Pezinok - O opatreniach proti nevýhodným predajom a prenájmom majetku obcí hovorili dnes odborníci na konferencii združenia Via Iuris v Pezinku. Zhodli sa, že občan nemá možnosť zabrániť nevýhodným predajom. Občiansky súdny poriadok by mal zakotviť právo občana napadnúť uznesenie mestského zastupiteľstva alebo zmluvu o predaji, prevode či prenájme.
Už dnes sa však môže každý občan obrátiť na Európsku komisiu, aby preskúmala, či nešlo o nepovolenú štátnu pomoc. Každý predaj, prevod alebo prenájom, kde je rozdiel medzi cenou a trhovou hodnotou najmenej 200 tisíc eur, je považovaný za štátnu pomoc. Musí spĺňať podmienky zákona o štátnej pomoci a európskych pravidiel vrátane povinnosti oznámiť pomoc vopred EK a počkať na jej súhlas. Menšie sumy sa nahlasujú ministerstvu financií. Do dvoch mesiacov komisia rozhodne, či išlo o nelegálnu štátnu pomoc. Ak námietku uzná, musí kupujúci mestu doplatiť. Podľa právnikov môže pod tento inštitút spadať aj nedávny prevod pozemkov pod hokejovú halu bratislavským mestským zastupiteľstvom.
Na to, aby občan nebol len štatistom, ale mohol kontrolovať volených zástupcov, je podľa expertov potrebná novelizácia nielen Občianskeho súdneho poriadku, ale aj zákonov o obciach a vyšších územných celkoch.
Prvou podmienkou transparentného spravovania verejného majetku je informovanosť, zdôraznil riaditeľ Via Iuris Pavol Žilinčík. Český zákon o obciach napríklad ukladá samospráve povinnosť verejnosti oznamovať vopred každý predaj, prevod alebo prenájom obecného majetku. Ak to neurobí, transakcia je neplatná. Kontrola samospráv je dôležitá aj preto, že spravujú majetok, ktorý je oveľa väčší ako majú mestá v západnej Európe alebo v USA.
Spolupracovníčka Via Iuris Zuzana Čaputová konštatovala, že predaj je významným zdrojom rozpočtov. Predaj majetku tvorí napríklad v Bratislave vyše 20 percent príjmov. Na rozdiel od nakladania s majetkom štátu však v SR nie sú presné pravidlá na nakladanie s majetkom obcí a vyšších územných celkov.
Mimovládna nezisková organizácia Via Iuris vznikla v roku 1993 ako Centrum pre práva občana. Ovplyvnila priamo alebo nepriamo prostredníctvom rozhodnutí súdu viacero zákonov. Podarilo sa jej zmeniť Občiansky súdny poriadok tak, aby občan mohol opäť napadnúť aj veľké stavby, pod jej vplyvom sa zmenilo ustanovenie Trestného poriadku, ktoré nedovoľovalo poškodenému občanovi namietať proti zastaveniu trestného stíhania. V prípade obce Ďubákovo sa rozhodnutím Ústavného súdu SR zmenili zákony tak, aby stavebná uzávera nemohla trvať dlhšie ako dva roky a obec bola účastníkom konania. Via Iuris sa snaží o systémové zmeny pri kontrole moci, odstraňovaní korupcie a netransparentného nakladania s verejnými zdrojmi, v účasti verejnosti na rozhodovaní, slobode prejavu, v justícii a etike právnických povolaní. Občanov zastupuje zdarma. Viac informácii nájdu občania na stránke www.viaiuris.sk.
Na konferencii v Pezinku boli odborníci z Generálnej prokuratúry, špeciálnej prokuratúry a Špeciálneho súdu, Najvyššieho kontrolného úradu, advokáti a tretí sektor. Pozvaní zástupcovia ZMOS a starostovia na konferenciu neprišli.
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných komunikáciách. Upozornila, že v nej nebola ani po podaní stanoviska Ministerstva financií (MF) SR dodatočne vykonaná kvantifikácia...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 - Vyvlastňovanie (kto môže vyvlastniť majetok občana Slovenska a za akých podmienok
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) donaha. Zamestnanci úradu nesúhlasia s tvrdeniami politikov o tom, že novinka prinesie stavebníkom možnosť stavať už za pár...
O vyvlastnenie požiadala minulý rok Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), chce zabrániť jeho úplnému schátraniu.
Nové mýto má vybrať viac peňazí. Otázkou je, či sa plán podarí.
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené, rozhodol budějovický krajský súd.
Na Slovensku počuť iba politikov, ktorí zastupujú ruské záujmy, maďarské záujmy, súkromné záujmy, ale žiadneho, ktorý by v tejto veci zastupoval slovenské záujmy.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa rozhodla vrátiť Národnej rade (NR) SR novelu zákona o pozemných...
Odkaz na web Rádia Lumen, ak by prehrávač nefungoval: Záznam relácie ÚV hovor z 9. 12. 2022 -...
Podmienky pre vyvlastnenie pozemku motocentra pre stavbu diaľnice D3 pri Tábore boli splnené,...