Odvrátená strana Slovenska

Bratislava - Mnohí tvrdia, že cez víkend vyhralo to horšie Slovensko. Lenže povedať, že Gašparoviča volia starí, škaredí, neúspešní vidiečania, kým Radičovej fandili pekní, navoňaní, úspešní vysokoškoláci z mesta, je otrasným zjednodušením.

Veľa slušných, dobrých a vzdelaných ľudí nájdeme aj medzi prívržencami národných socialistov. Koniec koncov, často sú to naši priatelia a príbuzní. Tie trecie plochy nie sú ani o vzdelaní, ani o IQ, skôr ide o psychológiu rôznych skupín voličov. Najtvrdší priaznivci vládnej koalície akoby nevedome trpeli vnútornými zraneniami, ktoré sa prenášajú aj do ich voličských rozhodnutí. Skupina občanov, ktorej imponuje kombinácia nacionálnej demagógie a sociálneho populizmu sa dá všeobecne charakterizovať nasledovne:

Čakanie na politického spasiteľa, resp. silného vodcu, ktorý pohladí voličom ego

Pre národno-socialistického voliča je typické neustále čakanie na politického mesiáša, ktorý vyrieši zhora všetky jeho osobné problémy. V uplynulom desaťročí to bol Mečiar, v tomto je to Fico a keďže takéto poňatie politiky musí byť už z princípu odsúdené na budúce sklamanie, je pravdepodobné, že Slováci si politického spasiteľa nájdu aj v nasledujúcom desaťročí. Politický mesiáš, po akom túžia národno-socialistickí voliči, má byť otcovskou postavou, ktorá trestá, chráni i usmerňuje a zároveň v národe pestuje pocit, že je dokonalý taký aký je, aj s jeho negatívnymi vlastnosťami.

Uprednostňovanie osobných regulačných mechanizmov pred abstraktnými pravidlami

Národno-socialistický volič vie, že veľa vecí u nás nefunguje, ale do poriadku sa podľa neho nemajú dať kritikou a postupným zlepšovaním pravidiel hry, ale náhlym akčným zásahom tvorivého génia, ktorý zo dňa na deň zaistí spravodlivosť. Dôležitý nie je procedurálny postup, ale „poznať vodcu“ a vedieť „vybaviť veci“. Národno-socialistický volič akoby nechápal, že v právnom štáte vládnu pravidlá a nie svojvôľa jednotlivca. Nechápe ani to, že štát, ktorý je dosť silný nato, aby ľuďom dal čokoľvek, po čom túžia, je zároveň dosť silný nato, aby im vzal čokoľvek, čo si cenia. Vidieť to napr. na nadšenej podpore koaličných voličov ľahšiemu vyvlastňovaniu pre potrebu výstavby diaľnic, ktoré sa mení na zúfalý občiansky odpor, keď sa začne týkať ich osobne.

Materialistické chápanie vlastnej existencie („hlavne nech je gágor plný“)

Mnohí národno-socialistickí voliči chápu svoju existenciu nesmierne materialisticky. Spoznáte ich podľa argumentu, že z toho alebo onoho „sa človek nenaje“. Títo ľudia akoby na Maslowovej pyramíde potrieb zastali niekde na polceste. Ich život sa točí okolo prijímania potravy, tekutín a lacnej zábavy. Zaujímavé je, že presne tieto osoby často vyčítajú materializmus a nedostatok duchovných hodnôt ľuďom, ktorí žijú bohatším duchovným životom ako oni sami (viď. najnovšie označenie celej plejády umelcov za národné bahno).

Uprednostňujú „prežitie“ pred „žitím“ (alebo: „Radšej byť otrokom ako nebyť vôbec“)

Títo voliči sú nositeľmi kolektívnej evolučnej stratégie, ktorej ide o prežitie za každú cenu. Inými slovami, biologické zachovanie národa a svoje vlastné – a to trebárs aj na nejakej nízkej vegetatívnej úrovni – je pre nich dôležitejšie, než dôstojné plnohodnotné žitie a svet morálnych hodnôt, pre ktorý treba zákonite niečo obetovať. Z tohto dôvodu nevníma národno-socialistický volič celoživotný oportunizmus svojich volených zástupcov ako negatívum, ale naopak ako cnosť, ktorej má tento volič sám nadbytok.

