Opľutý - ako sa dnes vyvlastňuje na Slovensku

„Keby Fico tak na mňa vyskočil, ako vyskočil na toho Joža, by som mu možno aj švacla po papuli,“ zastrája sa obyvateľka Opatoviec nad Nitrou, ktorej tiež vyvlastnili pozemky

Všetko bolo dobre pripravené. Gumáky pre papalášov i vedierka, ktorými mali symbolicky presmerovať rieku Nitra do nového koryta. Priamo počas volebnej kampane malo celé Slovensko večer v televíznych správach sledovať, ako premiér Robert Fico a prezident Ivan Gašparovič umožnia baníkom naďalej ťažiť hnedé uhlie. Všetko však prekazil starký v teplákoch, ktorý sa na slávnosť pri Opatovciach nad Nitrou podujal prísť s transparentom, aby svoju zúfalosť demonštroval priamo pred tými najvyššími.

Sabotér

„Okrádanie ako za totality. To je slovenská sloboda a demokracia,“ stálo na ručne vyrobenom transparente, ktorý držal muž nad hlavou a ktorý kazil záber s papalášmi v bielych prilbách. Bývalý baník Jozef Ťažiar nepatrí k tým, ktorí toho veľa nahovoria. Svoju bolesť, ktorú mu spôsobilo vyvlastnenie pozemkov kvôli úpravám v okolí baní, sa rozhodol prejaviť tak, ako mu to ústava zatiaľ dovoľuje. Ani veľmi neveril, že sa niečo zmení, no svoj názor si nechcel nechať pre seba. Písal už aj na Úrad vlády, no nikto mu neodpovedal. Azda sa nazdával, že odpovede sa dočká takto. Dočkal, i keď zrejme nie takej, ako dúfal.

„Čo to tam má napísané, že totalita?“ otočil sa k vedľa stojacemu premiérovi Ivan Gašparovič. „Za totality by to takto tuná mohlo byť, že by mohol byť takýto transparent?“ počudoval sa do ucha svojmu druhovi v boji o znovuzvolenie do kresla prezidenta a televízne kamery ho zachytili ako sa nad protestujúcim uškrnul. Obaja bývalí členovia komunistickej strany si zrejme nostalgicky spomenuli, že za totality to fakt bolo inak. A z drobného človeka s jeho problémami sa zrazu stal nepriateľ štátu.

„Je to trošku také trápne divadlo, ktoré nám organizujú, ale my sme naučení aj na horšie veci,“ povedal ešte priamo na mieste Robert Fico. O čosi neskôr už pracovníci tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR, na ktorých nie malé výplaty svojimi daňami prispieva aj Jozef Ťažiar, vydali britkejšie stanovisko. „Predseda vlády SR Robert Fico žiada pani Radičovú, aby platenými provokatérmi nenarušovala pracovné povinnosti predsedu vlády a prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ako sa dnes stalo pri mimoriadne dôležitom projekte prekládky rieky Nitra na účely rozšírenia ťažby hnedého uhlia.“

Takto si kopli už nielen do baníka na dôchodku, ale i do Gašparovičovej protikandidátky. „Pani Radičová ukazuje svoju pravú tvár. V televízii a za podpory hercov hovorí o dialógu, avšak v skutočnosti necháva svojich podporovateľov, aby na internete uverejňovali najvulgárnejšie útoky na predsedu vlády a prezidenta republiky a plánované pracovné aktivity najvyšších ústavných činiteľov narušuje platenými provokatérmi, ktorí ani nevedia, čo držia nad hlavou.“

Aha, vy ste náš volič!

Misia splnená. Akcia v Opatovciach nad Nitrou sa skutočne stala mediálnou udalosťou dňa. Na druhý deň sa fotografie z presmerovania rieky objavili na titulných stranách novín. Rovnako ako snímky a smutný príbeh sedemdesiatročného Jozefa Ťažiara. „Volil som Fica, ale už ho viac nebudem,“ vyhlásil dourážaný starký.

Ťažko predpokladať, že hrozba straty jediného hlasu donútila na druhý deň predsedu vlády konať. Možno si však uvedomil, že svoju zlobu tentoraz adresoval na jedného z tých, ktorí mu veria. Žiadna novinárska hyena, žiadny nenažraný zahraničný investor, žiadny nenásytný dôchodkový fond. Obyčajný sklamaný dôchodca, ktorého tento štát obral aj o to málo, čo mal - kúsok pôdy.

Premiér sa Ťažiarovi a Radičovej ospravedlnil. „Predseda vlády SR Robert Fico 24. marca 2009 počas pracovného výjazdu v okrese Prievidza, súvisiaceho s prekládkou rieky Nitra na základe chybných informácií, ktoré dostal priamo na mieste a podľa ktorých malo ísť o sympatizanta opozície, označil protestujúceho občana za podporovateľa I. Radičovej,“ argumentoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Len tak mimochodom, presne ten istý Fico, ktorý hľadá v médiách tie najmenšie chybičky, aby ich obviňoval z klamstiev a manipulácie, úplne pokojne takto nehorázne obviní obyčajného človeka na základe „chybných informácií“.

Na druhý deň Fico nasadol do limuzíny a hnal sa do Opatoviec nad Nitrou, kde sa na obecnom úrade stretol so sťažovateľom, aby mu svoje „prepáčte“ mohol povedať aj osobne. Pre istotu však bez prítomnosti kamier a mikrofónov.

