukaz. Poplatok je 16,50 eur.
4. Daňový úrad
Týka sa živnostníkov, iba v prípade zmeny sídla podnikania.
5. Odbor živnostenského podnikania
Nahlásiť treba zmenu trvalého bydliska – do 15 dní. Pokuta môže byť až do výšky 663 eur.
1990/369 Zákon o obecnom zriadení
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.