Opozícia namietla diaľničný zákon na Ústavnom súde

Opozícia vo štvrtok podala podnet na Ústavný súd kvôli zákonu, ktorý umožňuje stavať na súkromných pozemkoch diaľnice bez súhlasu majiteľa.

Opozícia podala na Ústavný súd podnet kvôli zákonu, ktorý má urýchliť výstavbu diaľnic.

Bratislava - Opozícia vo štvrtok podala podnet na Ústavný súd kvôli zákonu, ktorý umožňuje stavať na súkromných pozemkoch diaľnice bez súhlasu majiteľa. Ústavný súd by podľa opozície mal pozastaviť účinnosť niektorých ustanovení tohto zákona, pretože neskôr nebude možné zvrátiť protiústavný stav.

"Tento zákon umožňuje stavať aj na pozemkoch, ktoré sú stále v súkromnom vlastníctve. Aký úžitok či plody môže poberať z pozemku znevýhodnený vlastník, ak cez jeho záhradu bude viesť diaľničný privádzač? (...) Ak už raz štát postaví  pylóny, privádzače, diaľnicu, nebude možné vrátiť pozemku späť pôvodný účel," povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.

Exminister spravodlivosti navyše upozornil, že počas výstavby, keď bude znášať vlastník tieto obmedzenia, mu neprináleží podľa zákona žiadna náhrada. Daniel Lipšic si myslí, že ak tento precedens bude ústavný, tak potom vlastnícke právo žiadneho občana nie je bezpečné. 

Chýba lehota na vyvlastnenie

"Ochrana vlastníckeho práva je vec princípu. Štát je viazaný ústavou, rovnako ako fyzické a právnické osoby, a preto aj štát musí dodržať podmienky ústavy, pokiaľ chce presadiť nejaký verejný záujem.Tento zákon umožňuje stavať na pozemkoch, ku ktorým štát nemá nadobudnuté žiadne právo," upozornila exministerka spravodlivosti za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Podľa nej  môže štát aj dnes efektívne využiť inštitút vyvlastnenia.

Poslanec Gábor Gál z SMK upozornil, že opozícia nie je proti urýchlenej výstavbe diaľnic, ale odmieta protiústavný zásah do vlastníckych práv.

"Preto aj nami podaný návrh na Ústavný súd nenapáda celý zákon, ale len tú časť, o ktorej si myslíme, že je v rozpore s ústavou. Je možné ísť cestou skrátenia procesných lehôt, ale nie je možné zbaviť občanov práva na užívanie vlastníctva. To im na paperi síce zostáva, ale na tom pozemku budú premávať ťažké stavebné stroje," povedal Gál. V zákone podľa neho navyše chýba lehota, dokedy musí štát takýto pozemok vyrovnať.

"Zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľníc a ciest pre motorové vozidlá je podľa nášho názoru v súlade s Ústavou SR. Iniciatíva poslancov parlamentu je využitím ich ústavného práva," zareagoval pre Aktuálne.sk Marián Jánošík, hovorca ministerstva dopravy.

Vybrané úseky diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1

Prvý balík - termín ukončenia 2010

Diaľnica D1 Dubná Skala - Turany, Turany - Hubová a posledná časť je Hubová - Ivachnová (s tromi komplikovanými tunelmi, ktoré by sa mali realizovať v polprofile), ostatné úseky tejto cesty budú realizované v plnom profile, čiže plný diaľničný štvorpruh.

Ďalším pokračovaním je úsek Jánovce - Jablonov (jeden komplikovaný tunel, ktorý pôjde v polprofile), Fričovce - Svinia a Višnové - Dubná Skala (najkomplikovanejší úsek na Slovensku - nedá sa zrealizovať do roku 2010)

Druhý balík - termín ukončenia 2010

Nitrianska rýchlostná cesta R1 Nitra - Selenec, Selenec - Beladice, Beladice - Tekovské Nemce.

Tretí balík - realizovateľnosť cca v roku 2012

Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka - Višňové, ktorý by mal ísť s polročným omeškaním.

Šesť záujemcov o PPP projekty

Národná rada v decembri hlasmi koaličných poslancov schválila možnosť stavať diaľnice na pozemkoch vo vlastníctve občanov.

Prezident Ivan Gašparovič zákon podpísal, takže od  1. januára 2008 je platný. Investor tak nebude potrebovať majetkové vyrovnanie vlastníckych vzťahov ku dňu začatia stavebného konania.

Získa stavebné povolenie a vlastnícko-právne vzťahy sa budú upravovať až ku dňu kolaudácie. Ministerstvo dopravy už vyhlásilo tender na prvý a druhý balík PPP projektov celkovej dĺžke diaľníc takmer 130 kilometrov.

Len nadobúdacia hodnota oboch balíkov činí 68 miliárd korún. Konečná cena týchto projektov bude teda rádovo vyššia. Do utorka 7. januára, kedy bol posledný termín, sa prihlásilo do súťaže 6 uchádzačov.

Prvá zmluva už v lete

Jedenásťčlenná komisia teraz začne posudzovať, či podklady týchto uchádzačov spĺňajú požiadavky, ktoré vyšli vo vestníku. Zmluvu s koncesionárom na prvý balík PPP projektov by Ministerstvo dopravy SR malo podpísať v auguste alebo septembri roka 2008.

Premiér Robert Fico chcel pôvodne postaviť všetky diaľnice do roka 2010. V septembri po rokovaní vlády však už bol opatrnejší.

"Vláda vybrala štyri konkrétne úseky, ktoré majú byť predložené na PPP projekt a nastavila podmienky, s ktorými chce ísť rokovať s prípadnými koncesionármi. Ak tieto podmienky koncesionári prijmú - a ide hlavne o termín rok 2010 - malo by sa podariť s výnimkou náročných tunelov pri Žiline zabezpečiť spojenie D1 až po Košice s tým, že budú postavené tunely na jeden profil. Plné dokončenie tunelov bude do roku 2012," povedal v septembri Fico.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Štát pre novú investíciu vykupuje pozemky, majiteľom sa cena nepáči. No ak nepredajú, hrozí im vyvlastnenie

Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....

Nový stavebný zákon: Prehľad základných princípov nového zákona

Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...

Výstavba diaľnic sa má urýchliť, prezidentka odobrila novelu zákona

V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...

Novela zákona urýchli výstavbu diaľnic aj o viac ako rok, vyhlásil Doležal

Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...

Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...