O Palackovi vie len Fico

Premiér tvrdí, že o Gabrielovi P. vie zo slovenského zdroja. SDKÚ obviňuje Fica z praktík ako z čias za Mečiara, keď sa zneužívala spravodajská služba.

Gabriel Palacka počúva slová premiéra Roberta Fica „s úžasom“. Napísal to vo svojom stanovisku pre agentúru SITA. Spájanie svojho mena s tunelovaním Braniska odmieta.

„Nikdy som s vecou nemal nič spoločné a tobôž som nikdy nemal žiadne dispozičné právo k nejakým účtom vo Švajčiarsku. Ľudí, ktorých polícia obvinila, osobne vôbec nepoznám.“

Palacka hovorí, že Fico použil jeho meno len preto, aby mohol kauzu spojiť s SDKÚ.

Fico včera svoj slovník o tom, že Palacka mal prístup k podo­zrivým švajčiarskym účtom, zmiernil. O informácii hovoril, že je operatívna. „Má svoju hodnotu a preveruje sa.“

„Verím, že ak sa nám podarí prelomiť niektoré veci, ktoré sa týkajú Veľkej Británie a Lichtenštajnska, budeme múdrejší.“

Povedal, že „do Londýna chodia aj iné zaujímavé osoby zo slovenského politického života a navštevujú banky“.

Nikoho nemenoval. Mikuláš Dzurinda odmietol, že by mal nejaký účet v zahraničí. „Spomínam si na jeden deň, keď som si v slovenskej tlači mohol pozrieť výpis švajčiarskeho konta prezidenta Kováča. Rýchlo sa ukázalo, že išlo o podvod,“ povedal Dzurinda.

Fico: Máme ich na lopate

Premiér si však myslí, že už aj tak má SDKÚ problém, pretože troch nominantov strany v Slovenskej správe ciest, ktorí sú obvinení, „máme na lopate“.

Nakoľko je štandardné, že premiér takto zverejňuje operatívne informácie? „Nakoľko je štandardné, aby nominanti politickej strany takto kradli,“ odpovedal Fico. „To, čo predviedol Robert Fico, považujem za zákerný a účelový útok na SDKÚ, ničím nepodložený,“ tvrdil Dzurinda.

Ficovo narábanie s informáciami, ktoré môžu byť zo SIS, sa mu nepáči. On to podľa neho nerobil. Vraj ani v kauze skupinka.

Premiérovi podľa neho môže preskočiť, ak bude čítať „hlúposti, kto, kde, kedy, s kým, jedna desatina, stotina sa z toho môže potvrdiť“.

Dzurinda sa včera s Palackom stretol a je presvedčený, že premiér o jeho dispozičnom účte klame. „Je to tlak na políciu?“ spýtal sa.

O Palackovi sa podľa informácií SME vo vyšetrovacom spise nič nehovorí. „Nebudeme komentovať v médiách prezentované informácie k prípadu,“ povedal hovorca polície Martin Korch.

Premiér chce od Dzurindu vyvodenie politickej zodpovednosti.

Dzurinda hovorí, že odvolal ministra Macejka, ktorý troch obvinených do podniku dosadil. „Povedal mi, aby som na nich nesiahal,“ povedal naopak Macejko pre TA 3.

Fico na otázku, prečo on neprevzal zodpovednosť za štátneho tajomníka Martina Glváča, ktorý zarobil na podozrivej reštitúcii, povedal, že jej nerozumie.

„Obráťte sa na pána Simona, Hideghétyho,“ odporučil novinárom.

Švajčiari: No comment

Fico o Branisku rokoval na nedávnej návšteve Švajčiarska priamo s prezidentom. Vraj preto, že boli informácie, že slovenská polícia nespolupracuje.

Vyšetrovatelia to odmietli. Tvrdia, že Švajčiarom poskytujú informácie rýchlo a vždy im vychádzajú v ústrety. Aj Fico povedal, že švajčiarsky prezident na stretnutí potvrdil, že spolupráca je dobrá.

