Obyvatelia Šafárikovej: Stále nás ignorujú!

Zvažujú podanie žaloby na mesto alebo štát.

Obyvatelia Šafárikovej ulice v Prešove, ktorí žiadajú odklon dopravy z tejto časti, otvorene hovoria o ignorantstve zo strany kompetentných. Majú pocit, že ich problém s preplnenou premávkou, pár metrov od ich domov, nikto nerieši. Tvrdia, že situácia je vážna a ide o život!

Prešov - Peter Stachura z Prešova býva s rodinou v rodičovskom dome na Šafárikovej ulici. Denne mu okolo jeho obydlia, stojaceho tri metre od cesty, prechádzajú stovky nákladných áut.

Prehustená doprava bola príčinou tragickej smrti jeho matky pred niekoľkými rokmi. Zabilo ju tu auto rovno na priechode pre chodcov. K zranenej žene sa pre preplnenú ulicu autami mala problém dostať aj sanitka. "Vraví sa, že keď nejde o život, nejde o nič. Z môjho otca sa stal vdovec. Tu už nejde o hluk, ale o život," sťažuje sa nespokojný obyvateľ mesta.

Myslí si, že problém sa dá vyriešiť odklonom nákladnej prepravy cez sídlisko Sekčov. Bytové domy sú od cesty vzdialené niekoľko desiatok metrov. "Vedie tam štvorprúdovka. Bola projektovaná ako diaľničný privádzač," vysvetľuje. Podľa neho sú neustálym zhoršovaním životných podmienok obyvateľov v okolí Šafárikovej, najmä hlukom a smogom, porušované ich ústavné práva. "Zvažujem kroky, zažalujem mesto alebo priamo štát. Treba vziať väčšie kladivo a prekonať prešovskú ohradu," rázne argumentuje. Podľa neho jeho matka prišla o život z dôvodu, že kompetentní zanedbali svoje povinnosti.

Primátor odišiel pred diskusiou

Rovnaký názor majú aj ostatní obyvatelia Šafárikovej ulice. Sú presvedčení, že mesto nevenuje dostatočnú pozornosť zhoršujúcej sa dopravnej situácii v tejto časti mesta. Touto časťou prejde okolo 400 kamiónov denne. Prejavuje sa to poškodzovaním ich majetkov, najmä narušením statiky domov. Prekročená je prípustná koncentrácia exhalátov i prípustná hranica hluku. Dokazujú to oficiálne namerané hodnoty.

"Je tu dlhodobo predimenzovaná doprava. V neďalekej nemocnici pociťujú pacienti zvýšený hluk. Rovnako aj študenti bohosloveckej fakulty a dvoch stredných škôl," dodáva ďalší dotknutý obyvateľ Michal Kozák. Upozorňuje aj na nebezpečenstvo, ktoré hrozí z cisterien prevážajúcich horľaviny do neďalekých Kapušian.

Podľa neho im primátor Pavel Hagyari ešte v januári sľúbil, že situáciu budú intenzívne riešiť a do Veľkej noci mali byť prijaté opatrenia.

"Nič sa nevyriešilo. My nie sme občania? My sme iba platiči daní. Je to poburujúce, máme pocit ignorantstva. Keby tam býval niekto iný, veci by sa pohli," vraví Mária Dajčová.

Kritizujú aj nedávne Fórum o doprave, ktoré zorganizovalo mesto. "Cítil som sa ako študent na odbornom seminári. Do diskusie sme sa takmer nemohli zapojiť. Odpovedí na naše otázky sme sa nedočkali. Pán primátor počas prestávky, ešte pred diskusiou, bez vysvetlenia odišiel.

Kým v minulosti primátor Prešova Pavel Hagyari rozprával o vyriešení problému so Šafárikovou za pár týždňov, dnes je jeho rétorika iná: "Ide o cestu prvej triedy medzinárodného významu a nie je také jednoduché odkloniť z nej dopravu."

Východiskom by podľa neho bolo prekategorizovanie tejto komunikácie na cestu nižšieho významu, čo je v kompetenciách ministerstva. Zatiaľ však o to ministerstvo nepožiadali. "Momentálne nemáme náhradnú trasu. Do úvahy by pripadala po dostavaní Nábrežná komunikácia až po ZVL," vysvetlila vedúca oddelenia dopravy prešovského mestského úradu Adriana Compeľová.

Po dostavaní Nábrežnej bude možné kamiónovú dopravu prichádzajúcu od Sabinova presmerovať na Levočskú a následne na Nábrežnú. Tým sa však vytvorí ďalší problém s prehustenou dopravou na Levočskej ulici. Preto by najvhodnejším riešením bola preložka štátnej cesty I/68 vedúcej od Sabinova na Bardejovskú cestu a následne na Východnú ulicu. To je však výlučne v kompetencii Slovenskej správy ciest.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...