Obvinený konateľ stavebnej spoločnosti D4R7 definitívne nejde za mreže

Nemec Michael Heerdt so svojím kolegom Španielom Juanom Josém Bregelom Semom čelia obvineniu. Spoločnosť, ktorá stavia diaľnicu a rýchlostnú cestu pri Bratislave mala ťažbou štrku bez povolení ohroziť životné prostredie.

„Rešpektujem rozhodnutie miestneho súdu a budem plne spolupracovať s relevantnými úradmi a teším sa na úspešnú obhajobu mojej neviny a mojej dobrej reputácie," povedal po verdikte Heerdt.

„Napriek tomu, že bolo mnoho dezinformácií okolo tohto projektu, rád by som všetkých ubezpečil, že záväzky voči Slovenskej republike, našim subdodávateľom, našim zamestnancom berieme veľmi vážne a že svoj projekt D4/R7 uskutočníme v súlade s kontraktom a relevantnými zákonmi. Na záver by som ešte dodal, že minulý týždeň sme dostali všetky potrebné povolenia na otvorenie diaľnice medzi obcami Holice a Rovinka. Predpokladám, že najneskôr v priebehu druhého júlového týždňa ju budeme môcť otvoriť pre dopravu," dodal.

Jama v lokalite Jánošíková pri Dunajskej Lužnej už pomaly zarastá trávou, ale aktuálne sa stala horúcou témou pre vyšetrovateľov. Stavebné konzorcium D4R7, ktoré využilo štrk z tejto jamy na podložie nových ciest, obvinili už v marci 2019 - bolo to niečo viac ako rok potom, čo štrk z inkriminovaného miesta vyťažili.

Obvinenie vniesli aj manažérovi konzorcia, ktorý mal tento úsek na starosti. Ťažbou bez povolení mala firma podľa vyšetrovateľov ohroziť životné prostredie.

Predminulý týždeň napokon polícia zadržala aj konateľa firmy Michaela Heerda, ktorého spolu so Španielom Semom pridali do zoznamu obvinených.

„Takouto činnosťou zásadným spôsobom zasiahli do životného prostredia v dotknutej lokalite chráneného územia Žitného ostrova a vystavili viaceré zložky životného prostredia do rizika, ich ohrozenia a vzniku ekologickej ujmy,“ vyhlásil po Heerdtovom zadržaní na sociálnej sieti polície zástupca riaditeľa odboru kriminálnej polície KR PZ v Bratislave Milan Maškara.

Cítili sa ponížení

Spoločnosť označila kroky polície za neprimerané a ponižujúce, trestnému konaniu už čelí celé mesiace. Prokurátor však podal na Heerdta návrh na vzatie do väzby, a to pre všetky zakonné dôvody, teda z obavy pred útekom, ovplyvňovaním svedkov ako aj možného pokračovania v trestnej činnosti.

Sudca Okresného súdu Bratislava III. ale návrhu nevyhovel a dnes jeho verdikt potvrdil aj bratislavský Krajský súd, ktorý Nemca ponechal na slobode. Prokurátorovu sťažnosť zamietol senát Tibora Kubíka.

„Odvolací súd vidí len väzobný dôvod v tzv. preventívnej väzbe, ktorú nahradil písomným sľubom obvineného,“ uviedol hovorca Krajského súdu Bratislava Pavol Adamčiak. Konateľ firmy sa musí hlásiť probačnému úradníkovi, má zákaz vycestovať, musí preberať poštu z polície a prokuratúry a oznámiť každú zmenu pobytu.

Druhý obvinený Španiel Sem už zo zahraničia kontaktoval políciu a je pripravený s ňou spolupracovať.

Bez povolení

Polícia tvrdí, že ťažba štrku bola nelegálna - bez potrebných povolení úradov. Konzorcium sa bráni, že najala inú slovenskú spoločnosť, aby zabezpečila potrebné povolenia na ťažbu štrku z dotknutých pozemkov.

Tá aj zabezpečila vydanie prvostupňového územného rozhodnutia Okresného úradu Bratislava, ktorým boli práce schválené. Potom však starosta Dunajskej Lužnej podaním opravného prostriedku povolenie prakticky stopol.

„Dôvodom vyhovenia opravnému prostriedku neboli otázky súvisiace s ochranou životného prostredia. Územné konanie pritom dodnes nebolo ukončené,“ informovala D4R7 Construction.

Spoločnosť sa bráni aj tým, že pre ťažbu štrku uzatvorila platné nájomné zmluvy s vlastníkmi relevantných pozemkov.

„Preto nemohla byť spôsobená žiadna škoda majiteľom dotknutých pozemkov. Bola im zaplatená dohodnutá odmena za využitie ich pozemkov a títo si ani neuplatňujú žiadne nároky voči firme,“ bráni sa stavebník.

V tomto konaní ale firma nečelí problému s prenájmom, ale že ohrozila životné prostredie. Polícia má v rukách znalecký posudok, ktorý jej to má potvrdzovať. Podľa aktuálneho stavu vyšetrovania tak mali na životnom prostredí spôsobiť škodu vo výške 12,5 milióna eur. Túto sumu už prokurátor v januári nechal na firemnom účte D4R7 zadržať.

Aj D4R7 si ale dala urobiť posudky, ktoré podľa nej potvrdzujú presný opak.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...