Prešov - Petíciu proti plánovanému rozšíreniu kapacity spaľovne nebezpečných odpadov spoločnosti Fecupral v Prešove podpísalo do dnešného dňa 4500 občanov mesta a okolitých obcí. Podpisy pod petíciu začali zbierať 27. apríla členovia ochranárskeho združenia Priatelia Zeme Spoločnosť priateľov Zeme (SPZ) a občianskych združení Táborisko a Kostitras.
"Predpokladáme, že do konca júna sa nám podarí vyzbierať 10.000 podpisov a následne na to ich odovzdáme Ministerstvu životného prostredia SR. Budeme žiadať ministerstvo, aby pre závažné negatíva a absenciu základných informácií, bez ktorých nie je možné odborne posúdiť celý proces, vydalo negatívne stanovisko k tomuto zámeru," uviedla dnes pre TASR členka petičného výboru Katarína Vrábľová.
Za najvážnejšie negatíva tohto projektu považujú iniciátori petície chýbajúcu zvozovú štúdiu, nedostatočné posúdenie havarijných rizík a nedostatočné hodnotenie vplyvov spaľovne na zdravie obyvateľstva. S rozšírením spaľovne nesúhlasí ani vedenie mesta Prešov. Dôvodom nesúhlasu je podľa prednostu MsÚ Jozefa Višňovského zbytočne veľká kapacita spaľovne, pretože Prešovský kraj je najmenším producentom nebezpečného odpadu v rámci všetkých krajov Slovenska a v neposlednom rade nevhodná lokalita, cez ktorú by mali byť prepravované nebezpečné odpady.
Konateľ spoločnosti Fecupral Prešov Štefan Hanigovský považuje argumenty ochranárov proti opodstatnenosti a rozšíreniu spaľovne za zavádzajúce a nepravdivé. Podľa neho len samotný Prešovský kraj vyprodukuje ročne 16.000 ton nebezpečných odpadov. "Nemám problém diskutovať s ochranármi o rozšírení spaľovne, ale táto diskusia musí byť na odbornej úrovni," uviedol dnes pre TASR v súvislosti s priebehom petície.
Prešovská spaľovňa funguje od roku 2000 a za ten čas zneškodnila a energeticky využila 4000 ton nebezpečných odpadov. Technológiu v roku 2002 doplnili o dioxínový filter, čo umožňuje spaľovať aj odpady s obsahom polychlórovaných bifenylov. Spaľujú v nej približne 190 druhov odpadov vrátane odpadov zo zdravotníctva.
Prešov
Skládky a spaľovne na Slovensku
Rozbiehajú petíciu proti rozšíreniu spaľovne Fecupral
Spaľovňa nebezpečných odpadov chce zvýšiť objem
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
NOVOŤ. Obecný úrad teší veľký záujem zo strany občanov dohodnúť sa a pozemky pod cestami obci...
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená. V hre sú podľa starostky obce Záborské vraj až štyri strategické investície.
Sanácia bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni mohla byť v tomto roku skončená, keby sa na ministerstve životného prostredia postupovalo v tempe, ako v rokoch 2016 až 2020. Vyhlásil to bývalý...
Tvrdia, že sanácia za posledné tri roky vôbec nepokročila. Minister Ján Budaj nedávno vyhlásil, že začiatok prác brzdia zdĺhavé procesy okolo vlastníctva pozemkov.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu...
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.