Osvetlenie priechodov zvýši bezpečnosť chodcov

"Intenzívne sa tiež pracuje na otvorení prechodu Kuzmányho ulice. Počas dvoch - troch mesiacov otvoríme komunikáciu pri Rusínskej ceste, ktorá je niekoľko rokov nefunkčná. Tým pádom odľahčíme dopravu na Vajanského ulici smerom na Čierny most a Škultétyho ulicu," dodal primátor.

Prešovská radnica pokračuje v projekte bezpečné mesto. Špeciálnym osvetlením na priechodoch pre chodcov zvyšuje bezpečnosť. K prvému takto nasvietenému prechodu na Levočskej ulici pribudli ďalšie tri.

Prešov - "V septembri minulého roka nás oslovil primátor Pavel Hagyari s ponukou zapojiť sa do projektu bezpečné mesto," uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti O.S.V.O. comp, a. s. Prešov a konateľ spoločnosti IL Prešov Peter Bindas. "Zareagovali sme iniciatívou nasvietiť prechody pre chodcov, tak ako to určujú európske normy. Nasvietené prechody znižujú počet dopravných nehôd a zvyšujú pohodlnosť jazdy vodičov. Pri ich výbere sme zohľadňovali analýzu dopravnej nehodovosti s účasťou chodcov," uviedol Bindas.

Do troch priechodov investovali 230-tisíc korún. Sú na Sabinovskej ulici - križovatka Björnsonova, na Duklianskej ulici - priechod pri obvodnom úrade a na Ulici 17. novembra - priechod pri univerzite.

Bindas zároveň vysvetlil, že špeciálne osvetlenia nasvieťujú vozovku s dvomi jazdnými pruhmi. Biely halogénový reflektor sa spúšťa spolu s verejným osvetlením. Výška stožiarov verejného osvetlenia je spravidla 6 metrov. Špeciálne reflektory na nich osadené nižšie. Osvetlenie je založené na princípe pozitívneho kontrastu. Bindas podotkol, že na Slovensku sú takto nasvietené len tri prechody pre chodcov, a to vo Vrútkach.

Primátor Pavel Hagyari hodnotí túto iniciatívu veľmi pozitívne. Zároveň však dodáva, že v Prešove je kritických ďalších 16 priechodov pre chodcov, ktoré potrebujú nasvietiť. Celkové náklady na túto investíciu sú 1,3 milióna korún. Na tento účel bude radnica hľadať zdroje mimo rozpočtu. Na ministerstve dopravy v tomto smere už prebehli rokovania.

Zelená vlna má odľahčiť situáciu

Do projektu bezpečné mesto nesporne patrí celkové riešenie dopravnej situácie. Radnica po minuloročnom spustení svetelnej križovatke pri ZVL mieni tento rok dať do prevádzky svetelnú križovatku na Šidlovci. V návrhu plánu investičnej výstavby na rok 2008 medzi novozačínajúcimi stavbami je zaradená cestná svetelná signalizácia križovatky Sabinovská - Bajkalská za 2, 8 mil. korún. Jej cieľom je zvýšenie plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky na Sabinovskej ulici a na rázcestí Šidlovec. Ďalším krokom pre zvýšenie bezpečnosti a odľahčenie dopravy v meste by malo byť spustenie zelenej vlny.

Návrhy Kollárovej

"Cez obytnú časť mesta vedie preťažený severný dopravný vstup od Sabinova do mesta. Tranzitná doprava rastie na intenzite a trolejbusová doprava zaznamenáva čoraz väčšie meškania. Často dochádza aj k ohrozeniu života chodcov," hodnotí dopravnú situáciu v tejto časti mesta poslankyňa Marta Kollárová (NEKA). Tá presadzuje riešenie dopravnej situácie na Sabinovskej už dlhšie v mestskom zastupiteľstve napriek tomu, že táto komunikácia nepatrí pod správu mesta.

"Vytvorenie križovatky na rázcestí Šidlovca je signálom, že v Prešove sa začína brať dopravná situácia vážne. Dôležité však je, aby sa začala riešiť aj Sabinovská. Je tu historická šanca, že na Sabinovskej vznikne prvá zelená vlna v Prešove," nádeja sa Kollárová.

Stomiliónová investícia

Podľa primátora Pavla Hagyariho zelená vlna v Prešove mohla byť ešte tento rok. Podmienkou však je, aby sa naplnili predbežné dohody mesta s ministerstvom dopravy a Slovenskou správou ciest.

Nebude však riešiť Sabinovskú, ale pôjde smerom na Bardejov, Humenné, Vranov, a v druhej časti smerom na Košice. Ide o investíciu asi 100 miliónov korún. Mesto na tomto zámere spolupracuje so Žilinskou univerzitou, ktorá pripravuje projekty.

Čo sa týka zložitej dopravnej situácie smerom od Sabinova, Hagyari zdôraznil, že v lete sa začne s výstavbou kruhovej križovatky na Námestí mieru. "Intenzívne sa tiež pracuje na otvorení prechodu Kuzmányho ulice. Počas dvoch - troch mesiacov otvoríme komunikáciu pri Rusínskej ceste, ktorá je niekoľko rokov nefunkčná. Tým pádom odľahčíme dopravu na Vajanského ulici smerom na Čierny most a Škultétyho ulicu," dodal primátor.

Úradné dokumenty
Diaľnica D1 Prešov západ – Prešov juh - záverečné stanovisko

Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018

Obchodné centrum OC FORUM Prešov - územné rozhodnutie

Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017

Rezidencia Sírius, Prešov - zrušenie územného rozhodnutia v mimoodvolacom konaní

Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.

Poznámky k zákonom
Obchvat Prešova začne fungovať, no východ potrebuje 15-násobne viac diaľnic a ciest

Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...

VIA IURIS: Novela zákona o výstavbe diaľnic je v rozpore s ústavou

VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...

Autá idúce do zoo stáli až v strede Kavečian. To som nezažil, vraví starosta

Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...

Územný plán nie je omaľovánka, poslanci často nevedia, čo schvaľujú (rozhovor)

Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...

Lehota pri vyvlastnení pozemkov pod diaľnicami sa predĺži, schválili poslanci

Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.

Vysporadúvajú pozemky pod obecnými cestami

NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...

Vláda odklepla Doležalovu novelu cestného zákona. Dočkáme sa diaľnice do Košíc?

Predĺženie vyvlastnenia pozemkov pod cestami na ďalších desať rokov, definícia cesty i komunikácie...

Zmenou cestného zákona sa umožní vyvlastnenie pozemkov pod diaľnicami

Nanovo by sa malo vymedziť cestné ochranné pásmo, ktoré už nebude viazané na dopravné značky, ale...

Kauza Machnáč: Pamiatka chátra, súkromníkovi ju chcú vyvlastniť

Inštitút vyvlastnenia sa má prvýkrát využiť na odobratie historickej nehnuteľnosti nezodpovednému...