Asi 700 Pezinčanov aj aktivistov z iných miest v piatok absolvovalo pochod proti výstavbe skládky odpadov vo svojom meste.
Sme pobúrení konaním niektorých úradníkov z inšpektorátu životného prostredia, ktorí tvrdia, že skládka sa nestavia, ale v Novej jame ťažia hlinu pre tehelne. Pôjdeme sa tam presvedčiť," zdôvodnil pochod Jaroslav Pavlovič z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Následne sa z Radničného námestia vydal dav s transparentmi a bubnami na niekoľkokilometrový pochod k Novej jame.
"Sme na území neznámeho vlastníka a pod nami je vyfóliované jazierko - akumulačná nádrž podľa projektu stavby skládky. Nie je nám jasné, ako to mohli inšpektori pri kontrole prehliadnuť," konštatoval Pavlovič. "Žiadateľ žiadal vybudovať skládku v bývalej ťažobnej jame, teda tu sa už nesmie ťažiť a inšpektori ani to nezistili," pridal argument Marián Šipoš.
Ďalší aktivista Milan Konfráter potvrdil, že tam niekoľko dní videl pracovať nielen buldozery a nákladné autá, ale aj valce, ktoré utláčali povrch. "Ako sa dá ťažiť hlina valcami," opýtal sa davu. Odozvou bol piskot.
Riaditeľ Inšpektorátu životného prostredia Miroslav Held uviedol 7. mája pre TASR, že výstavba skládky odpadu v Pezinku sa nezačala. Podľa neho tón, akým túto problematiku niektoré subjekty prezentujú, je falošný a nepravdivý. Nezodpovedá skutočnosti, že v lokalite Nová jama Pezinských tehelní sa napriek súčasnému zákazu na výstavbe skládky pracuje. Tiež že nie sú pravdivé výroky, ktoré vyslovili dokonca niektorí poslanci parlamentu SR, že príslušné orgány nekonajú a zlyhávajú, ba dokonca, že štátne orgány nemajú záujem konať.
"Sme na území neznámeho vlastníka a pod nami je vyfóliované jazierko - akumulačná nádrž podľa projektu stavby skládky. Nie je nám jasné, ako to mohli inšpektori pri kontrole prehliadnuť," konštatoval Pavlovič.Zdroj: TASRPo doručení podnetu z OI a mesta Pezinok na údajné vykonávanie stavebných prác na skládke odpadu v piatok 2. mája popoludní pracovníci IŽP v nasledujúcich dvoch pracovných dňoch - pondelok a utorok 5. a 6. mája operatívne vykonali obhliadku ťažobnej jamy v uvedenej lokalite. Pri kontrole nezistili žiadne konanie, ktoré by bolo možné kvalifikovať ako stavebné práce na budovaní skládky odpadu.
V Novej jame sa 5. mája uskutočňovala normálna ťažba tehliarskej suroviny pre Pezinské tehelne, ktorú vykonávali ťažké mechanizmy a nákladná doprava. "Na druhý deň vykonali pracovníci inšpektorátu opakovanú kontrolu, nezistili vykonávanie žiadnych ťažobných ani stavebných prác a nenachádzali sa tam žiadne mechanizmy na ťažbu suroviny," potvrdil Held.
Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Pezinských tehelní Jána Mana odčerpávanie vôd zo sedimentačnej jamy sa riadi Plánom otvárky, prípravy a dobývania, ktorý schválil Obvodný banský úrad v Bratislave. Man zároveň pri kontrole vyhlásil, že Pezinské tehelne a spoločnosť Ekologická skládka nevykonávajú v ťažobnom priestore Novej jamy žiadne stavebné práce.
Held uviedol, že IŽP bude činnosť v tejto lokalite naďalej monitorovať a vyzve stavebníka skládky odpadu - firmu Westminster Brothers, aby sa zúčastnil na stavebnom dohľade, ktorý sa uskutoční v čo najskoršom termíne. Pokiaľ ide o údajné nekonanie, resp. zlyhávanie štátnych orgánov v prípade skládky, autorom týchto výrokov Held pripomína, že IŽP ako kompetentný štátny orgán sa riadi dôsledne platnými zákonmi, veľmi konkrétne konal a koná.
Ústredie Slovenskej inšpekcie životného prostredia prijalo už na začiatku marca rozhodnutie, ktorým zrušilo rozhodnutie IŽP o vylúčení odkladného účinku odvolania a prijalo rozhodnutie, aby sa prevádzkovateľ skládky až do nadobudnutia právoplatnosti integrovaného povolenia pre skládku zdržal akýchkoľvek stavebných prác súvisiacich s jej výstavbou.
Právoplatnosť vydaného integrovaného povolenia SIŽP v súčasnosti posudzuje v odvolacom konaní. "Fakty teda hovoria, že inšpekcia operatívne koná. Pravdaže, nie podľa ľubovôle či želania niekoho, ale dôsledne podľa zákona," dodal Held.
Pezinčania si obzerajú miesto budúcej skládky.Zdroj: TASRPodľa právničky aktivistov Zuzany Čaputovej podala OI s mestom sťažnosť na "mimoriadne zvláštny postup" inšpektorov SIŽP. Občianski aktivisti 7. mája opätovne upozornili, že všetky realizované stavebné práce sa vykonávajú v čase platnosti predbežného opatrenia, ktorým sa zakazujú akékoľvek stavebné práce súvisiace s výstavbou skládky.
Napriek tvrdeniu Helda, že nebolo zistené budovanie skládky, podľa názoru viacerých stavebných inžinierov, ktorých oslovila OI, momentálne jednoznačne dochádza k realizácii stavby skládky odpadov.
"Ani pri najlepšej vôli nie je možné považovať tieto stavebné objekty za ťažbu hliny pre Pezinské tehelne. Konštatujeme, že inšpektorát ako orgán štátneho stavebného dohľadu v tejto kauze zlyhal," tvrdí Pavlovič. Zároveň sa pýta, že čo iné možno očakávať od úradníka, ktorého rozhodnutie o okamžitej výstavbe skládky bolo zrušené pre nezákonnosť.
Primátor Pezinka Oliver Solga spolu s aktivistami a ďalšími predstaviteľmi mesta aj občianskych iniciatív 2. mája protestovali proti výstavbe skládky odpadov pri Novej jame na okraji mesta, kde má byť situovaná kontroverzná nová skládka. "Myslím si, že sa začalo s výstavbou skládky. Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Ak niekto začal konať, koná jednoznačne v rozpore so zákonom," povedal vtedy Solga.
Spoločnosť Pezinské tehelne podala cez štatutárneho zástupcu Mana trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia poplašnej správy. Reagovala tak na podľa nej nepravdivé a zavádzajúce informácie uverejnené primátorom Pezinka i aktivistami OI týkajúce sa nezákonnej výstavby a zjavného porušovania zákazu skládky odpadov v Pezinku.
Skládky a spaľovne na Slovensku
Údajnú výstavbu skládky v Pezinku rozoberal parlament
Spor o pezinskú skládku pokračoval pochodom
Malokarpatský región skládku v Pezinku chce
K aktivistom proti pezinskej skládke sa pridáva aj Ekofórum
Inšpekcia: Na skládke sa nestavia
"Staviteľ" pezinskej skládky vracia úder aktivistom aj primátorovi
Tehelne podali na primátora Pezinka trestné oznámenie
V Pezinku stavajú skládku napriek zákazu
Fico vraj uznal, že protest voči pezinskej skládke nemanipulovali
Fico: Novinári boli kvôli skládke podplatení
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.