Jeho hovorca Jean-Marc Crevoisier zároveň včera SME povedal, že o tom rokovali na žiadosť Fica. Švajčiarska generálna prokuratúra informácie o vyšetrovaní odmietla poskytnúť.

„V minulosti sme tu mali viacero škandálov, keď vyšetrovatelia informovali o výsled­koch kauzy ešte pred ukončením vyšetrovania. Odvtedy sú zdržanlivejší,“ povedal Matthias Saxer z Neue Zürcher Zeitung.

Políciu záujem prekvapil

Počas štyroch rokov sa o policajné vyšetrovanie nijaký politik nezaujímal, až kým Branisko neobjavil Fico.

Polícia vyšetruje kauzu Branisko od roku 2004. Začala sa teda počas vlády Mikuláša Dzurindu. Potom, čo zadokumentovala podvod, bolo už v roku 2006 vyšetrovateľom z úradu boja proti organizovanej kriminalite a špeciálnej prokuratúry zrejmé, ku komu smerujú obvinenia. Zistili, že vytunelované peniaze prechádzali zo slovenských účtov do Švajčiarska alebo do Veľkej Británie a Lichtenštajnska.

Polícia sa preto obrátila na švajčiarskych kolegov, ktorí začali spolupracovať. Sami vyšetrovali ekonomickú kriminalitu, ktorá súvisela s tunelovaním Braniska. Na základe oznámenia podnikateľa Hanspetera Naya preverovali Jána G., slovenského emigranta žijúceho aj vo Švajčiarsku z toho, že pre Branisko podplácal slovenských činiteľov. Obe strany si tak začali vymieňať informácie. V decembri 2007 napríklad Slováci robili na žiadosť Švajčiarov u predstaviteľov Slovenskej správy ciest aj u Jána G. domové prehliadky. Ján G. to SME potvrdil.

Vyšetrovatelia mali skôr vážny problém získať informácie od ministerských úradníkov. Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš potvrdil, že nakoniec preto musel minister vnútra Robert Kaliňák písať ministrom financií aj dopravy.

Situácia sa pohla potom, čo Švajčiari doručili našej strane súdny spis, v ktorom Nay vo Švajčiarsku žaluje Jána G. Práve v ňom sú informácie o medializovaných účtoch. Polícia preto začala pripravovať obvinenie konkrétnych ľudí. Asi pred troma týždňami sa o prípad začalo zaujímať vedenie polície.

Švajčiarski vyšetrovatelia boli niekoľkokrát na Slovensku, rovnako aj Slováci vo Švajčiarsku.

Obvinení tvrdia, že sú nevinní. Jána G. obhajuje bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro. SIS po Mitrovom odchode v jednej zo svojich správ uviedla, že Branisko sa tuneluje.

Operatívne zdroje nie sú stopercentné

Ak poskytne tajná služba nejakú informáciu premiérovi, mala by byť overená, nie vždy sa však musí potvrdiť.

Operatívne informácie využívajú pri svojej činnosti polícia a tajná služba.

V prvej fáze ide o neoverené informácie, ktoré im poskytne zdroj (informátor). „Zdrojom však nemôže byť hocikto, ten človek musí byť istým spôsobom dôveryhodný,“ hovorí bývalý riaditeľ tajnej služby Ladislav Pittner. Ak sa podľa neho SIS rozhodne, že posunie operatívnu informáciu predsedovi vlády, mala by byť overená. Nevedel však povedať, do akej miery sa v minulosti potvrdili takto získané informácie.

„Nemusia sa potvrdiť stopercentne, sú však dostatočným podnetom na to, aby mohli konať orgány činné v trestnom konaní. Ďalšími úkonmi, ako je krížová kontrola v rámci SIS alebo policajné vyšetrovanie, sa neskôr zisťuje ich hodnovernosť.“

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Strategické investície sa majú zrýchliť, ale s rizikom oslabenia vlastníckych práv, poslanci prelomili prezidentkino veto

V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...

Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.