Syndróm naučenej bezmocnosti (cynizmus a zatrpknutosť)

Národno-socialistickí voliči v sebe často nesú veľa skrytej alebo potlačenej zatrpknutosti. Ich prístup k životu je prístupom raneného cynika, ktorý sa možno kedysi o niečo úprimne pokúšal, ale neuspel a teraz je naštvaný na celý svet. Títo ľudia si zaslúžia skôr empatiu, než výsmech. Smutné však je, že oné sklenené stropy, ktoré u nás šikovným ľuďom bránia v rozlete a princíp „odtnite mu hlavu, veď vytŕča z davu“, ktoré v minulosti zatrpknutého človeka zrazili k zemi, existujú práve vďaka socialistickým opatreniam, ktoré dotyční voliči podporujú. Naučená bezmocnosť je pasivita, ktorú u človeka vypestujú opakované neúspechy. U národov, ktoré žili dlho v neslobode a každé ich vzopätie bolo udupané a potlačené, sa vyskytuje častejšie.

Sloboda pociťovaná ako „bremeno voľby“

Národno-socialistický volič nemá rád túto dobu, lebo slobodu voľby, ktorú priniesol rok 1989, vníma veľmi často ako „bremeno voľby“. Skutočnosť, že nikto mu nepovie, čo má robiť, je pociťovaná ako nesmierne frustrujúca a tak niekoho takého podvedome vyhľadáva. Zodpovednosť, ktorá je nevyhnutným sprievodcom slobody, sa nenesie ľahko a nacionálny socialista často vinu za svoje zlyhania hádže na obetných baránkov: politicko-hospodársky systém, podnikateľov, Američanov, Čechov, Maďarov, židov, atď. Z tohto pramení hľadanie triedneho nepriateľa, ale aj väčšia náchylnosť k podliehaniu konšpiračným teóriám. Národný socialista nehľadá len nejaký jednoduchý princíp, ktorý by mu umožnil chápať stále zložitejší svet. On zároveň túži po výhovorke za vlastné nedostatky.

Nárokové myslenie

Keď národný socialista hovorí, že „cíti sociálne“, vždy myslí v prvom rade na seba. On sám by si zaslúžil od štátu viac. Je zbytočné hľadať u neho skutočný súcit, nedajbože aktívnu osobnú pomoc menej šťastným. Pre toto má toľko ľavicových intelektuálov problém s našou sociálnou demokraciou. Za slovenským ľavičiarstvom je často prístup: „som za sociálny štát, lebo ja by som mal byť predmetom jeho pomoci, aj keď sa nemám až tak zle“.

Nenávisť voči nastavenému zrkadlu

Národní socialisti sú sami so sebou spokojní a nemajú radi, keď im niekto (zvlášť nie humoristi a novinári) nastavuje zrkadlo. Usudzujú, že keď sa skreslený odraz sveta v ich hlavách ukáže byť v rozpore s reálnym svetom, chyba je v realite a nie v interpretácií. Ak napr. novinári prinesú informácie, že politici, zastupujúci národno-socialistických voličov, kradnú a klamú, určite je to zaujatím novinárov a nie azda nepoctivosťou politikov. Popieranie reality národnými socialistami zašlo až tak ďaleko, že poprední umelci a športoví reprezentanti Slovenska sú vyhlasovaní za „nepriateľov štátu“, kým za vzorových Slovákov sú vyhlasované indivíduá, ktoré by v inej krajine nosili pruhované pyžamo...

Veľkou výzvou opozície je vcítiť sa do týchto ľudí, pochopiť ich, naučiť sa s nimi komunikovať a zároveň nájsť spôsoby, aby sa rady zatrpknutých do budúcnosti nerozširovali. Dokážu to?

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...