Nižný Hrušov/Strážske - Avizovaná výstavba elektrárne v Strážskom, ktorej odpad zo spaľovania uhlia by mal byť uskladnený na odkalisku Poša, podnietila vznik občianskeho združenia (OZ) "STOP trojuholníku smrti".
OZ chce bojovať za zdravé životné prostredie práve v lokalite, kde sa v uplynulých desaťročiach orientoval priemysel hlavne na chemickú výrobu v Strážskom.
OZ, ktoré sa zaregistrovalo začiatkom júla na príslušnom ministerstve, začne v auguste petičnú akciu občanov okolitého regiónu proti výstavbe spomínanej elektrárne. Ňou chce osloviť orgány štátnej správy, vládu, parlament a ďalšie inštitúcie. "Budeme žiadať monitoring odkaliska v Poši, ale aj v Kyjovskom potoku a v rieke Ondava, aby sme zistili skutočný stav kontaminácie územia," uviedol dnes pre TASR Ján Jusko z OZ. Zabezpečiť ho má nezávislá certifikovaná organizácia za asistencie Greenpeace. Združenie bude ďalej požadovať odstránenie PCB-látok, ktoré sa nachádzajú v areáli chemickej firmy v Strážskom, nespaľovacou technológiou.
Podľa Juska iniciatívu OZ podporujú starostovia obcí Ondavskej a Toplianskej doliny. Pomoc prisľúbili aj zemplínske okresné sídla - Michalovce, Humenné a Snina. Podľa neho pod petíciu, ktorú proti výstavbe elektrárne spustili Priatelia zeme z Michaloviec sa už podpísalo viac ako 5000 Zemplínčanov.
Skupina J&T pripravila zámer projektu novej elektrárne v areáli Chemka Strážske. Projekt novej elektrárne spĺňa podľa predstaviteľov skupiny najprísnejšie ekologické limity a normy Európskej únie.
"Prioritou pri príprave projektu elektrárne bola ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Sme presvedčení že stavba a prevádzka novej modernej elektrárne a príchod ekonomicky silného investora by pre mesto a celý región boli novým impulzom k trvale udržateľnému ekonomickému a sociálnemu rozvoju, z ktorého by mali prospech všetci občania," povedal riaditeľ J&T Energy Sector Development Tomáš David.
Elektráreň s ročnou výrobou elektriny 2,45 TWh sa stane zdrojom nových príjmov pre mesto Strážske, pričom významnú úlohu budú mať daňové výnosy plynúce z prevádzky elektrárne, jej prevádzka prinesie stovky nových pracovných miest v čase jej výstavby, ale aj po uvedení do prevádzky, čím by prispela zvýšeniu zamestnanosti v regióne.
V novej elektrárni budú podľa Davida použité najmodernejšie a najlepšie dostupné technológie a postupy, ktoré sú zárukou eliminácie dopadov prevádzky elektrárne na životné prostredie. Ako preukázala už vykonaná rozptylová štúdia, dopady novej elektrárne na životné prostredie mesta a okolia by boli minimálne. Zo štúdie vyplýva, že koncentrácia oxidu siričitého by pri najnepriaznivejších poveternostných podmienkach bola v akomkoľvek mieste vždy nižšia než jedna pätina povolenej hodnoty a koncentrácia pevných znečisťujúcich látok by nepresiahla 2 % priemernej ročnej povolenej hodnoty.
Popri výrobe elektriny môže byť nezanedbateľným prínosom novej elektrárne aj dodávka tepla pre ďalšie podniky v meste a možnosť dodávky tepla aj pre mesto Strážske.
Proti budúcej elektrárni v Strážskom vzniklo občianske združenie, ide im o zdravý život
Iniciatíva Stop trojuholníku smrti odmieta elektráreň v Strážskom
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.