Pezinskí aktivisti uspeli. Najvyšší súd zrušil Ekologickej skládke povolenie na prevádzku.
Bratislava - Pezinčania v boji proti skládke uspeli. Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok zrušil rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP), v ktorom potvrdila právoplatnosť integrovaného povolenia na výstavbu pezinskej skládky odpadov.
Skládku tak nie je v súčasnosti možné prevádzkovať, lebo ako objasnila Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta, rozhodnutia, ktoré túto činnosť povoľovali, súd zrušil pre nezákonnosť.
Súd skonštatoval, že Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Bratislava porušil práva Pezinčanov ako účastníkov konania. Ako ďalej priblížila, inšpektorát im nesprístupnil úplnú žiadosť prevádzkovateľa. Odporcovia skládky sa tak nemohli oboznámiť s územným rozhodnutím, ktoré bolo neskôr utajené ako obchodné tajomstvo.
"Myslím si, že SIŽP plne rešpektuje vydané rozhodnutie, vec je vrátená na ďalšie správne konanie," povedal právny zástupca SIŽP Ľubomír Fogaš s tým, že predpokladá, že sa uskutoční. Vysvetlil tiež, že v odôvodnení rozhodnutia súdu bude podrobne uvedené, aké chyby sa inšpekcii vyčítajú a tie sa následne odstránia.
Pezinský primátor Oliver Solga považuje rozsudok za dobrú správu nielen pre obyvateľov mesta, ale pre celé Slovensko a samosprávy. Podotkol, že dnes sa potvrdilo, že všeobecne záväzné nariadenia a územné plány, ktoré schvaľujú samosprávy, treba dodržiavať. "Je to pre mňa významný deň v dejinách mesta," uzavrel.
Ako doplnila Čaputová, má zmysel sa snažiť a na konci možno dosiahnuť spravodlivý výsledok.
"Je to pre mňa významný deň v dejinách mesta," okomentoval výsledok primátor mesta Oliver Solga.
Výstavba pezinskej skládky vzbudila už od začiatku veľký odpor u miestnych obyvateľov. Tí sa obrátili aj na Európsky parlament s petíciou, pod ktorú sa podpísalo viac ako 8000 ľudí. V nej upozornili na porušenie ich práv vyplývajúcich z Aarhuského dohovoru. Proti skládke aktivisti usporiadali aj niekoľko protestov v Pezinku, pred Úradom vlády SR či ministerstvom životného prostredia.
Pezinčania sa na NS SR obrátili v januári tohto roku s odvolaním voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave. Ten v decembri 2008 zamietol ich žalobu proti rozhodnutiu SIŽP. NS SR vec vrátil na konanie inšpekcii. Proti rozsudku sa nie je možné odvolať.
Najvyšší súd tiež v apríli 2009 vydal predbežné opatrenie a dočasne zastavil prevádzkovanie skládky odpadov, kým nerozhodne o veci samej, teda o zákonnosti jej povolenia.
Vybudovanie a prevádzku skládky asi 400 metrov od centra Pezinku odobril vydaním integrovaného povolenia Inšpektorát životného prostredia (IŽP) Bratislava. Jeho rozhodnutie neskôr potvrdila aj SIŽP.
Podkladom pre toto povolenie bolo územné rozhodnutie vydané Krajským stavebným úradom v Bratislave, na čele ktorého bol Ján Man mladší (nominant Smeru-SD). Ten vlastnil 130-tisíc metrov štvorcových pozemkov pod navrhovanou skládkou a je synom vtedajšieho predsedu predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka (ES) Jána Mana, ktorá žiadala o povolenie skládky.
Man ml. neskôr zo svojej funkcie na vlastnú žiadosť odstúpil. Ján Man ml. 26. mája súdu oznámil, že sa stal predsedom predstavenstva ES.
Ján Man mladší vydal povolenie na vybudovanie skládky, o ktoré žiadal jeho otec, šéf Ekologickej skládky.
Tento úrad vylúčil z konania všetkých účastníkov a v konaní tak ostal iba jediný účastník, akciová spoločnosť Ekologická skládka.
Bratislavský krajský stavebný úrad niekoľko mesiacov odmietal sprístupniť rozhodnutie verejnosti pre obchodné tajomstvo, ktoré v ňom malo byť obsiahnuté.
Napokon bolo odtajnené, pretože žiadne obchodné tajomstvo neobsahovalo. Skládka bola medzitým vybudovaná a podľa vyjadrení Mana ml. na predchádzajúcom pojednávaní sa v nej nachádza aj odpad.
Súd: Skládku povolili nelegálne
Najvyšší súd pojednávanie o pezinskej skládke odročil
Súd spochybnil začiatok pezinskej skládky
Pezinskú skládku odrezala panelová barikáda
Prevádzkovateľ skládky chystá trestné oznámenie na aktivistov
Skládka a diaľnica voľby neovplyvnili
Záverečné stanovisko Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky číslo 1818/2018-1.8/df zo dňa 28. 2. 2018
Rozhodnutie Mesta Prešov, č. SÚ/1850/2017-Tu zo dňa 5. 1. 2017
Rozhodnutie Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Sekcia výstavby, číslo 05086/2017/SV/66253 zo dňa 22. 9. 2017.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Štát začína s výkupom pozemkov pod mega investíciou Bosch i keď stále nie je definitívne potvrdená....
Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme...
V rámci novely sa skráti aj lehota na vydanie rozhodnutia o predbežnej držbe z doterajších 15 na...
Novela zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a...
Novootvorený západný obchvat metropoly Šariša umožní plynulú jazdu po diaľnici D1 od Ivachnovej až...
VIA IURIS žiada zástupcov parlamentu, aby odmietli kontroverznú novelu zákona o jednorazových...
Ani päťnásobné parkovisko by nestačilo. Odhaduje, že pri výstavbe obchvatu sa asi 40 percent...
Väčšinou vidíte na prvý pohľad, ktoré lokality sú v územnom pláne nevhodné a dostali sa tam buď pre...
Poslanci parlamentu schválili novelu cestného zákona.
Daniel Šmíd je lektor etikety, ktorý vám vysvetlí, ako správne telefonovať.
Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia príčina rozvodov nikoho neprekvapí.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov pozemkov. Parlament jej veto prelomil bez väčšieho zaváhania.
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú vysporiadané. Tvrdí, že bezodplatné vyvlastnenie pozemkov nebolo realizovateľné.
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.
Úrad pre územné plánovanie a výstavbu sa zatiaľ nerozhodol, aké stanovisko zaujme v prípade vyvlastnenia Machnáča, kde sa predtým stotožnil so zastavením konania. Toto rozhodnutie označila generálna prokuratúra za...
Aktivisti tvrdia, že vstupom generálnej prokuratúry do procesu opäť svitla nádej na záchranu budovy.
Podľa odborníkov malo k sanácii prísť už dávno.
Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach chce zachrániť neziskovka.
V zákone, ktorý má podporiť výstavbu, videla prezidentka riziko obmedzenia práv vlastníkov...
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Durný potvrdil, že pozemky pod stavbou stále nie sú...
Ministerstvo chce začať so sanáciou ešte tento rok.