Neverí im

Jozef Ťažiar je rozhodnutý svoj boj doviesť do konca. Na miestach, kam odklonili rieku, vlastnil pozemky. Keď ho oslovili Hornonitrianske bane s ponukou na odkúpenie jeho parciel, nesúhlasil. Požadoval sumu, za akú štát vykupuje pozemky pod diaľnicami, teda 360 korún za štvorcový meter. To počul v televízii z úst ministra dopravy. Bane mu vraj núkali menej a tak nepodpísal. Vyvlastnili ho.

Deň po stretnutí s premiérom Robertom Ficom mal ďalšie rokovanie. Pár hodín po ňom pôsobil skrúšene. Pri otázke, či to dopadlo dobre, len zabodne zrak do zeme a pokrúti hlavou. „Prepáčte, ale dohodli sme sa, že nebudem hovoriť s médiami. Chceli to odo mňa,“ vyhlási s pokorou v hlase. Potichu len dodá, že v úspech ďalších dišpút neverí. Ani po tom, čo sa v prípade začal angažovať predseda Smeru, ktorému vo voľbách dal svoj hlas. „On im len povedal, nech to nejako vyriešia,“ konkretizuje výsledky sedenia s premiérom.

„Na stretnutí si obidve zúčastnené strany navzájom objasnili svoje stanoviská. Zatiaľ sa stanoviská zmluvných strán nezjednotili, rokovania budú pokračovať. Sme presvedčení, že vyrovnanie spoluvlastníckych podielov pána Jozefa Ťažiara bude uskutočnené v zmysle platných právnych predpisov SR,“ vraví o rokovaní sťažovateľa s vedením podniku hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková. Žeby Ťažiarovi zakázali diskutovať s médiami, odmieta: „Z našej strany nebola vznesená voči pánovi Jánovi Ťažiarovi takáto požiadavka.“

Jej odpoveď na otázku, či budú ochotní dohodnúť sa na cene, však nasvedčuje, že k dohode asi tak ľahko nedôjde. „Kúpna cena bola určená znaleckými posudkami. Hornonitrianske bane Prievidza budú pozemky vysporadúvať na základe nich,“ hovorí Siváková.

Nie je jediný

Podobné trampoty ako Jozef Ťažiar má v obci viacero obyvateľov. Aj samotné Hornonitrianske bane Prievidza priznávajú, že sa zatiaľ s mnohými vlastníkmi pozemkov nedohodli. „K dnešnému dňu máme vyrovnaných 5 103 spoluvlastníckych podielov, čo predstavuje 90 percent z celkového počtu podielov,“ tvrdí hovorkyňa. Jednými z tých nevyrovnaných sú aj manželia Píšovci.

„Miestnym rozhlasom vyhlásili, že vlastníci nehnuteľnosti majú možnosť pozrieť si na úrade návrh plánu prekládky rieky Nitra a železnice,“ opisuje začiatky rokovaní, ktoré sa skončili fiaskom, Stanislav Píš. „Potom nás volali na obecný úrad, kde boli pracovníci firmy, ktorá výkup realizovala,“ hovorí.

Pozemky vykupovala žilinská firma Geodet Real, ktorá teraz vykupuje parcely v Považskom Chlmci, kade má ísť diaľnica. Stavbu realizoval Váhostav, za ktorým stojí miliardár Juraj Široký, označovaný za mecenáša Smeru.

Pozemok za nulu

Píšovci, ako aj mnohí ďalší so zmluvami nesúhlasili. Spísali pripomienky. „K sume, ktorá bola vypočítaná, sme nemali pripomienky. Tá suma je v poriadku aj znalecký posudok zodpovedá cenám v obci. To rešpektujeme. Jediné, k čomu sme mali výhrady, je zmluva, jej znenie,“ vysvetľuje Stanislav Píš, ktorý bol v minulosti starostom. Prekážalo im, že ešte pred vyplatením sumy a prevodom ich pozemkov by na ne bolo uvalené vecné bremeno a nemohli by s nimi nakladať, aj keď by im ešte stále patrili. Vadilo im aj to, že jedna z ich parciel bola ohodnotená na nula korún!

„Nikto s nami nedebatoval. Keď sme tam prišli, bolo nám jasne povedané - ak nedáte, vyvlastníme! A peniaze dostanete o päť rokov, možno aj neskôr. Viac sa s vami nebudeme baviť. Proste boli arogantní. Robia to isté, čo robili komunisti,“ zapája sa do debaty Helena Píšová.

Švacla by mu

Tomu, čo urobil ich sused, keď ticho protestoval s transparentom, rozumejú. „Však už má svoje roky, prečo by si to nenaháňal,“ vraví Helena Píšová. „Nevedeli sme, že príde Fico aj s prezidentom. Keby som vedela, tiež by som tam išla. Dnes už som rada, že som nešla, lebo ja som dosť prchká. Keby tak na mňa vyskočil, ako vyskočil na toho Joža, by som mu možno aj švacla po papuli,“ dodá rázne.

Podľa manželov postoj predsedu vlády ľuďmi poriadne zakýval. Len pred niekoľkými dňami v obci v prvom kole prezidentských volieb s prevahou zvíťazil Gašparovič. Či to tak bude aj v druhom kole, pochybujú. „V tejto situácii si nepolepšil, skôr ľudia pôjdu proti nemu. Fico si síce dal potom Joža zavolať, lebo si uvedomil chybu. Ale u tých ľudí to až taký pekný ohlas nemalo,“ hovorí Stanislav Píš.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...